۱۱ علت که ترازو وزن واقعی را نشان نمیدهد | بهترین زمان برای وزن کردن

توسط admin
6726 مشاهده

اگر به تناسب اندام اهمیت زیادی می‌دهید و مدت‌هاست که برای رسیدن به وزن ایده‌ال تلاش می‌کنید، باید بهترین زمان برای وزن کردن (The best time to weigh) را هم بدانید. زیرا گاهی ترازو وزن واقعی را به شما نمی‌گوید. شاید دیده باشید در زمان شب به یکباره وزن شما افزایش می‌یابد.
بسیاری از افراد اطلاع دقیقی از وزن کردن در زمان‌های درست را ندارند. به همین دلیل وقتی بر روی ترازو قرار می‌گیرند و وزن بیشتری را مشاهده می‌کنند، ناراحت و افسرده می‌شوند. از نظر بدنساز‌ان حرفه‌ای باید بهترین زمان وزن کردن خود را بدانید تا وزن دقیق خود را مشاهده کنید. در این صورت با واقعیت روبه‌رو هستید و افسرده نمی‌شوید.
اگر تناسب اندام برایتان اهمیت زیادی دارد، باید از وزن کردن در مواقع نادرست خودداری کنید تا انگیزه کافی برای لاغری را داشته باشید. این زمان‌ها عبارتند از:

 • وزن کردن بعد از تمرین ورزشی درست نیست
 • نحوه ایستادن بر روی ترازو و قراردادن آن بر روی فرش
 • افزایش وزن در زمان پریودی
 • آیا از تعداد لباس‌هایی که پوشیده‌اید، اطلاع دارید؟
 • تفاوت وزن صبح و شب چیست؟
 • روزهای شنبه خود را وزن نکنید!!!
 • بعد از مسافرت خود را وزن نکنید
 • در روزهای گرم تابستان وزن نکنید
 • اگر به یبوست مبتلا هستید وزن نکنید
 • اگر غذاهای کربوهیدرات مصرف کرده‌اید وزن نکنید
 • نحوه ایستادن بر روی ترازو

وزن کردن بلافاصله بعد از ورزش اصلا ایده‌ی خوبی نیست. چرا که در این مواقع وزن شما به دلیل از دست رفتن مایعات بدن و تعریق زیاد، پایین‌تر از حد طبیعی نشان داده می‌شود

وزن کردن بعد از تمرین ورزشی درست نیست!

وزن کردن بلافاصله بعد از ورزش اصلا ایده‌ی خوبی نیست. چرا که در این مواقع وزن شما به دلیل از دست رفتن مایعات بدن و تعریق زیاد، پایین‌تر از حد طبیعی نشان داده می‌شود. اگر یک ساعت بعد از ورزش سخت مجدداً ورزش کنید، شگفت‌زده می‌شوید که در طی یک ساعت به ناگهان وزن شما افزایش می‌یابد.
در این زمان ماهیچه‌ها بعد از یک ورزش سخت در حال ترمیم هستند که به طور موقت باعث افزایش وزن می‌شوند. البته این افزایش وزن هم موقتی است. پس بهترین زمان برای وزن کردن در این مواقع یا باید قبل از ورزش باشد و یا یک روز صبر کنید و سپس بر روی ترازو بروید.

بهترین زمان برای وزن کردن خود / بهترین

نحوه ایستادن بر روی ترازو و قراردادن آن بر روی فرش

زمانی که ترازو را بر روی فرش قرار دهید، وزن شما نسبت به میزان واقعی کمی بیشتر می‌شود. محققان بر این نظر هستند که قرار گرفتن ترازو بر روی فرش باعث افزایش وزن می‌شود. زیرا سازنده‌ی ترازو قطعات آن را بر روی یک سطح سخت کالیبره کرده است و اگر بر روی فرش قرار بگیرد، نمی‌تواند به طور دقیق وزن شما را نمایش دهد. اگر از ترازوی دیجیتالی استفاده می‌کنید، باید آن را روی زمین قرار دهید. برای مشخص شدن این صحبت، می‌توانید یک بار ترازو را روی زمین و یک بار بر روی فرش قرار دهید. سپس به حالت ایستاده روی آن قرار بگیرید و تفاوت را مشاهده کنید.

یکی از اشتباهات رایج برخی از بانوان، وزن کردن در زمان قاعدگی است. این دوره باعث نوسانات وزن در بانوان می‌شود و اغلب با افزایش وزن همراه است. به همین دلیل وقتی در دوره‌ی قاعدگی خود را وزن می‌کنید، احتمالاً از نتایج آن خیلی خوشحال نمی‌شوید.

