۷ مورد از خواص دارچین برای سلامت بدن و لاغری | به همراه مضرات دارچین

توسط مریم کوهشاری
144 مشاهده

دارچین از آن دست گیاهان معطر است که در بین ایرانیان محبوبیت زیادی دارد. بوی خوب این گیاه اغلب ما را به یاد چای، حلیم، فرنی و شیربرنج می‌اندازد. اغلب بانوان کدبانو از این ادویه برای خوش طعم کردن خورشت‌ها از جمله خورشت قیمه و بادنجان استفاده می‌کنند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید خواص دارچین برای لاغری و کاهش وزن به اثبات رسیده است. البته این گیاه خواص (cinnamon properties) دیگری هم دارد. در ادامه به خاصیت‌های آن می‌پردازیم.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • دارچین برای دیابت نوع ۲ مؤثر است
  • خواص دارچین برای لاغری
  • کاهش کلسترول بد خون
  • دمنوش دارچین خاصیت ضدمیکروبی دارد
  • کمک به بیماری‌های عفونی
  • پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون
  • دارچین خاصیت ضد سرطان دارد
  • مضرات دارچین
 مورد از خواص دارچین برای سلامت بدن و

دارچین برای دیابت نوع ۲ مؤثر است

یکی از خواص گیاه معطر دارچین برای درمان دیابت نوع ۲ است. تحقیقاتی که بر روی این ادویه صورت گرفته است، نشان می‌دهد که تاثیرات مثبتی در نشانه‌های دیابت نوع ۲ دارد. همچنین مصرف آن می‌تواند فشارخون بیماران دیابتی را نیز تنظیم کند.
بیماران دیابتی نوع ۲ می‌توند دمنوش دارچین را به صورت ناشتا مصرف کنند. در این صورت قند خون آن‌ها تا ۲۹ درصد کاهش می‌یابد. دارچین به صورت مستقیم بر روی سلول‌های ماهیچه‌‌ای کار می‌کند میزان قند را در جریان خون کم و آن را به انرژی تبدیل می‌کند.

یکی دیگر از خاصیت‌های دارچین افزایش متابولیسم بدن است. این ادویه‌ی معطر می‌تواند اشتها را سرکوب کند. افرادی که به مصرف شیرینی عادت کرده‌اند، اگر قبل از غذا دمنوش دارچین مصرف کنند، اشتهای آن‌ها برای صرف غذا کمتر می‌شود.

خواص دارچین برای لاغری

یکی دیگر از خاصیت‌های دارچین افزایش متابولیسم بدن است. این ادویه‌ی معطر می‌تواند اشتها را سرکوب کند. افرادی که به مصرف شیرینی عادت کرده‌اند، اگر قبل از غذا دمنوش دارچین مصرف کنند، اشتهای آن‌ها برای صرف غذا کمتر می‌شود. همچنین میل کمتری به غذاهای شیرین پیدا می‌کنند. به همین دلیل گفته می‌شود دارچین در کاهش فشارخون، گلوکز پلاسما، چاقی و دیس لیپیدمی مؤثر است.

کاهش کلسترول بد خون

کلسترول بد خون (LDL) عامل اصلی بیماری‌های قلبی است. وقتی کلسترون در عروق خونی رسوب می‌کند، خطر حملات قلبی را افزایش می‌دهد. این در حالی است که مصرف دارچین می‌تواند این ماده‌ی مضر را از بدن بزداید. در عین حال می‌تواند کلسترول مفید خون (HDL) را افزایش دهد.
مصرف دمنوش دارچین بعد از صرف غذا می‌تواند سرعت ورود کلسترول مضر به خون را کمتر کند. البته به شرط اینکه دمنوش را به طور مرتب بعد از غذا میل کند.

