طرز تهیه حلیم با بلغور گندم و مرغ برای نذری

توسط مریم کوهشاری
5939 مشاهده

حلیم گندم از آن دست غذاهای لذیذ ایرانی‌هاست که همیشه ما را به یاد نذری‌های ایام رمضان و محرم می‌اندازد. این غذا را از دیرباز توسط خانواده‌های متمول برای نذری ایام مذهبی انتخاب می‌شد. در حال حاضر همچنان حلیم نذری طرفداران پر و پا قرص خود را دارد. این غذا سرشار از ویتامین‌های گروه ب و آهن است. در ادامه سعی داریم به طرز تهیه حلیم با بلغور گندم و مرغ بپردازیم.

مواد لازم برای حلیم مرغ مقدار مواد
فیله مرغ 2 عدد
بلغور گندم 1.5 پیمانه
شیر۲ پیمانه
آب۱.۵ لیتر
روغن ۱/۳ پیمانه 1.3 پیمانه
نمکبه میزان لازم
دارچینبه میزان لازم
کنجد، کره و شکربرای تزیین

طرز تهیه حلیم نذری با مرغ

برای درست کردن حلیم ابتدا باید بلغور گندم را بررسی کنید که تمیز و یکدست باشد. سپس آن را در آب به مدت ۴-۵ ساعت خیس کنید و مراحل زیر را ادامه دهید:

مرحله دوم: حرارت دادن گوشت و مواد

در این مرحله از طرز تهیه حلیم با بلغور گندم و مرغ باید بلغور خیس خورده را همراه با فیله مرغ، آب، پیاز سالم، روغن، دارچین، نمک و مقدار کمی فلفل روی حرارت قرار دهید. همین که آب آن به جوش آمد، درب ظرف را ببندید تا نم نم مرغ بپزد. وقتی آب داخل قابلمه کم شد، آن را هم بزنید.

حلیم درست مثل شله زرد نیاز به هم زدن مداوم دارد. در غیر اینصورت خیلی سریع ته می‌گیرد.

طرز تهیه حلیم با بلغور گندم و مرغ

مرحله سوم: کوبیدن پیاز و ریز کردن مرغ

در این مرحله پیاز درسته کامل پخته است. آن را از داخل حلیم بیرون بیاورید و با گوشتکوب له کنید. به طوری که کامل له و خمیری شود. اگر از گوشتکوب برقی استفاده کنید، راحت‌تر این کار را برایتان انجام می‌دهد.

سپس فیله مرغ را که پخته به همین صورت از داخل حلیم بیرون بیاورید. بعد از خنک شدن، آن را ریش ریش کنید. حالا مجدداً پیاز له شده و مرغ ریش ریش شده را به داخل قابلمه بریزید.

مرحله چهارم: له کردن بلغورهای گندم

اگر در طرز تهیه حلیم نذری با مرغ گندم‌ها کامل رم نشدند، می‌توانید آن‌ها را له کنید. برای درست کردن حلیم برای تعداد نفرات بیشتر، بهتر است آب زیادی را روی قابلمه بریزید تا بلغورها کامل له و پخته شوند. اما برای درست کردم حلیم در خانه به این کار نیاز ندارید.

در عوض می‌توانید بلغورها را با گوشتکوب له و نرم کنید. سپس آنها را داخل قابلمه بریزید. در این مرحله هم پیاز و گندم کامل له و ریش ریش شده‌اند. طعم مواد در هم می‌آمیزد و باعث خوشمزگی حلیم می‌شود.

مرحله پنجم: اضافه کردن شیر

حالا باید در طرز تهیه حلیم نذری با مرغ به سراغ شیر بروید. در این مرحله ابتدا حلیم را روی حرارت ملایم بگذارید و مدام آن را هم بزنید تا ته نگیرید. وقتی احساس کردید آماده خوردن است، شیر را داخل حلیم بریزید.

وقتی حلیم با شیر جوشید و غلیظ شد، می‌توانید شعله را خاموش کنید. حالا آن را داخل ظرف ریخته و با کنجد، کره ذوب شدهف شکر و دارچین تزئین کنید.

در ادامه سعی داریم به طرز تهیه حلیم با بلغور گندم و مرغ بپردازیم.

نکات مهم در طرز تهیه حلیم نذری

  • برای اینکه حلیم خوشمزه‌تری داشته باشید، از قبل بلغورها را خیس کنید.
  • به جای بلغور گندم، می‌توانید از گندم پرک استفاده کنید. در این روش هم همزمان با مرغ باید گندم پرک را اضافه کنید.
  • تا زمانی که حلیم غلیظ نشده است، ته نمی‌گیرد. اما همین که سفت شد، باید مدام آن را هم بزنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data