طرز تهیه آش رشته برای ۲۰ نفر | دستور پخت آش نذری

توسط مریم کوهشاری
9621 مشاهده

طرز تهیه آش رشته برای ۲۰ نفر عبارتی است که اغلب در ماه محرم و رمضان با آن روبرو می‌شویم. اما چطور می‌توانید برای تعداد زیادی یک آش لذیذ و خوش طعم درست کنید؟ ما در ادامه به طرز تهیه اش رشته می‌پردازیم. این دستور پخت را می‌توانید برای درست کردن آش برای منزل و یا نذری به کار ببرید. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مواد لازم آش رشته برای ۲۰مقدار مواد
سبزی آش۴.۵ کیلو گرم
رشته اش۲ کیلوگرم
حبوبات (نخود، لوبیا، عدس)هر کدام ۳۰۰ گرم
کشکیک کیلوگرم
پیاز۵-۶  عدد
نمک – زردچوبه و فلفلبه مقدار کافی
سیر سرخ شدهبرای تزئین

دقت داشته باشید برای درست کردن آش رشته برای ۱۰ نفر باید مواد را نصف کنید. برای ۴ نفر هم می‌توانید مواد را به یک چهارم تقلیل دهید.

طرز تهیه آش رشته برای ۲۰ نفر

 برای اینکه بتوانید یک آش رشته نذری خوشمزه درست کنید، مراحل زیر را یک به یک طی کنید:

مرحله اول: خیس کردن حبوبات

در طرز تهیه آش رشته باید حبوبات را یک شب قبل در آب خیس کنید. حبوبات نفخ زیادی دارند. به همین دلیل باید آنها را در آب خیس کنید. در طی این مدت هم چندین مرتبه آب حبوبات را تعویض کنید. با این روش نه تنها نفخ حبوبات از بین می‌رود، بلکه رنگ قرمز لوبیا هم کم می‌شود.

در این صورت وقتی لوبیا را می‌پزید، باعث قرمز و بدرنگ شدن آش رشته نمی‌شود.

مرحله دوم: پختن حبوبات

در این مرحله از طرز تهیه آش رشته برای ۲۰ نفر باید حبوبات خیس شده را یک ساعت قبل از پخت جداگانه بپزید. وقتی نیم پز شدن شعله را خاموش کنید. توجه داشته باشید از آنجایی که عدس سریع‌تر می‌پزد ابتدا نخود و لوبیا را بریزید و عدس را چند دقیقه آخر اضافه کنید.

مرحله سوم: آماده کردن سبزی آش رشته

در این مرحله قابلمه سایز مناسب برای درست کردن آش نذری را آماده کنید. داخل آن آب بریزید و اجازه دهید به جوش بیاید. سپس سبزی آش رشته را که از قبل تمیز و خرد کرده‌اید، داخل قابلمه بریزید.

 اجازه دهید سبزی‌ها نیم پز شوند. سپس حبوبات نیم پز شده را به آن اضافه کنید. شعله را ملایم کرده و صبر کنید تا سبزی و حبوبات با هم بپزند. در این مرحله زردچوبه، فلفل و نمک را هم به آش اضافه کنید.

مرحله چهارم: سرخ کردن پیاز

در این مرحله از طرز تهیه آش رشته برای ۲۰ نفر پیازها را به صورت خلالی خرد کنید. سپس در روغن داغ بریزید. برای اینکه پیازها خوش و رنگ و طلایی باشند، شعله را کم کنید. مدام پیاز در حال سرخ شدن را هم بزنید. مقدار کمی زردچوبه به پیاز اضافه کنید تا خوشرنگ‌تر شود.

وقتی رنگ پیاز کمی تیره شد، به آن یک لیوان آب جوش اضافه کنید. این کار باعث یکدست شدن رنگ پیازها می‌شود. شعله را کمی زیاد کنید تا آب کامل تبخیر شود. سپس شعله را کم کرده و آن را هم بزنید. بعد از چند دقیقه پیازهای شما طلایی و زیبا می‌شوند.

مرحله پنجم: اضافه کردن رشته‌ به غذا

در این مرحله وقتی سبزی و حبوبات به طور کامل نرم و پخته شد، رشته‌ها را از وسط نصف کرده و داخل آش بریزید. وقتی رشته کمی نرم شد آن را هم بزنید تا ته نگیرد. سپس مقداری از پیاز داغ را داخل آش بریزید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه با حرارت ملایم بپزد.

مرحله آخر: تزئین اش رشته

در این مرحله از طرز تهیه آش رشته برای ۲۰ نفر باید شعله را خاموش کرده و آش را داخل ظرف بریزید. سپس روی آن را با کشک، پیاز داغ و سیرداغ تزئین کنید. همچنین می‌توانید به بخشی از پیاز داغ که برای تزئین آش نگه داشته بودید، نعناع داغ اضافه کنید.

در آخر مواد را روی آش بریزید و میل کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data