خواص ویتامین E

توسط admin
674 مشاهده

ویتامین‌ها براساس حلالیت آن‌ها در آب و یا در چربی به دو گروه تقسیم می‌شوند، ویتامین‌های محلول در چربی و ویتامین‌های محلول در آب. ویتامین E یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است. روند جذب ویتامین‌های محلول در چربی مشابه روند جذب چربی‌هاست، بنابراین عوامل مؤثر در جذب چربی‌ها در جذب ویتامین‌های محلول در چربی نیز مؤثرند. برای مثال سندرم روده حساس باعث کاهش جذب ویتامین‌های محلول در چربی می‌شود و سندرم روده حساس باعث کاهش جذب چربی توسط بدن می‌شود. هرچند مصرف واین ویتامین مهم‌ترین عامل برای داشتن سیستم ایمنی قوی، پوست سالم و چشم‌های سالم است، اما همه فواید و خطرات ویتامین E هنوز خیلی مشخص نیست.

ویتامین E چیست؟

ویتامین ای (E) یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است. این ویتامین خاصیت آنتی‌اکسیدانی داشته و از بافت‌های بدن در مقابل اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد برخی از ترکیب‌های شیمیایی محافظت می‌کند. در گیاهان و بیشتر در دانه‌ها و مغزهای روغنی یافت می‌شود. ویتامین ای برای نخستین بار در سال ۱۹۲۰ میلادی کشف شد و سپس در سال ۱۹۳۶ (میلادی) از جوانه گندم جدا گردید و آلفا-توکوفرول نام گرفت. این ویتامین در لایه چربی دیواره سلول و داخل سلول قرار می‌گیرد و از تخریب دیواره سلول جلوگیری می‌کند. هرچند این ویتامین مهم‌ترین عامل برای داشتن سیستم ایمنی قوی، پوست سالم و چشم‌های سالم است، اما همه فواید و خطرات ویتامین E هنوز خیلی مشخص نیست.

خواص ویتامین E

در این مقاله بخوانید: انواع ویتامین ها ی ضروری برای سلامتی

فواید ویتامین E

این ویتامین در درمان انواع سرطان‌ها مانند پروستات، پوست و دهان کمک می‌تواند موثر باشد. همچنین ویتامین ای دارای خاصیت ضد انعقادی است و به جریان راحت خون در رگ‌هایی که دارای پلاکت‌های چربی چسبنده به دیواره هستند، کمک می‌کند (بهبود عملکرد سیستم گردش خون). این ویتامین در جلوگیری از ابتلا به سکته مغزی در افراد غیر سیگاری نقش دارد اما در افراد سیگاری به علت مواد موجود در قطران سیگار خاصیت خود را از دست می‌دهد.

ویتامین E به عنوان یک آنتی‌اکسیدان محافظت‌کننده با اکسید شدن کلسترول که ماده‌ای طبیعی است که توسط کبد تولید می‌شود و برای عملکرد مناسب سلول‌ها، اعصاب و هورمون‌ها در بدن ضروری است مبارزه می‌کند.

ویتامین E می‌تواند برای تقویت پایداری فیزیکی مورد استفاده قرار گیرد. انرژی را افزایش داده و سطح استرس اکسیداتیو را در عضلات پس از ورزش کردن کاهش می‌دهد. این ویتامین همچنین قدرت عضلانی را تقویت می‌کند. ویتامین e با بهبود گردش خون، باعث می‌شود کمتر احساس خستگی کنید. همچنین دیواره‌ی مویرگ‌‌ها را مستحکم کرده و سلول‌های بدن را تغذیه می‌کند. همچنین در جلوگیری از سقط جنین نیز بسیار مؤثر است. هرچند این ویتامین مهم‌ترین عامل برای داشتن سیستم ایمنی قوی و پوست و چشم‌های سالم است، اما همه فواید و خطرات ویتامین e هنوز خیلی مشخص نیست.

خواص ویتامین E

خواص ویتامین E برای پوست

این ویتامین خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و اثر شیمیایی مخربی که به بافت‌های بدن لطمه می‌زند را از بین می‌برد. این ویتامین در لایه چربی دیواره سلول و داخل سلول قرار گرفت و از تخریب دیواره سلول جلوگیری و از غشای سلول ها محافظت می کند. این ویتامین همچنین به علت ذکر شده در پاراف قبلی می‌تواند اثر منفی نور خورشید بر پوست را به مقدار زیادی کاهش دهد.

از دیگر فواید قرص این ویتامین کاهش التهابات در بدن و پوست است و باعث جوان و سالم ماندن پوست می‌شود. این ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی همچنین هنگامی که در معرض دود سیگار باشید، شما را از ابتلا به سرطان پوست محافظت می‌کند.

یکی دیگر از فوائد مهم این ویتامین، کاهش غلظت خون می‌باشد.

از آنجا که بیشتر فرآیندهای متابولیکی بدن که باعث رشد سلول‌های ماهیچه‌ای می‌شوند به سلامت غشای سلولی وابسته هستند، این ویتامین اهمیت بسزایی دارد. ویتامین‌های محلول در چربی برخلاف ویتامین‌های محلول در آب از راه ادرار دفع نمی‌شوند و در بدن و به ویژه در کبد ذخیره می‌شوند، به همین دلیل اختلالات حاصل از کمبود آن نسبت به دیگر ویتامین‌ها دیرتر ظاهر می‌شود.

خواص ویتامین E

عوارض کمبود ویتامین E

از جمله عوارض کمبود این ویتامین می‌توان گفت باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان و مشکلات قلبی و عروقی و اختلالات تولید مثلی می‌شود. همچنین کمبود ویتامین E باعث ریزش مو می‎شود. یکی دیگر از عوارض دیگر کمبود این ویتامین خونریزی می‎باشد که ممکن است در مغز یا به وسیله لکه‎های وسیعی در زیر پوست و شکم پیدا گردد.

خواص ویتامین E

بهترین زمان مصرف ویتامین E

یکی از رایج‌ترین سوالات این است که ویتامین ای را چگونه مصرف کنیم؟ همانطور که در ابتدا توضیح داده شد، ویتامین‌ها به دو دسته محلول در آب و محلول در چربی تقسیم می‌شوند. ویتامین‌های محلول در چربی که این ویتامین نیز شامل آن است، برای جذب به چربی نیاز دارند، بنابراین بهترین زمان مصرف این ویتامینکه بیشتر به صورت قرص ویتامین E ۴۰۰ تهیه می‌شود، همراه با وعده‌های غذایی است که حاوی چربی باشند، خصوصا پس شام.

میزان مصرف ویتامین E

مقدار مصرف این ویتامین به تشخیص پزشک بستگی دارد، بنابراین سعی کنید اقدام به مصرف خودسرانه نکنید، اما به طور معمول مقدار مصرف توصیه شده روزانه ویتامین E برای بزرگسالان ۱۵ میلی گرم است و توصیه می‌شود سعی کنید بیشتر از منابع غذایی آن را دریافت کنید.

خواص ویتامین E

میزان ویتامین E مورد نیاز در سنین مختلف

کودکان:

۱ تا ۳ سال: ۶ میلی‌گرم روزانه

۲ تا ۸ سال: ۷ میلی‌گرم روزانه

۹ تا ۱۳ سال: ۱۱ میلی‌گرم روزانه

زنان:

۱۴ سال و بالاتر: ۱۵ میلی‌گرم روزانه

بارداری: ۱۵ میلی‌گرم روزانه

شیردهی: ۱۹ میلی‌گرم روزانه

مردان:

۱۴ سال و بالاتر: ۱۵ میلی‌گرم روزانه

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data