طرز تهیه مربای بالنگ مجلسی

توسط admin
652 مشاهده

مربای بالنگ یکی از بهترین غذاها برای وعده صبحانه و عصرانه است که می‌توانید به راحتی آن را در خانه تهیه کنید. اگرچه مربا به اندازه مصرف بالنگ تازه نمی‌تواند خاصیت داشته باشد، اما مصرف آن هم خالی از لطف نیست. برای طرز تهیه مربای بالنگ مجلسی می‌توانید از دو روش (با آهک و بدون آهک) استفاده کنید. در ادامه کرفس هر دو روش درست کردن این مربا را به شما آموزش می‌دهیم.

حتما بخوانید: طرز تهیه مربای به نگینی همراه با نکات آشپزی

طرز تهیه مربای بالنگ بدون آهک

برای درست کردن این مربا به مواد زیر نیاز دارید:

  • بالنگ: ۲ عدد
  • شکر: هم وزن بالنگ
  • گلاب: یک چهارم لیوان
  • زعفران دمکرده: به میزان لازم
  • آبلیمو: یک قاشق غذاخوری

برای طرز تهیه مربای بالنگ مجلسی به صورت زیر عمل کنید:

حتما بخوانید: طرز تهیه مربای زردآلو مجلسی . فوت و فن مربای زردآلو

مرحله اول: خرد کردن بالنگ

برای درست کردن بالنگ سراغ میوه‌هایی بروید که برجستگی کمتری روی پوست‌شان وجود دارد. سپس مقدار کمی از پوست را بگیرید. چون عطر بیشتری به مربا می‌دهد. البته اگر با پوست درست کنید، مربای شما تلخ می‌شود. سپس آن را دو نیم کرده و قسمت هسته آن را بگیرید. چون باعث تلخ شدن مربا می‌شود.

آب میوه را هم بگیرید و داخل یک ظرف بریزید که در پایان برای مربا به آن نیاز دارید. قسمت سفید و پنبه‌ای میوه را با چاقو بگیرید و خرد کنید. برای درست کردن مربای بالنگ به همین قسمت نیاز دارید که باید برای مدت ۱۲ ساعت در آب خیس کنید تا آب را جذب خودش کند.

فوت و فن مربای بالنگ

مرحله دوم: درست کردن شربت مربا

به اندازه وزن قسمت پنبه‌ای بالنگ، به شکر نیاز دارید. قبل از خیس کردن آن را وزن کرده و بعد شکر را آماده کنید. روی شکر آب جوش بریزید و روی حرارت قرار دهید تا غلیظ شود. بعد از اینکه بالنگ آب را به خود گرفت، با دست فشار دهید تا آب آن کامل گرفته شود. سپس برای مدت ۱۰ دقیقه و ۲ مرتبه در آب بجوشانید و آب را دور بریزید. این کار برای از بین بردن تلخی بالنگ است.

حتما بخوانید: طرز تهیه مربای انجیر له شده همراه با نکات ریز

مرحله سوم: اضافه کردن بالنگ به شربت مربا

برای طرز تهیه مربای بالنگ بدون آهک باید بالنگ را از صافی رد کنید. سپس با آب سرد بشویید و با دست فشار دهید تا آب آن کامل گرفته شود. سپس داخل شربت مربا بریزید. برای مدت ۲۰ دقیقه آن را با حرارت کم بجوشانید. وقتی مربا غلیظ شد، به آن یک قاشق غذاخوری آبلیمو تازه اضافه کنید تا شکرک نزند.

زعفران دمکرده و گلاب را هم ۵ دقیقه قبل از خاموش کردن شعله به مربای بالنگ اضافه کنید. در آخر و بعد از خنک شدن، مربا را داخل ظرف مخصوص بریزید. درب آن را محکم ببندید و در یخچال نگهداری کنید.

طرز تهیه مربای بالنگ بدون آهک

حتما بخوانید: ۲ روش برای طرز تهیه مربای هویج رنده شده

طرز تهیه مربای بالنگ با آهنگ

یک روش دیگر برای درست کردن مربای خوشمزه با بالنگ، استفاده از آب آهک است. شاید بپرسید چه نیازی به این کار است؟ آب آهک ظاهر بهتری به میوه می‌دهد. پروتئین آن را نیز حفظ می‌کند. البته برای طرز تهیه مربای بالنگ مجلسی با آهک بهتر است از آهک خوراکی استفاده کنید.

برای درست کردن این مربا به ازای هر یک کیوگرم بالنگ، به یک کیلوگرم آهک هیدراته خوراکی نیاز دارید. حالا به صورت زیر همل کنید:

  • بالنگ را خرد کرده و آب آن را بگیرید. هسته‌های آن را هم دور بریزید. شما به قسمت پنبه‌ای سفید‌رنگ نیاز دارید.
  • روی آهک آب بریزید و هم بزنید. سپس اجازه دهید برای مدت چند ساعت بماند تا آهک ته نشین شود. حالا آب خالص و شفاف را جدا کنید و بالنگ خرد شده را داخل آن بریزید. بعد از یک روز بالنگ را داخل صافی بریزید. چند مرتبه بشویید و برای مدت ۲ روز در آب سرد قرار دهید. چند مرتبه هم آب آن را عوض کنید تا آهک از آن خارج شود.
  • شکر مورد نیاز را در آب بجوشانید تا غلیظ شود. سپس بالنگ شسته شده را داخل شربت غلیظ بریزید و بجوشانید. در آخر هم زعفران دمکرده و گلاب را به آن اضافه کنید تا مربا طعم خوبی به خود بگیرید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data