یکی از خواص گیاه معطر دارچین برای درمان دیابت نوع 2 اس

دمنوش دارچین خاصیت ضدمیکروبی دارد

یکی دیگر از خواص دارچین مبارزه با عناصر قارچی، ویروسی و باکتریایی در بدن است. در قرون وسطی در اروپا برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی به دلیل نبود یخچال، از دارچین استفاده می‌شد. هر ماده‌ی غذایی که با این ادویه ترکیب می‌شد، ماندگار بیشتری داشت. زیرا دارچین خاصیت ضدباکتریایی دارد و از فساد موادغذایی جلوگیری می‌کند.
البته این مورد تنها یکی از خواص دارچین است. این ادویه‌ی معطر می‌تواند برای بیماری‌های تنفسی و سرماخوردگی نیز مصرف شود. به طوری که به انواع مشکلات احتقان ریه کمک می‌کند.
در مطالعاتی که بر روی این گیاه صورت گرفت نشان داد که دارچین به پاکسازی مخاط کمک می‌کند و باعث افزایش گردش خون می‌شود. بنابراین اگر به بیماری‌های فصلی از جمله سرماخوردگی مبتلا شده باشید، با دمنوش دارچین می‌توانید آن را درمان کنید.

یکی دیگر از خواص دارچین بهبود وضعیت بیماری‌های عفونی مثل HIV و کرونا است. تحقیقات نشان می‌دهد که عصاره دارچین با جلوگیری از ورود ویروس به سلول‌ها، می‌تواند مؤثر باشد

کمک به بیماری‌های عفونی

یکی دیگر از خواص دارچین بهبود وضعیت بیماری‌های عفونی مثل HIV و کرونا است. تحقیقات نشان می‌دهد که عصاره دارچین با جلوگیری از ورود ویروس به سلول‌ها، می‌تواند مؤثر باشد. به طوری که می‌تواند با ویروس HIV در بدن مبارزه کند.
یک مطالعه ۲۰۱۶ در PLOS One که با همکار مورد بررسی قرار گرفت، نشان داد که مصرف دارچین می‌تواند ورود ویروس HIV به بدن را مسدود کند. البته برای اثبات قطعی این نظریه، به آزمایش‌های بیشتری نیاز است.

خواص دارچین برای لاغری

پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون

یکی دیگر از خواص مصرف دارچین، پیشگیری از بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون است. این دو بیماری عصبی هستند و یکی از دلایل ابتلا به آن‌ها، مصرف غذاهای سرد است. در حالی که دارچین نوعی ادویه با طبع گرم است که می‌تواند بدن را در برابر این دو بیماری عصبی مقاوم کند.
مصرف این گیاه به سلول‌های عصبی کمک می‌کند. علاوه بر پیشگیری، مصرف دمنوش دارچین به بهبود این دو بیماری هم کمک می‌کند. به طوری که مبتلایان به این دو بیماری بتوانند با مانع کمتری به امور روزمره‌ی خود بپردازند.

دارچین دارای چندین آنتی اکسیدان است که می‌تواند با رادیکال‌های آزاد در بدن مقابله کند. مصرف دمنوش دارچین می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را کند کند و در مواردی هم می‌تواند باعث مرگ سلول‌های سرطانی شود.

دارچین خاصیت ضد سرطان دارد

دارچین دارای چندین آنتی اکسیدان است که می‌تواند با رادیکال‌های آزاد در بدن مقابله کند. مصرف دمنوش دارچین می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را کند کند و در مواردی هم می‌تواند باعث مرگ سلول‌های سرطانی شود.
یک بررسی تحقیقاتی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که مصرف این ادویه‌ی معطر افراد را از ابتلا به سرطان ریه و معده محافظت می‌کند.

یکی دیگر از خواص دارچین مبارزه با عناصر قارچی

مضرات دارچین

خواص دارچین برای مردان باعث افزایش میل جنسی می‌شود. با این همه مزیت که برای این ادویه برشمردیم، نباید تصور کنید که باید دائماً دارچین مصرف کنید. مصرف بیش از حد آن باعث حساسیت می‌شود. همچنین بانوان باردار نباید دارچین مصرف کنند. زیرا باعث زایمان زودرس می‌شود. سایر افراد هم باید در هفته حداکثر ۵ روز دارچین مصرف کنند. مصرف همیشگی آن به سیستم ایمنی بدن آسیب وارد می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data