ورزش بارداری برای زایمان طبیعی و کاهش درد زایمان

توسط مریم کوهشاری
457 مشاهده

ورزش بارداری برای زایمان طبیعی مفید و مؤثر است و باعث کاهش درد زمان زایمان می‌شود. بانوانی که در کل دوره‌ی بارداری متناسب با شرایط خود ورزش‌های سبک اما مداوم را انجام می‌دهند، در زمان زایمان طبیعی درد کمتری را احساس می‌کنند. از سوی دیگر به دلیل فعالیت در این دوره، مادر برای بعد از زایمان هم آمادگی پیدا می‌کند.

بسیاری از بانوان باردار ورزش‌های دوران بارداری برای زایمان طبیعی را خطرناک می‌دانند. در حالی که نداشتن فعالیت برای زایمان خطرناک‌تر است. از سوی دیگر باعث افزایش وزن و بالا رفتن کلسترول و قند خون می‌شود. پس لازم است تا با آموزش ورزش های بارداری برای زایمان طبیعی آشنا شوید.

قبل از شروع ورزش باید لباس‌های راحت و شل به تن کنید.
در زمان ورزش باید به مقدار کافی آب بنوشید. بدن یک زن باردار نباید به دلیل تعریق به کم آبی مبتلا شود.

نکات مهم در مورد ورزش های بارداری برای زایمان طبیعی

اگر چه ورزش های دوران بارداری برای زایمان طبیعی مفید است. اما نباید فراموش کنید که شما یک جنین در شکم دارید که باید مراقب سلامت او هم باشید. پس بدون آموزش و به صورت خودجوش برای ورزش اقدام نکنید. رعایت این نکات به ورزش بهتر برای دوران بارداری کمک می‌کند.

  • قبل از شروع ورزش باید لباس‌های راحت و شل به تن کنید.
  • در زمان ورزش باید به مقدار کافی آب بنوشید. بدن یک زن باردار نباید به دلیل تعریق به کم آبی مبتلا شود.
  • کفش راحت به پاک کنید.
  • قبل از شروع ورزش بدن را با حرکات نرم و سبک، گرم و منعطف کنید.
  • از ورزش بیش از حد بپرهیزید. یک مادر باردار نباید بیش از حد خسته شوید. این کار باعث افت فشار می‌شود و نتیجه خوشایندی برای جنین به همراه ندارد.
  • از سرپا ایستادن بیش از حد خودداری کنید. زیرا باعث تجمع خون در اندام‌های تحتانی و متورم شدن آن‌ها می‌شود.
ورزش بارداری برای زایمان طبیعی با حرکت گربه عصبانی

ورزش های دوران بارداری برای زایمان طبیعی راحت

آموزش ورزش های بارداری برای زایمان طبیعی به شما کمک می‌کند تا تمرینات صحیحی در این دوره داشته باشید. برخی از بهترین ورزش‌ها در این دوره عبارتند از:

کشش امتداد لگن

برای اینکه زایمان آسان‌تری داشته باشید، حرکت کشش در امتداد لگن را فراموش نکنید. این ورزش باید می‌شود تا لگن باز‌تر از حد معمول شود. در نتیجه در زمان زایمان که باید همین حرکت را داشته باشید، با حالت راحت‌تری در آن قرار می‌گیرید.
برای انجام این ورزش باید بر روی یک بالشت، توپ یا صندلی قرار بگیرید. سپس پای خود را به طور ثابت بر روی زمین قرار دهید. وقتی پاهای خود را دور از یکدیگر، دراز می‌کنید، باعث کشش لگن می‌شود. تکرار و مداومت در این حرکت به مرور زمان باعث تغییر حالت لگن می‌شود. همچنین وقتی لگن را به سمت عقب می‌برید، عضلات این ناحیه تقویت می‌شود. این حرکت باید براساس میزان توان بانوان باردار صورت بگیرد. حداقل انجام آن ۲۰ بار در طی یک روز کافی است.

ورزش بارداری برای زایمان طبیعی و کاهش درد زایمان

ورزش بارداری برای زایمان طبیعی با حرکت گربه عصبانی

یکی دیگر از ورزش های بارداری برای زایمان طبیعی انجام حرکت گربه عصبانی است. این حرکت هم به کاهش درد زایمان طبیعی کمک می‌کند. این ورزش عضلات پشت بانوان را تقویت می‌کند. در عین حال قدرت جسمانی یک زن باردار را افزایش می‌دهد. در حرکت گربه باید عضلات باسن و شکم کشیده شود و سپس آن را در امتداد خط معده رها کنید.

یکی دیگر از ورزش های بارداری برای زایمان طبیعی انجام حرکت گربه عصبانی است. این حرکت هم به کاهش درد زایمان طبیعی کمک می‌کند. این ورزش عضلات پشت بانوان را تقویت می‌کند.

تقویت عضلات باسن برای داشتن زایمان آسان

یکی دیگر از ورزش های دوران بارداری برای زایمان طبیعی انجام حرکات تقویت‌کننده عضلات باسن است. اگر در دوره‌ی بارداری عضلات باسن تحرک داشته باشند، به کاهش درد در زمان زایمان طبیعی کمک می‌کند. برای تقویت عضلات باسن می‌توانید به حالت چمباته زدن عمیق قرار بگیرید. در این حالت انرژی زیادی به سمت لگن روانه می‌شود. در همین حالت ۶ بار نفس عمیق بکشید. این حرکت را باید به مدت ۳-۵ دقیقه در طی روز انجام دهید. البته این ورزش را نباید از هفته‌ی ۳۶ به بعد انجام دهید. زیرا به جنین آسیب می‌رساند.

ورزش دوران بارداری برای زایمان طبیعی راحت

ورزش شنا در دوره‌ی بارداری

یکی دیگر از آموزش ورزش های بارداری برای زایمان طبیعی انجام ورزش شنا است. بسیاری از متخصصان زنان و زایمان بر این نظر هستند که داشتن تحرک سالم و متعادل در دوره‌ی بارداری زایمان طبیعی را راحت‌تر می‌کند. یکی از این ورزش‌ها شنا کردن است. این ورزش باعث تنظیم ضربان قلب مادر می‌شود. همچنین حس شادی را در مادر باردار افزایش می‌دهد. از سوی دیگر شنا در دوره‌ی بارداری مادر را از آسیب عضلانی حفظ می‌کند.
اگر در دوره‌ی بارداری به طور مرتب ورزش شنا را مد نظر قرار دهید، تاثیر زیادی در تقویت عضلات و حفظ تناسب اندام مادر دارد. البته یک نکته‌ی مهم در زمان انجام این ورزش، خودداری از وارد شدن به آب داغ است. بهتر است از حمام نمک در خانه استفاده کنید.

یکی دیگر از آموزش ورزش های بارداری برای زایمان طبیعی انجام ورزش شنا است. بسیاری از متخصصان زنان و زایمان بر این نظر هستند که داشتن تحرک سالم و متعادل در دوره‌ی بارداری زایمان طبیعی را راحت‌تر می‌کند.

چمباتمه زدن و کاهش درد در زایمان طبیعی

چمباته زدن هم یک ورزش بارداری برای زایمان طبیعی است که در کاهش درد در زمان زایمان تاثیر زیادی دارد. این حالت در زمان توالت رفتن ایجاد می‌شود. با این حرکت فشار زیادی به ناحیه‌ی ران و لگن مادر وارد می‌شود. در نتیجه آن‌ها را تقویت می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data