آلرژی به گندم چگونه بروز میدهد؟

توسط سارا عربی
175 مشاهده

آلرژی به گندم یک واکنش نسبت به غذاهای حاوی آن است. این واکنش ها می توانند با خوردن آن اتفاق بیفتند؛ با وجود این، در بعضی موارد از طریق استنشاق آرد گندم هم ایجاد می شوند. پرهیز از آن ، درمان اصلی برای حساسیت است. هر چند ممکن است در عمل کار دشواری باشد. همچنین در غذاهای بسیاری از جمله آنهایی که حتی تصورش را نمیکنید مانند سس سویا، بستنی و هات داگ هم وجود دارد. در صورتی که تصادفا آن را خوردید، ممکن است برای مدیریت واکنش آلرژیک نیاز به مصرف دارو داشته باشید.

علائم آلرژی به گندم را بشناسید

تورم، خارش یا تحریک دهان یا گلو

کهیر یا تورم پوستی

گرفتگی بینی

سردرد

مشکل در تنفس

گرفتگی، تهوع و استفراغ

اسهال

آنافیلاکسی در اثر آلرژی

در برخی افراد حساسیت می تواند یک واکنش خطرناک و مرگ آور را با نام آنافیلاکسی ایجاد کند. گذشته از دیگر علائم و نشانه های آلرژی به گندم ، آنافیلاکسی می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

تورم یا تنگی گلو

درد یا تنگی سینه

دشواری شدید در تنفس

دشواری در بلع

رنگ پریدگی و تیرگی پوست

گیجی یا غش و ضعف

حساسیت به گندم

عوامل ایجاد کننده آلرژی گندم

اگر مبتلا به این حساسیت هستید، هرگونه تماس با پروتئین گندم باعث تحریک سیستم ایمنی شما برای یک واکنش می شود. حساسیت می تواند در برابر هر چهار نوع پروتئین گندم یعنی آلبومین، گلوبولین ، گلیادین و گلوتن ایجاد شود.

برخی از منابع پروتئین های گندم مانند نان کاملا شناخته شده هستند و گلوتن بخصوص می تواند در بسیاری از غذاهای آماده و حتی محصولات آرایشی، نظافتی و خمیربازی یافت شود.

غذاهایی که میتوانند حاوی پروتئین گندم باشند:

نان ها و خرده های نان

کیک ها و مافین ها

کلوچه ها

غلات صبحانه

پاستا

حریره

سمولینا

گندم اسپلت

بیسکوئیت کراکر

پروتئین گیاهی هیدرولیزشده

سس سویا

محصولات گوشتی مانند هات داگ یا گوشت سرد

محصولات لبنی مانند بستنی

چاشنی های گیاهی

نشاسته ژلاتینه

نشاسته خوراکی اصلاح شده

آدامس گیاهی

این امکان وجود دارد تا نسبت به جو، جو دوسر و چاودار هم حساسیت داشته باشید. همچنین این احتمال وجود دارد به غلاتی غیر از گندم نیز حساسیت داشته باشید؛ که در این صورت رژیم توصیه شده عاری از گندم نسبت به رژیم عاری از گلوتن محدود کنندگی کمتری دارد.

تشخیص آلرژی به گندم

معاینه فیزیکی، سابقه پزشکی کامل و برخی آزمایش ها به پزشک در تشخیص بیماری کمک می کند. آزمایش ها و ابزارهای تشخیص شامل موارد زیر می شوند:

آزمایش پوستی: قطرات کوچک و خالص از مواد آلرژی زا از جمله عصاره پروتئین گندم با استفاده از سوزن زنی در قسمت ساعد وارد پوست می شوند. پس از ۱۵ دقیقه پزشک یا پرستار به دنبال علائم واکنش آلرژیک می گردد. اگر در جایی که عصاره پروتئین وارد پوست شد برآمدگی قرمز همراه با خارش ایجاد شود، احتمالا به گندم حساسیت دارید. عمده ترین اثر جانبی آزمایش پوستی خارش و قرمزی است.

