خواص پوست پرتقال برای لاغری و سلامت قلب + پیشگیری از سرماخوردگی

توسط admin
2789 مشاهده

پرتقال میوه‌ای است که نه تنها گوشت آن خواص زیادی به همراه دارد، بلکه حتی پوست آن نیز برای سلامت بدن مفید است. در برخی از کشورها پوست پرتقال را خشک می‌کنند و سپس آن را در غذا می‌ریزند. همچنین در برخی از نقاط کشور از پوست پرتقال مربا درست می‌کند. در ادامه به معرفی خواص پوست پرتقال خشک شده می‌پردازیم. پس با ما همراه شوید.

انواع خوراکی برای سرماخوردگی و آنفولانزا !

پیشگیری و درمان در خانه
  • آنچه در ادامه می‌خوانید:
  • چرا پوست پرتقال برای سلامتی مفید است؟
  • خواص پوست پرتقال برای پیشگیری از سرطان
  • کمک به بهبود سلامت ریه‌ها
  • کمک به بهبود بیماری دیابت
  • خواص پوست پرتقال برای قلب
  • خواص پوست پرتقال برای لاغری
  • تقویت سلامت چشم
  • درمان التهاب در بدن
  • محافظت از دندان‌ها

چرا پوست پرتقال برای سلامتی مفید است؟

براساس تحقیقاتی که در دانشگاه ماساچوست آمریکا بر روی پوست خشک شده‌ی پرتقال صورت گرفت، مشخص شد که این قسمت از میوه تاثیر زیادی روی سلامت انسان دارد. زیرا پوست این میوه حاوی مقدار زیادی فلاونوئید و چندین آنتی اکسیدان است. بنابراین می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. در حالی که گوشت پرتقال فقط ۷۱ میلی‌گرم ویتامین C دارد، پوست این میوه حاوی بیش از ۱۳۶ میلی‌گرم از این ویتامین است.
استفاده از پوست پرتقال خشک شده در غذا به دلیل وجود مس، کلسیم، فولات، منیزیم، ویتامین A سایر ویتامین‌ای گروه B باعث افزایش سلامت بدن می‌شود. همچنین فیبر غذایی در پوست پرتقال بیشتر از گوشت آن است. به همین دلیل به سلامت سیستم گوارش هم کمک می‌کند.
خواص پوست پرتقال برای پیشگیری از سرطان
یکی از فواید مصرف پوست این میوه، مهار رادیکال‌های آزاد شده در بدن است. فلاونوئیدهای موجود در پوست پرتقال، پروتئین‌های مرتبط با سرطان را مهار می‌کند. همچنین این ماده‌ی خوراکی حاوی ترکیب دیگری به لیمونن است که تا حد زیادی خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.

کمک به بهبود سلامت ریه‌ها

به دلیل اینکه پوست پرتقال حاوی مقدار زیادی ویتامین C است، باعث پاکسازی و تجزیه‌ی احتقال در ریه‌ها می‌شود. این ویتامین به سیستم ایمنی بدن هم کمک می‌کند. به همین دلیل اگر در معرض خطر عفونت ریه و یا به بیماری‌هایی مثل آسم مبتلا هستید، با مصرف پوست پرتقال می‌توانید بیماری خود را بهبود ببخشید.
این ماده‌ی خوراکی به عنوان یک لایه بردار برای ریه عمل می‌کند. در واقع می‌تواند هرگونه ویروس یا بیماری از را ریه پاک کند. مصرف پوست پرتقال خشک شده در غذا در فصل زمستان از سرماخوردگی و آنفلولانزا پیشگیری می‌کند.

کمک به بهبود بیماری دیابت

یکی دیگر از فواید مصرف پوست این میوه کمک به دیابت است. زیرا پوست پرتقال مقدار زیادی پکتین را در خود جای داده است که نوعی تنظیم‌کننده‌ی طبیعی برای قندخون محسوب می‌شود. پس مطمئناً مصرف این ماده‌ی غذایی می‌تواند به بیماران دیابتی کمک کند.
مطالعات زیادی نشان می‌دهد که عصاره‌ی پوست پرتقال می‌تواند از نفروپاتی دیابتی جلوگیری کند. بیماران دیابتی که درگیر نوعی پروتئین مضر هستند، مصرف پوست پرتقال می‌تواند مقدار آن را در بدنشان کاهش دهد. این ماده‌ی خوراکی حاوی مقدار کمی گلیسمی است که قند خون را افزایش نمی‌دهد.

خواص پوست پرتقال برای قلب

پوست این میوه حاوی مقادیر بالایی از فلاونوئید به نام «هاسپریدین» است. این ماده‌ تا حد زیادی فشارخون و کلسترول خون را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر خاصیت ضد التهابی دارد و به همین دلیل برای بیماران قلبی اثرات مفیدی بر جای می‌گذارد. وجود مجموعه‌ای از ترکیبات از جمله فلاون‌های پلی متیو کسیله در پوست پرتقال باعث کاهش سطح کلسترول خون می‌شود. همه‌ی این عوامل دست به دست هم می‌دهد تا به بهبود سلامت قلب کمک کند.

خواص پوست پرتقال برای لاغری

شاید باور نکنید اما این ماده‌ی خوراکی حتی به کاهش وزن هم کمک می‌کند. از آنجا که پرتقال کالری کمی دارد، می‌تواند در رژیم غذایی استفاده شود. پوست این میوه نسبت به گوشت آن کالری کمتری دارد و به همین دلیل نقش زیادی را در کاهش وزن ایفا می‌کند.
فیبر موجود در پوست پرتقال باعث خروج موادزائد از بدن می‌شود. کاهش اشتها هم از دلایل دیگر تاثیر این ماده بر روی کاهش وزن است. همچنین پوست پرتقال حاوی ویتامین C است که به سوزاندن چربی‌های اضافه در بدن کمک می‌کند.

تقویت سلامت چشم

یکی دیگر از خواص مصرف پوست پرتقال خشک شده در غذا تقویت بینایی است. زیرا پوست این میوه حاوی ترکیباتی مثل دکانال و لیمونن است. این دو ماده‌ی معدنی تاثیر زیادی در تقویت سلامت چشم دارند. از سوی دیگر خاصیت ضدالتهابی آن‌ها باعث مبارزه با عفونت چشم می‌شود و از سوی دیگر بینایی را بهبود می‌بخشد.

درمان التهاب در بدن

مطالعات زیادی بر روی پوست پرتقال انجام شد که نتایج آن نشان می‌داد این ماده‌ی خوراکی خاصیت ضدالتهابی دارد. به طوری که روشی شبیه ایندومتاسین (داروی ضدالتهابی) دارد و می‌تواند التهاب در بدن را کاهش دهد. همچنین فلاونوئیدهای موجود در پوست پرتقال در غشاها نفوذ می‌کنند و باعث بهبود التهاب آن‌ها می‌شوند.

محافظت از دندان‌ها

یکی دیگر از خواص پوست پرتقال محافظت از دندان‌هاست. این ماده‌ی خوراکی خاصیت ضدباکتریایی دارد و می‌تواند دندان‌ها را در مقابل عوامل مخرب تقویت کند. لیمونن موجود در این ماده‌ی خوراکی یک حلال طبیعی است و از آن می‌توانید برای سفید کردن دندان‌های خود استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data