افزایش وزن در زمان پریودی

یکی از اشتباهات رایج برخی از بانوان، وزن کردن در زمان قاعدگی است. این دوره باعث نوسانات وزن در بانوان می‌شود و اغلب با افزایش وزن همراه است. به همین دلیل وقتی در دوره‌ی قاعدگی خود را وزن می‌کنید، احتمالاً از نتایج آن خیلی خوشحال نمی‌شوید.
در این دوره نیاز بدن به آب بیشتر می‌شود. از سوی دیگر دچار نفخ شکم هستید و به همین دلیل وزن در زمان پریودی به طور ناصحیح و کاملاً موقتی افزایش می‌یابد. برای کاهش وزن در این دوره بهتر است غذاهای سرشار از پتاسیم مانند موز و طالبی و چربی‌های سالم مانند ماهی و آجیل مصرف کنید. مصرف حبوبات و کلم باعث بدتر شدن نفخ شکم در پریودی می‌شود.

آیا از تعداد لباس‌هایی که پوشیده‌اید، اطلاع دارید؟

یک علت نوسان وزن در رژیم پوشیدن لباس‌های سنگین به هنگام ایستادن بر روی ترازو است. کفش، پالتو و سایر لباس‌ها هم می‌توانند تا حدودی وزن شما را بیشتر کنند. براساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۳ بر روی ۳۵ زن و ۱۵ مرد صورت گرفت، مشخص شد که به طور معمول لباس‌های مردانه حدود ۲.۵ کیلوگرم به وزن مردان اضافه می‌کنند. لباس‌های زنانه حدود ۲ کیلوگرم به وزن زنان اضافه می‌کنند.
بنابراین برای وزن کردن باید خود را از لباس‌های سنگین مثل پالتو، کفش‌های سنگین و … رها کنید.

 بهترین زمان برای وزن دقیق / علت نوسان وزن در رژیم

علت تفاوت وزن صبح و شب چیست؟

وزن کشی بعد از صبح عموماً برای اغلب مردم رضایت‌بخش است. در حالی که وقتی در زمان شب بر روی تراز می‌روند از دیدن وزن خود افسرده می‌شوند. وزن صبح و شب تفاوت زیادی با هم دارند. در زمان صبح بعد از یک خواب طولانی بیدار می‌شود. در طول شب غذا هضم شده است و بنابراین شکم شما خالیست که طبیعتاً وزن کمتری دارید (وزن دقیق).
اما وقتی بلافاصله بعد از شام به سر ترازو می‌روید، وزن شما بیشتر می‌شود. فراموش نکنید ۲۰% از وعده‌های غذایی را آب تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر وقتی هنوز شام هضم نشده است، طبیعی است که وزن بیشتری دارید. اگر می‌خواهید ببینید تفاوت وزن صبح و شب چقدر است، می‌توانید فردا صبح بلافاصله بعد از بیدار شدن خود را وزن کنید. سپس در زمان شب درست قبل از اینکه به رختخواب بروید خود را وزن کنید تا تفاوت را ببینید.

شما در روز جمعه در خانه بودید و استراحت کامل داشته‌اید. در این یک روز مواد غذایی زیادی هم مصرف کرده‌اید که اگر بلافاصله روز بعد خود را وزن کنید، از دیدن اضافه وزن افسرده می‌شوید. بهترین زمان برای وزن کردن در اواسط هفته و یا روز پنجشنبه است.

روزهای شنبه خود را وزن نکنید!!!

شما در روز جمعه در خانه بودید و استراحت کامل داشته‌اید. در این یک روز مواد غذایی زیادی هم مصرف کرده‌اید که اگر بلافاصله روز بعد خود را وزن کنید، از دیدن اضافه وزن افسرده می‌شوید. بهترین زمان برای وزن کردن در اواسط هفته و یا روز پنجشنبه است.
آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل فرصت بیشتری برای استراحت و مصرف غذاهای سنگین دارید. پس طبیعی است که بعد از گذشت این روزها وزن شما به مقدار کمی افزایش پیدا کند.

بعد از مسافرت خود را وزن نکنید

یک علت نوسان وزن در رژیم وزن کردن بلافاصله بعد از سفر است. اگر در زمان مسافرت تمام وقت در خودرو بوده‌اید و پیاده‌روی نداشته‌اید، به یکباره بدن شما ورم می‌کند. نوشیدن آب و سایر نوشیدنی‌هایی مثل آبمیوه و نوشابه هم بر روی وزن بدن می‌رود. وقتی بلافاصله یک روز بعد از سفر خود را وزن می‌کنید، دچار شوک می‌شوید. زیرا در این زمان وزن حدود ۱ -۲ کیلوگرم از وزن واقعی فاصله دارد. سفر هوایی تاثیر بیشتری در تغییر وزن دارد. بهتر است حداقل ۲ روز بعد از سفر صبر کنید و سپس بر روی ترازو بروید.

