طرز تهیه مربای توت فرنگی له شده با دو روش ساده

توسط مریم کوهشاری
92 مشاهده

اگر عاشق طعم توت فرنگی هستید، مربای آن را از دست ندهید. طرز تهیه مربای توت فرنگی کار سختی نیست و می‌توانید به راحتی آن را در منزل تهیه کنید. مربای این میوه هم مثل شربت و سایر فرآورده‌های آن خوش طعم و لذیذ است. در ادامه با کرفس همراه باشید تا شما را با نحوه درست کردن مربای این میوه آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه مربای آلبالو له شده بدون شکرک زدن

مواد لازم برای طرز تهیه مربای توت فرنگی

 • توت فرنگی: یک کیلو
 • شکر: ۱.۵ کیلو
 • جوهر لیمو: نوک قاشق چایخوری
 • آب:  یک لیوان

نحوه درست کردن این مربا به شکل زیر است:

طرز تهیه مربای توت فرنگی

مرحله اول: آماده کردن توت فرنگی

برای طرز تهیه مربای توت فرنگی خوش رنگ به سراغ نوع گلخانه‌ای نروید. زیرا عطر و طعم زیادی ندارد و مربای شما آنطور که انتظار دارید نمی‌شود. برای اینکه مربای بهتری درست کنید، از توت فرنگی‌های فصل بهار و تابستان استفاده کنید. همچنین توت فرنگی‌های ریز برای مربا طعم بهتری دارند. حالا ابتدا آن‌ها را بشویید و سپس داخل آبکش بگذارید تا آب آن گرفت شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کاچی ساده برای ۴ نفر (قیماق یا برشتوک)

مرحله دوم: اضافه کردن شکر

در این مرحله از طرز تهیه مربای توت فرنگی له شده باید توت فرنگی را حساب له کنید و داخل یک قابلمه روی یا لعابی بریزید. البته شما می توانید به جای له کردن، آن را به شکل نگینی هم خرد کنید. سپس شکر را در یک لیوان آب جوش بریزید تا  حل شود و در لابه لای توت فرنگی اضافه کنید و درب قابلمه را ببندید. حالا قابلمه را به مدت ۱۲ ساعت داخل یخچال قرار دهید تا شکر به خورد توت فرنگی برود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه رنگینک با خرمای له شده با آرد نخودچی

مرحله سوم: پختن مربای توت فرنگی

در این مرحله باید قابلمه را از یخچال بیرون بیاورید و آن را روی شعله زیاد قرار دهید تا به جوش بیاید. همین که جوشید و یک کف روی آن شکل گرفت، شعله را کم کنید. کف روی مربا را هم با قاشق بگیرید و دور بریزید. این کف باعث بدرنگ شدن مربا می‌شود که باید آن را جدا کنید.

برای اینکه مربا به اندازه کافی غلیظ شود، نیم ساعت آن را روی حرارت قرار دهید. در این مدت هم مدام آن را با قاشق چوبی هم بزنید. زمانی که احساس کردید کمی غلیظ شده است، به اندازه یک قاشق غذاخوری از شربت آن بردارید تا خنک شود. سپس غلیظ بودن آن را با انگشت امتحان کنید. اگر به اندازه کافی غلیظ است، شعله را خاموش کنید. حالا به اندازه یک قاشق غذاخوری آبلیمو داخل آن بریزید تا از شکرک زدن مربا جلوگیری کند.

طرز تهیه مربای توت فرنگی له شده

طرز تهیه مربای توت فرنگی با ژلاتین

یک روش دیگری برای درست کردن مربا با این میوه، استفاده از ژلاتین است. برای درست کردن این مربا به شکل زیر عمل کنید:

 • توت فرنگی ۱ کیلوگرم
 •  شکر نیم کیلوگرم
 • ورق ژلاتین سه عدد

برای درست کردن مربای توت فرنگی با ژلاتین ابتدا باید توت فرنگی را رنده کنید و سپس شکر را روی آن بریزید. درب ظرف را ببندید و آن را به مدت ۳ ساعت داخل یخچال قرار دهید. سپس آن را روی حرارت زیاد قرار دهید تا جوش بزند. ابتدا کف آن را بگیرید و سپس حرارت را کم کنید.

برای طرز تهیه مربای توت فرنگی له شده باید صبر کنید تا کمی غلیظ شود. حالا باید ورقه‌های ژلاتین را در یک لیوان آب جوش قرار دهید تا کمی نرم شود و سپس داخل مربا بریزید. بعد از اینکه مربا کمی جوش خورد، شعله را خاموش کنید.

 طرز تهیه مربای توت فرنگی خوش رنگ

نکاتی برای درست کردن مربای توت فرنگی

اغلب افراد از اینکه مربای آنها بعد از مدتی شکرک می‌زند یا طعم خوبی ندارد، گلایه دارند. برای همین باید در زمان درست کردن این مربا چند نکته را مدنظر داشته باشید:

 • مربا را با حرارت بالا نپزید. زیرا باعث می‌شود خیلی زود شکرک بزند.
 • برای طرز تهیه مربای توت فرنگی بهتر است از قابلمه لعابی و قاشق چوبی استفاده کنید.
 • میزان شکر را زیاد نکنید. زیرا باعث شکرک زدن آن می‌شود. شکر کم هم باعث می‌شود مربای شما خیلی زود کپک بزند.
 • از قاشق خیس برای درست کردن مربا استفاده نکنید. زیرا باعث کپک زدن آن می‌شود.
 • برای اینکه مربا بدرنگ نشود، درب آن را نبندید.
 • برای مربایی که شکرک زده است، کافیست به آن آب جوش اضافه کرده و دوباره آن را روی حرارت بجوشانید. ولی اگر مربا کپک زد، آن را دور بریزید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data