طرز تهیه مربای به نگینی همراه با نکات آشپزی

توسط admin
7896 مشاهده

به میوه‌ای سفت با طعم خاص و بی‌نظیر برای درست کردن مربا و کمپوت کاربرد دارد. میوه خام به چندان محبوب نیست و اغلب ترجیح می‌دهند آن را پخته میل کنند. مربای به با رنگ زرشکی و طعم خاصش طرفداران زیادی دارد. البته طرز تهیه مربای به را هم باید بلد باشید تا از خوردن آن لذت ببرید. در ادامه با کرفس همراه باشید تا شما را با نکاتی در مورد تهیه این مربای خوشمزه آشنا کنیم.

حتما بخوانید:

مواد لازم برای مربای به

  • میوه به: یک کیلوگرم
  • شکر: ۶۰۰ گرم
  • آبلیمو: ۳ قاشق غذاخوری
  • دانه هل نکوبیده: ۵ عدد

برای مربای به چقدر شکر میخواد ؟

میزان شکر با میز به باید از نظر وزن یکسان یا حداقل دو سوم میوه باشد. البته میوه به را پوست بگیرید و خرد کنید. سپس وزن آن را اندازه بگیرید تا مشخص شود چقدر است و برابر با وزن به، شکر استفاده کنید. اگر مقدار شکر را زیادتر کنید، مربای شما شکرک می‌زند. اگر هم میزان شکر کم باشد، مربا عسلی و سفت نمی‌شود.

طرز تهیه مربای به نگینی

برای درست کردن این مربای خوشمزه و خوش‌رنگ به صورت زیر عمل کنید:

حتما بخوانید: ۲ روش برای طرز تهیه مربای هویج رنده شده

مرحله اول: آماده کردن میوه به

در ابتدا باید بگوییم به سراغ میوه‌های رسیده بروید. در عین حال میوه نباید زدگی و خرابی داشته باشد. سپس آن‌ها را تمیز بشویید. قسمت دانه و هسته میوه را بگیرید. پوست به هم باید گرفته شود. حالا آن را نگینی به اندازه حبه‌های قند خرد کنید. برای طرز تهیه مربای به نگینی باید میوه را به اندازه کوچک برش بزنید.

طرز تهیه مربای به نگینی

مرحله دوم: پختن به

برای طرز تهیه مربای به نگینی باید روی آن ۵ لیوان آب بریزید. یک نکته مهم برای درست کردن این مربا، استفاده از ظرف لعابی یا مسی است. سپس آن را روی شعله ملایم قرار دهید تا به نیم‌پز شود. سپس وقتی که در حال جوشیدن بود، شکر و هل را به آن اضافه کنید و با قاشق چوبی هم بزنید. درب ظرف را هم ببندید.

برای زرشکی شدن مربای به چکار کنیم؟

برای اینکه مربای شما خوش‌رنگ شود، در همین موقع که زیر شعله را کم و به آن شکر را اضافه کرده‌اید، درب ظرف دم‌کنی قرار دهید. اجازه دهید مربای شما به مدت ۴ ساعت با حرارت بسیار کم بپزد. در این فرصت مربا با بخار می‌پزد که باعث زرشکی شدن خرده‌های به می‌شود.  

مرحله سوم: اضافه کردن آبلیمو

۱۵ دقیقه قبل از اینکه طرز تهیه مربای به نگینی تمام شود، آبلیمو را به آن اضافه کنید. دلیل اضافه کردن آبلیمو جلوگیری از شکرک زدن مربا و خوش طعم کردن آن است. وقتی مربا آماده شد، آن را در ظرف نگهدارید و روز بعد داخل شیشه مخصوص بریزید. درب شیشه را هم محکم ببندید و در یخچال نگهداری کنید.

حتما بخوانید: طرز تهیه مربای انجیر له شده همراه با نکات ریز

طرز تهیه مربای به با گردو

یک روش دیگر برای طرز تهیه مربای به استفاده از همه مواد به اضافه گردو است. برای درست کردن این مربای خوشمزه به مواد زیر نیاز دارید:

  • میوه به: یک کیلوگرم
  • شکر: ۶۰۰ گرم
  • مغز گردو: ۲۰۰ گرم
  • دانه هل: ۴ عدد
  • آبلیمو: ۲ قاشق غذاخوری

مراحل درست کردن این مربا به صورت زیر است:

طرز تهیه مربای به

مرحله اول: آماده کردن و پختن به

ابتدا برای طرز تهیه مربای به میوه‌ها را خوب بشویید و هسته‌ها را بگیرید. سپس میوه‌های به را نگینی خرد کنید و داخل قابلمه مسی بریزید. به اندازه ۵-۶ لیوان آب روی میوه‌ها بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا بپزد.

مرحله دوم: اضافه کردن شکر و هل

برای طرز تهیه مربای به با گردو اصلا هل را خرد نکنید. به همان صورت سالم داخل مربا بیندازید و بعد از آماده شدن، از مربا جدا کنید. وقتی به پخته شد، شکر و دانه‌های هل را هم روی آن بریزید. درب قابلمه را با دم‌کنی ببندید و اجازه دهید با حرارت کم برای مدت ۴ ساعت مربا پخته شود.

حتما بخوانید: طرز تهیه مربای زردآلو مجلسی . فوت و فن مربای زردآلو

مرحله سوم: اضافه کردن گردو و آبلیمو

درست ۱۵ دقیقه قبل از اینکه مربای شما آماده شود، مغز گردو را هم بشویید و به مربای به اضافه کنید. در این مدت گردو پخته می‌شود. آبلیمو را ۱۰ دقیقه آخر اضافه کنید. مربا را به مدت یک شب در ظرف قرار دهید تا سفت شود و سپس داخل ظرف مخصوص بریزید.

آشنایی با طرز تهیه مربای به با گردو

طرز تهیه مربا با عسل

یک روش دیگر برای طرز تهیه مربای به وجود دارد و آن استفاده از عسل به جای شکر یا در کنار شکر است. برای درست کردن این مربا به ازای هر یک کیلو به، ۷۵۰ گرم عسل نیاز دارید. اگر بخواهید ترکیبی از شکر و عسل را اضافه کنید، باید ۳۰۰ گرم شکر و ۳۰۰ گرم عسل را درنظر بگیرید. سایر مراحل طرز تهیه مربا با عسل درست شبیه به روش‌های قبلی است.

حتما بخوانید: طرز تهیه مربای توت فرنگی له شده با دو روش ساده

علت تغییر رنگ ندادن مربای به

اگر بخواهید مربا را سریع و با شعله زیاد درست کنید، مربای شما تغییر رنگ نمی‌دهد و زرشکی نمی‌شود. برای خوش‌رنگ شدن مربا باید حرارت را کم کنید و زمان پخت هم روی آن دم کنی قرار دهید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data