تفاوت آلرژی فصلی با کرونا در چیست؟

توسط مریم کوهشاری
125 مشاهده

حساسیت فصلی یا تب یونجه یک واکنش آلرژیکی شایع در فصل بهار است که در اثر تماس گرده‌های گیاهان با مجاری تنفسی ایجاد می‌شود. در بسیاری از موارد این بیماری با تنگی نفس شدید و سرفه‌های خشک همراه است. در کسانی که به بیماری آسم مبتلا هستند، این حساسیت با بیماری کرونا شباهت پیدا می‌کند. در حالی که با هم تفاوت زیادی دارند و از طریق مقایسه علائم می‌توان به تفاوت بین این دو بیماری پی برد. در ادامه به بررسی تفاوت آلرژی فصلی با کرونا می‌پردازیم.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • علائم تب یونچه
 • حساسیت چشم‌ها
 • خارش گلو
 • از دست دادن حس بویایی
 • آبریز بینی احساس درد در پیشانی
 • سایر علائم حساسیت فصلی
 • علائم تب یونجه در بیماران مبتلا به آسم
 • شایع‌ترین علائم بیماری کرونا چیست؟
 • تفاوت آلرژی فصلی با کرونا
 • از طریق تنگی نفس
 • از طریق تب
 • حساسیت چشم و گوش
 • مداوم بودن علائم
تفاوت آلرژی فصلی با کرونا / تفاوت حساسیت فصلی با کرونا

علائم تب یونچه

یکی از راه‌های درک تفاوت حساسیت فصلی با کرونا شناخت علائم تب یونجه است. این بیماری با علائم زیر همراه است:

حساسیت چشم‌ها

در حساسیت فصلی یا تب یونجه چشم‌ها به شدت واکنش نشان می‌دهند. خارش، قرمزی و آبریزش از واکنش‌های چشم در زمان آلرژی فصلی است.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص تفاوت بین آلرژی فصلی با کرونا از طریق واکنش گلو است. در تب یونجه خارش گلو، دهان، بینی و گوش‌ها اتفاق می‌افتد. به طوری که تحمل آن برایتان سخت می‌شود.

خارش گلو

یکی دیگر از راه‌های تشخیص تفاوت بین آلرژی فصلی با کرونا از طریق واکنش گلو است. در تب یونجه خارش گلو، دهان، بینی و گوش‌ها اتفاق می‌افتد. به طوری که تحمل آن برایتان سخت می‌شود.

از دست دادن حس بویایی

یکی دیگر از راه‌هایی که بیماری حساسیت فصلی را می‌توانید از تب یونجه تشخیص دهید، از طریق حس بویایی در این آلرژی است.

آبریز بینی

زمانی که به آلرژی فصلی مبتلا می‌شوید، آبریزش بینی و گرفتگی این عضو را تجربه می‌کنید. این علامت در بیماری کرونا وجود ندارد.

تفاوت آلرژی فصلی با کرونا

احساس درد در پیشانی

یکی دیگر از راه‌های تشخیص آلرژی فصلی، از طریق درد است. درد در حساسیت فصلی در اطراف شقیقه‌ها و پیشانی است.

سایر علائم حساسیت فصلی

سایر علائم حساسیت فصلی شامل احساس خستگی، سردرد، گوش درد، عطسه، سرفه و از دست دادن حس بویایی است. همه‌ی این علامت‌ها به یکباره در یک نفر ظاهر نمی‌شود. اما علائم شایع حساسیت فصلی هستند.

علائم تب یونجه در بیماران مبتلا به آسم

کسانی که به بیماری‌های ریوی از جمله آسم مبتلا هستند، سریع‌تر به آلرژی فصلی مبتلا می‌شوند. علائم این بیماری در بیماران آسمی با افراد سالم کمی تفاوت دارد. به همین دلیل شباهت زیادی به بیماری کرونا پیدا می‌کند. به طوری که بسیاری از بیماران آسمی به محض دیدن این علائم فکر می‌کنند به کرونا مبتلا شده‌اند.
حساسیت فصلی در بیماران آسمی به صورت تنگی نفس، خس خس سینه و سرفه‌های مداوم و خشک و احساس گرفتگی در سینه همراه است. تنها را تشخیص بین تب یونجه از کرونا، نداشتن تب است. از سوی دیگر به دلیل اینکه بیماران آسمی مستعد ابتلا به حساسیت فصلی هستند، نباید با دیدن این علائم (بدون تب) فوراً تصور کنند به کرونا مبتلا شده‌اند. همچنین یک تفاوت کرونا با حساسیت فصلی مداوم نبودن سرفه‌ها و مقطعی بودن آن‌هاست.