علت نوسان وزن در رژیم / علت افزایش وزن در شب
Diet

در روزهای گرم تابستان وزن نکنید

علی‌رغم اینکه گرما باعث تعریق می‌شود، اگر بخواهید در ظهر گرم تابستان خود را وزن کنید، از دیدن عدد روی ترازو تعجب می‌کنید. حتی وقتی ورزش و فعالیت زیادی را انجام داده‌اید و انتظار کاهش وزن را دارید، باز هم ترازو عدد دیگری را نشان می‌دهد. چرا؟
زیرا به دلیل تشنگی آب زیادی را مصرف کرده‌اید. افزایش وزن در تابستان بسیار متداول است. زیرا آب و مایعات زیادی در کلیه‌ها ذخیره می‌شود. اگر مدت زیادی را در خارج از خانه بگذرانید، عرق می‌کنید و کلیه و مثانه هم فعالیت خود را شروع می‌کنند. در نتیجه بهترین زمان برای وزن دقیق است. برای جلوگیری از افزایش وزن در زمان تابستان بهتر است رژیم غذایی فیبردار بگیرید.

اگر به یبوست مبتلا هستید وزن نکنید

یبوست نه تنها یک مشکل جسمی نیست، بلکه باعث افزایش موقت وزن هم می‌شود. در موارد شدید حتی ممکن است ۱- ۲ کیلو به وزن شما اضافه کند. احتباس مواد زائد در روده‌ها باعث می‌شود تا ترازو وزن بیشتری را نشان دهد. البته وحشت نکنید این افزایش وزن موقت است و به محض دفع مواد زائد از بدن، وزن به حالت عادی باز می‌گردد. رژیم‌غذایی حاوی فیبر و آب زیاد یبوست را درمان می‌کند. بهتر است شام را سبک میل کنید تا قبل از خواب به روده‌ها فشار وارد نشود.

یبوست نه تنها یک مشکل جسمی نیست، بلکه باعث افزایش موقت وزن هم می‌شود. در موارد شدید حتی ممکن است ۱- ۲ کیلو به وزن شما اضافه کند. احتباس مواد زائد در روده‌ها باعث می‌شود تا ترازو وزن بیشتری را نشان دهد

اگر غذاهای کربوهیدرات مصرف کرده‌اید وزن نکنید

بهترین زمان برای وزن کردنبعد از مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات نیست. زیرا این غذاها باعث احتباس آب در بدن می‌شود. حتی زمانی که سدیم (نمک) زیادی مصرف می‌کنید آب زیادی در بدن جمع می‌شود که چاقی را به دنبال دارد. کربوهیدرات از جمله غذاهایی است که اغلب با آب زیادی مصرف می‌شود. از سوی دیگر باعث جمع شدن آب اضافه در بدن می‌شود. در نتیجه وزن واقعی در ترازو نمایش داده نمی‌شود. بهتر است زمان وزن کردن یک غذای سبک میل کنید.

باید بهترین زمان برای وزن کردن را هم بدانید.

نحوه ایستادن بر روی ترازو

یک نکته مهم دیگر برای وزن کردن، ایستادن درست بر روی ترازوست. خم شدن و یا حالت نیم‌خیز شدن بر روی ترازو وزن دقیق شما را مشخص نمی‌کند. برای اینکه وزن دقیق مشخص شود، باید کاملاً صاف و ایستاده بر روی ترازو قرار بگیرید. چند ثانیه در همین حالت بمانید و سپس بدون اینکه خم شوید، به عدد روی ترازو نگاه کنید. اگر همه موارد بالا را رعایت کنید و نحوه ایستادن بر روی ترازو را رعایت کنید، وزن دقیق خود را مشاهده می‌کنید.

در پایان

آنچه در اینجا در مورد علت نوسان وزن در رژیم و یا تفاوت وزن صبح و شب گفته شد، همه می‌توانند به شما کمک کنند تا روند کاهش وزن را بدون استرس و افسردگی طی کنید. گاهی حتی افزایش یک کیلو وزن ممکن است شما را نسبت به تلاش‌هایی که کرده‌اید ناامید کند. در حالیکه ممکن است این افزایش وزن موقت باشد و بعد از طی کردن مشکل اصلی و علت افزایش وزن، دوباره به وزن اصلی بازگردید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data