آشنایی با سبزی مخصوص قورمه سبزی+آش + سوپ و کوکو سبزی

توسط admin
2003 مشاهده

استفاده سبز‌ی‌های معطر راز خوشمزگی برخی از غذاهاست. برای مثال راز خوشمزه شدن قورمه سبزی تا حد زیادی به نوع سبزی‌هایی بستگی دارد که برای تهیه آن استفاده می‌کنید. ترکیب سبزی‌ها و نوع آن‌ها می‌تواند روی طعم غذا تاثیر زیادی بگذارد. اگر بدانید برای غذاهایی مثل سوپ، آش رشته، قورمه سبزی یا قلیه ماهی چه نوع سبزی را استفاده کنید، قطعا به یک آشپز ماهر تبدیل می‌شوید. اگر می‌خواهید بدانید چه سبزی برای سوپ خوبه و یا سبزی قورمه سبزی چیست می‌توانید این مطلب کرفس را تا انتها دنبال کنید.

سبزی قورمه سبزی چیست ؟

اگر شما هم به آشپزی علاقه زیادی داشته باشید حتما متوجه شده‌اید که قورمه‌ سبزی‌تان هر بار عطر و طعم متفاوتی دارد. اما دلیل آن چیست؟ ترکیبات سبزی که برای این غذا استفاده می‌کنید، باعث این تغییر می شود. بزرگترین‌ راز خوشمزگی قورمه سبزی استفاده از انواع سبزی است.

اگر برای این غذا از شنبلیله بیشتری استفاده کنید، طعم بهتری پیدا می‌کند. اما اگر میزان شنبلیله هم بیش از حد شود، غذایتان تلخ می‌شود. همانطور که در طرز تهیه قورمه سبزی هم گفته‌ایم، برای لعاب‌دار‌تر کردن این غذا می‌توانید میزان اسفناج را بیشتر کنید. البته اسفناج باید در غذا حسابی له شود تا غذا لعابی‌تر و سفت شود.

برای درست کردن این خورشت ایرانی باید از سبزی‌هایی مثل تره، جعفری، گشنیز، شنبلیله، اسفناج، شوید و نعناع استفاده شود. اما این دستور مقدار سبزی و حتی نوع آن در شهرهای مختلف کشور دستورات متفاوتی وجود دارد. برای مثال در تهران فقط تره، جعفری و شنبلیله را برای درست کردن این غذا تهیه می‌کنند.

کامل‌ترین سبزی قورمه سبزی در بین خوزستانی‌هاست. در این منطقه از تره، جعفری، گشنیز، شوید، اسفناج یا برگ چغندر، شنبلیله و سیر سبز استفاده می‌شود. مقدار سبزی هم عبارت است از:

 • تره ۴۰۰ گرم
 • جعفری ۴۰۰ گرم
 • گشنیز ۲۰۰ گرم
 • شوید ۱۰۰ گرم
 • شنبلیله ۱۰۰ گرم
 • سیر سبز ۱۰۰ گرم
 • اسفناج یا برگ چغندر ۲۰۰ گرم

برای رفع تلخی سبزی قورمه سبزی به اندازه نصف قاشق غذاخوری به آن پودر تخم شنبلیه اضافه کنید.

سبزی آش شامل چیست

چه سبزی برای سوپ خوبه ؟

حالا نوبت به طرز تهیه سوپ می‌رسد که باز هم به سبزی نیاز دارد. سبزی معطر هم در خوشمزه‌تر کردن این غذا تاثیر زیادی دارد. اما چه نوع سبزی برای سوپ بهتر است؟ اگرچه در این مورد هم سلیقه حرف اول را می‌زند، اما دو نوع سبزی گشنیز و جعفری تقریبا در همه ایران برای پختن انواع سوپ استفاده می‌شود.

حالا شما می‌توانید برحسب سلیقه خود به آن تره، نعناع و یا سبزی دیگری را هم اضافه کنید. ترکیب این سبزی به این صورت است که گشنیز و جعفری را به یک اندازه در سوپ استفاده می‌کنید. سپس سایر سبزی‌ها به تناسب کمتر می‌شوند.

سبزی آش شامل چیست ؟

در مطلبی که به طرز تهیه آش رشته و نکات ریز آن پرداختیم، در مورد نوع سبزی صحبتی نکردیم. سبزی انواع آش با هم تفاوت دارد. اما برای درست کردن آش رشته از تره، جعفری، گشنیز، شوید و اسفناج یا برگ چغندر استفاده می‌شود. به طور کلی برای درست کردن این غذا و ترکیب سبزی باید به صورت زیر باشد؟:

 • گشنیز: ۱۰۰ گرم
 • جعفری: ۱۰۰ گرم
 • اسفناج یا (برگ چغندر): ۱۰۰ گرم
 • تره: ۱۰۰ گرم
 • شوید: ۱۰۰ گرم

البته آنچه در مورد سبزی آش گفته می‌شود باز هم تا حدودی به ذائقه و طبع و سلیقه شما بستگی دارد.

رفع تلخی سبزی قلیه ماهی

ترکیبات سبزی کوکو چیست؟

در مطلبی که به طرز تهیه کوکو سبزی پرداختیم گفتیم که استفاده از سبزی و ترکیبات آن برای این غذا اهمیت دارد. به طور کلی سبزی این غذا شامل گشنیز، ریحان، ترخون، سیر، تره، جعفری و شوید است. اما بسیاری از کدبانوها برای درست کردن این غذا فقط از تره، جعفری و گشنیز استفاده می‌کنند.

برای تهیه ۶۰۰ گرم سبزی کوکو سبزی باید سبزی‌های زیر را با هم ترکیب کنید:

 • تره: ۳۰۰ گرم
 • گشنیز:۲۰۰ گرم
 • جعفری:۱۰۰ گرم
سبزی قورمه سبزی چیست

ترکیب سبزی قلیه ماهی

ترکیب اصلی سبزی قلیه ماهی هم از گشنیز و شنبلیله است. در برخی از شهرهای کشور از سبزی‌های محلی هم استفاده می‌شود. برای مثال در شهرهای شمالی از یک نوع سبزی محلی به نام چوچاق استفاده می‌شود. ترکیب میزان شنبلیله و گشنیزی در این غذا ۴ به ۱ است. یعنی اگر گشنیز ۸۰۰ گرم است، باید ۲۰۰ گرم شنبلیله برای آن استفاده کنید.

رفع تلخی سبزی قلیه ماهی

اگر بیش از حد در این غذا از شنبلیله استفاده کنید، غذا تلخ می‌شود. برای برطرف کردن تلخی غذا می‌توانید مثل روش قورمه سبزی از نصف قاشق پودر تخم شنبلیله استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data