بیماری کووید ۱۹ با تب شدید بالای ۳۸ درجه و سرفه‌های خشک مداوم همراه است. اگر چه در این بیماری حس بویایی نیز از بین می‌رود. اما علائمی مثل آبریزش بینی و یا ریزش اشک از چشم وجود ندارد.

شایع‌ترین علائم بیماری کرونا چیست؟

بیماری کووید ۱۹ با تب شدید بالای ۳۸ درجه و سرفه‌های خشک مداوم همراه است. اگر چه در این بیماری حس بویایی نیز از بین می‌رود. اما علائمی مثل آبریزش بینی و یا ریزش اشک از چشم وجود ندارد. پس تنها از طریق مداومت سرفه‌های خشک، تنگی نفس و تب شدید می‌توان آن را تشخیص داد.

راه‌های تشخیص تفاوت بین آلرژی فصلی با کرونا از طریق واکنش گلو است

تفاوت آلرژی فصلی با کرونا

حالا برای اینکه بین این دو بیماری را بتوانید تشخیص دهید، می‌توانید از راه‌های تشخیص زیر استفاده کنید:

از طریق تنگی نفس

تنگی نفس در هر دو بیماری دیده می‌شود. تنگی نفس برای بیماران تب یونجه فقط به کسانی محدود می‌شود که به بیماری آسم و یا سایر بیماری‌های تنفسی مبتلا هستند. حتی در این بیماران تنگی نفس نگران کننده نیست و با دارو درمان می‌شود. اما در بیماری کرونا اگر تنگی نفس شدید شود، کنترل آن به سختی انجام می‌شود و داروهای قبلی بی‌تاثیرند.

در بیماری کرونا حساسیت چشم مثل آبریزش بینی، خارش چشم و یا گرفتگی بینی وجود ندارد. در حالی که از شایع‌ترین علائم در حساسیت فصلی، وجود خارش چشم، گرفتگی و آبریزش بینی است

از طریق تب

یک تفاوت کرونا با حساسیت فصلی در وجود «تب» است. در تب یونجه بیمار به هیچ عنوان به تب و احساس ناخوشی مبتلا نمی‌شود. در حالی که کرونا باعث افزایش درجه‌ی تب (بالاتر از ۳۸ درجه) می‌شود.

حساسیت چشم و گوش

در بیماری کرونا حساسیت چشم مثل آبریزش بینی، خارش چشم و یا گرفتگی بینی وجود ندارد. در حالی که از شایع‌ترین علائم در حساسیت فصلی، وجود خارش چشم، گرفتگی و آبریزش بینی است. این علائم حتی در افراد سالم که سابقه بیماری تنفسی ندارند، به وفور دیده می‌شود. به همین دلیل ممکن است حساسیت فصلی را با سرماخوردگی هم استفاده بگیرند.

یک تفاوت کرونا با حساسیت فصلی در وجود «تب» است

مداوم بودن علائم

یکی دیگر از راه‌های تشخیص تفاوت بین آلرژی فصلی با کرونا از طریق مداوم بودن علائم بیماری است. برای مثال حس بویایی در هر دو بیماری از بین می‌رود. اما در تب یونجه بعد از چند روز وضعیت به حالت نرمال برمی‌گردد. اما در بیماری کرونا تنگی نفس و تب نیز به دنبال آن می‌آیند. در صورتی که سیستم ایمنی ضعیف باشد، همه‌ی علائم مداوم می‌شوند که باعث از بین رفتن قدرت ریه‌ها می‌شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data