آلرژی به گندم
آنافیلاکسی میتواند بسیار خطرناک و مرگبار باشد

آزمایش خون: اگر یک بیماری پوستی یا تماس احتمالی با داروهای خاص مانع آزمایش پوستی شود، پزشک ممکن است برای شناسایی آنتی بادی های یک آلرژی خاص و آنتی بادی های آلرژی های رایج از جمله پروتئین های گندم، انجام یک آزمایش خون را برای شما تجویز کند.

گزارش غذایی: پزشک ممکن است از شما بخواهد گزارش دقیقی از غذاهایی که می خورید و زمان و مدت ظهور علائم تهیه کنید.

رژیم حذفی: پزشک همچنین ممکن است توصیه کند غذاهای خاصی را از رژیم خود حذف کنید، به خصوص آنهایی که عامل رایج آلرژی ها هستند. طبق دستورات پزشک به تدریج غذاهای حذف شده را به رژیم بر می گردانید و زمان بازگشت علائم را در نظر می گیرد.

آزمایش چالش غذا: در این آزمایش غذاهایی را که مشکوک به ایجاد حساسیت هستند، مصرف می کنید در حالیکه شرایط شما را برای علائم حساسیت زیر نظر می گیرند. در این دوره ابتدا مقدار کمی از غذا را برای شروع مصرف می کنید که بتدریج این مقدار افزایش پیدا می کند.

درمان خانگی حساسیت به گندم

دیگران را آگاه کنید: اگر فرزند شما دچار این مشکل است، مطمئن شوید که افرادی که از او مراقبت می کنند از جمله مدیر، معلمان و پرستاران مدرسه در مورد شرایط او ،همچنین علائم و نشانه ها آگاهی کامل دارند. اگر فرزند شما با خود اپی نفرین حمل می کند، مطمئن شوید کارکنان مدرسه طریقه استفاده از تزریق کننده خودکار را در زمان نیاز می دانند و اینکه باید در زمان وقوع واکنش آلرژیک بلافاصله با اورژانس تماس بگیرند. دوستان، اقوام و همکاران خود را از حساسیت غذایی خود آگاه سازید.

یک دستبند هشدار دهنده بپوشید: دستبند مشخص کننده شرایط پزشّکی فرد است که در مورد حساسیت و نیاز به مراقبت اورژانسی توضیح می دهد، می تواند در زمان حمله آنافیلاکسی وقتی قادر به برقراری ارتباط نیستید به شما کمک کند.

همیشه برچسب ها را بخوانید: هیچ وقت این ریسک را نکنید که محصولی عاری از ماده حساسیت زا است مگر اینکه برچسب را خوانده باشید. پروتئین های گندم بخصوص گلوتن به عنوان غلیظ کننده های غذا استفاده می شوند و در خیلی از موادی که فکرش را نمیکنید وجود دارند. همچنین این تصور را نکنید که زمانی که از محصولات یک برند خاص استفاده می کنید هیچ خطری شما را تهدید نمیکند. مواد تشکیل دهنده تغییر می کند.

غذاهای عاری از گلوتن بخرید: برخی از فروشگاه ها و سوپرمارکت های مخصوص، غذاهای عاری از گلوتن ارائه می دهند که خطری برای افراد مبتلا به حساسیت به گندم ندارد. با این وجود این غذاها ممکن است عاری از غلاتی باشند که می توانید بخورید که در این صورت رعایت یک رژیم عاری از گلوتن می تواند بطور غیرضروری رژیم شما را محدود سازد.

در خوردن غذاهای بیرون احتیاط کنید: به کارکنان رستوران در مور حساسیت و شدت آن در صورت خوردن غذاهای حاوی گندم بگویید. خوراک های ساده تهیه شده از مواد غذایی تازه سفارش دهید. از غذاهایی که می توانند منابع پنهان پروتئین های گندم باشند مانند سس ها، یا غذاهای کاملا سرخ شده که ممکن است با غذاهای حاوی گندم پخته شده باشند اجتناب کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data