درمان ریزش مو با روش های خانگی مؤثر

توسط مریم کوهشاری
568 مشاهده

ریزش مو یکی از مشکلات شایع در بین بسیاری از افراد است. این مشکل اغلب بعد از اتمام دوره‌ی نوجوانی بروز می‌کند. بدون شک همه خواهان موهای پرپشت و نرم هستند. اما گاهی اتفاقاتی در بدن رخ می‌دهد که ریزش موی شدید شروع می‌شود. بهترین توصیه‌ی ما جلوگیری از ریزش مو است. اما گاهی این کار امکان‌پذیر نیست و وقتی متوجه می‌شویم که بخش زیادی از موهای خود را از دست داده‌ایم. در برخی از افراد نیز ریزش موی سکه ای دردسر آفرین است که البته در مطلب دیگری به این موضوع می‌پردازیم. در ادامه سعی داریم به روش‌های مؤثر برای درمان ریزش موی شدید بپردازیم.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • از شستشوی مدام موی سر بپرهیزید
  • از مواد آرایشی صنعتی استفاده نکنید
  • درمان ریزش مو با تغذیه مناسب
  • از سشوار استفاده نکنید
  • روزانه ۲۰ دقیقه در برابر نور آفتاب بمانید
  • موها را در دوره‌های مختلف کوتاه کنید
  • از مدل‌های آزاردهنده پرهیز کنید
  • از ماینوکسیدیل استفاده کنید
  • از روغن نارگیل استفاده کنید
یکی دیگر از روش‌های درمان ریزش مو شدید استفاده از روغن نارگیل است

از شستشوی مدام موی سر بپرهیزید

یکی از راه‌های پیشگیری از ریزش موی سر ، تمیز نگه داشتن آنست. اما فراموش نکنید که شامپوها و نرم‌کننده‌ها حاوی موادی هستند که پوست سر را خشک می‌کنند. در نتیجه قدرت زیادی برای حفظ موها ندارد. پس در این کار نباید زیاده روی کنید. شستشوی مو با شامپو باید هر دو روز یا سه روز یکبار انجام شود.

از مواد آرایشی صنعتی استفاده نکنید

بسیاری از افراد تصور می‌کنند مواد آرایشی باعث سلامت موها می‌شود. اما یکی از راه‌های جلوگیری از ریزش مو خودداری از مصرف اینگونه مواد آرایشی است. پس به تبلیغات روی جلد که اغلب آن‌ها به مفید بودن محصولات برای سلامت مو تاکید دارند، اعتماد نکنید. این محصولات به مرور زمان باعث تضعیف ریشه‌ی ‌موها می‌شوند. حتی رنگ‌هایی که برای زیبایی موی سر استفاده می‌کنید، باعث از دست رفتن رنگ طبیعی موها می‌شود.

یکی دیگر از توصیه‌های مفید برای جلوگیری از نازک شدن موی
سر، مصرف غذاهای مغذی و سالم است. در واقع کمبود برخی از ویتامین‌ها و املاح معدنی به عنوان مهم‌ترین دلیل ریزش مو
در بسیاری از افراد شناخته شده است.

درمان ریزش مو با تغذیه مناسب

یکی دیگر از توصیه‌های مفید برای جلوگیری از نازک شدن موی سر، مصرف غذاهای مغذی و سالم است. در واقع کمبود برخی از ویتامین‌ها و املاح معدنی به عنوان مهم‌ترین دلیل ریزش مو در بسیاری از افراد شناخته شده است. این در حالیست که ما بدون توجه به این موضوع، به سراغ داروها می‌رویم. اما درمان اصلی و بهتر، پیروی از رژیم غذایی سالم است. برای درمان این مشکل غذاهای حاوی پروتئین، اسید چرب امگا ۳، عنصر روی، آهن، ویتامین ب ۱۲، ویتامین A و C، منیزیم و سلنیوم مصرف کنید. سبزیجات و نوشیدن آب کافی نیز به رفع این مشکل کمک می‌کند.

درمان ریزش مو با تغذیه مناسب

از سشوار استفاده نکنید

یکی از دلایل ریزش موی شدید استفاده ی بیش از حد از سشوار است. بسیاری از افراد بلافاصله بعد از حمام به سراغ این وسیله می‌روند. در حالیکه سشوار به مرور زمان آسیب زیادی به ریشه‌ی موها وارد می‌کند. از سوی دیگر باد حاصل از سشوار پروتئین مو را از بین می‌برد. پس این وسیله‌ی کاربردی را در طی سال تنها چند بار و در مواقع ضروری استفاده کنید. توصیه می‌کنیم بعد از حمام صبر کنید تا موها به طور طبیعی خشک شوند.

یکی دیگر از دلایل ریزش موی سر کمبود ویتامین D در بدن است. برای جلوگیری و یا درمان این مشکل بهتر است روزانه به مدت ۲۰ دقیقه در برابر نور مستقیم آفتاب قرار بگیرید.

روزانه ۲۰ دقیقه در برابر نور آفتاب بمانید

یکی دیگر از دلایل ریزش موی سر کمبود ویتامین D در بدن است. برای جلوگیری و یا درمان این مشکل بهتر است روزانه به مدت ۲۰ دقیقه در برابر نور مستقیم آفتاب قرار بگیرید.

موها را در دوره‌های مختلف کوتاه کنید

یکی دیگر از راه‌های درمان ریزش مو کوتاه کردن مو است. اگرچه کوتاه کردن مو کار راحتی نیست. اما فراموش نکنید بلند ماندن مو نیز به بهای نازک شدن آن‌ها تمام می‌شوند. پس به جای اینکه موی بلند و نازک داشته باشید، موهای خود را هر سه ماه یکبار کوتاه کنید تا بعد از مدتی موهای شما پرپشت و زیبا شوند. برای این کار لازم نیست که حتماً به آرایشگاه بروید. بلکه می‌توانید موی خود را به اندازه‌ی یک سانتیمتر در منزل کوتاه کنید.

یکی دیگر از راه‌های درمان ریزش مو کوتاه کردن مو است.

از مدل‌های آزاردهنده پرهیز کنید

بستن مو در جلوگیری از ریزش موی شدید اهمیت زیادی دارد. برخی از بانوان بدون توجه به عواقب کارشان، موها را به طور محکم می‌بندد. در واقع روش‌ها و مدل‌های جدید مو که اغلب با کشیدن تارهای مو همراه است، باعث ضعیف شدن ریشه‌ی مو می‌شود.

ماینوکسیدیل یک مایع ضدریزش مو در زنان و مردان است. این محلول را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید. ماینوکسیدیل با تحریک ریشه‌ی مو، رشد آن را بیشتر و ریشه‌ی موها را محکم‌تر می‌کند.

از ماینوکسیدیل استفاده کنید

ماینوکسیدیل یک مایع ضدریزش مو در زنان و مردان است. این محلول را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید. ماینوکسیدیل با تحریک ریشه‌ی مو، رشد آن را بیشتر و ریشه‌ی موها را محکم‌تر می‌کند. پس در مدت کمتر از ۶ ماه نه تنها حجم موها بیشتر می‌شود، بلکه سرعت رشد موها نیز افزایش می‌یابد. البته بهتر است این دارو را با مشورت پزشک تهیه کنید. در حال حاضر ماینوکسیدیل ۲% و ۵% در داروخانه‌ها موجود است.

در ادامه سعی داریم به روش‌های مؤثر برای درمان ریزش مو بپردازیم.

از روغن نارگیل استفاده کنید

یکی دیگر از روش‌های درمان ریزش موی شدید استفاده از روغن نارگیل است. بیش از ۵۰ درصد از این روغن را لائوریک اسید (عامل کشنده‌ی باکتری‌های مضر) تشکیل می‌دهد. حتی افرادی که به ریزش موی سکه ای مبتلا هستند، می‌توانند این روغن را برای موهای خود استفاده کنند. این روغن حاوی چندین آنتی‌اکسیدان‌، ویتامین E، ویتامین K و آهن است. به همین دلیل موی سر را در برابر عوامل آسیب‌زای محیطی حفظ می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data