طرز تهیه ترشی گوجه کال ساده

توسط admin
2009 مشاهده

گوجه کال خام مزه خاصی ندارد و چندان هم در آشپزی استفاده نمی‌شود. با این حال شما می‌توانید از آن برای درست کردن سالاد و ترشی استفاده کنید. برای درست کردن ترشی گوجه کال ساده می‌توانید از سرکه یا آبغوره استفاده کنید. برخی فکر می‌کنند گوجه فرنگی حاوی مواد سمی است و برای سلامت بدن ضرر دارد. در ادامه کرفس ضمن طرز تهیه ترشی گوجه کال در مورد مضرات آن هم صحبت می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: انواع ترشی خانگی ، دستورتهیه و نکات مهم هر کدام

طرز تهیه ترشی گوجه کال ساده

برای درست کردن این ترشی به مواد زیر نیاز دارید:

 • گوجه نارس: یک کیلو
 • سیر: ۱۰ حبه
 • فلفل تند: ۳ عدد
 • نعناع خشک: به مقدار کافی
 • آبغوره تازه یا سرکه: به مقدار کافی
 • نمک و ادویه ترشی: به مقدار کافی

برای درست کردن ترشی گوجه کال به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول: آماده کردن گوجه کال و سبزیجات

در ابتدا گوجه‌های نارس را داخل تمیز کرده و بعد بشویید. سپس داخل آبکش بریزید تا آب آن کامل گرفته شود. سپس هر گوجه را به اندازه‌های دلخواه خود برش بزنید. گوجه‌های بزرگ را ۴ تکه و گوجه‌های کوچکتر را ۲ قسمت برش بزنید. حبه‌های سیر را هم از قبل در آب گرم خیس کنید تا بتوانید به راحتی پوست آن را جدا کنید. اگر می‌خواهید طعم سیر سریع‌تر وارد ترشی شود، بهتر است سیرها را هم برش بزنید.

فلفل سبز تند را هم بشویید و داخل آبکش بریزید.

ترشی گوجه کال ساده

مرحله دوم: درست کردن محلول سرکه یا آبغوره

برای طرز تهیه ترشی گوجه کال با آبغور می‌توانید آبغوره را با نمک و ادویه ترشی ترکیب کنید. همچنین سرکه هم برای درست کردن ترشی گوجه کال قابل استفاده است.

مرحله سوم: ترکیب سبزیجات و سرکه

در این مرحله از طرز تهیه ترشی گوجه کال ساده سبزیجات را داخل ظرف موردنظر ترشی بریزید. سپس محلول سرکه یا آبغوره را روی آن اضافه کنید. درب ظرف را محکم ببندید و در جای خنک و تاریک نگهداری کنید. بعد از دو هفته ترشی آماده خوردن است.

حتما بخوانید: طرز تهیه ترشی مکزیکی با قارچ همراه با نکات

طرز تهیه ترشی گوجه کال و بادمجان

یکی دیگر از موارد استفاده گوجه کال استفاده از ترکیب آن با بادمجان است. برای درست کردن این ترشی به مواد زیر نیاز دارید:

 • بادمجان: دو عدد متوسط
 • گوجه نارس: نیم کیلو
 • سیر: ۱۰ حبه
 • فلفل تند سبز: ۳ عدد
 • نمک و ادویه ترشی: به مقدار کافی
 • گلپر: یک قاشق غذاخوری
 • سرکه: به مقدار کافی

برای درست کردن ترشی گوجه کال ساده با بادمجان به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول: خرد کردن سبزیجات

در ابتدا بادمجان و گوجه را تمیز بشویید و اجازه دهید خشک شود. بدون اینکه پوست بادمجان را بگیرید، آن را خرد کنید. سپس گوجه سبز را هم به اندازه تکه‌های بادمجان خرد کنید. حبه‌های سیر را هم خرد کرده و همراه با فلفل سبز تند کنار بگذارید.

ترشی گوجه کال و بادمجان

مرحله دوم ترشی گوجه کال

در این مرحله سرکه را با ادویه و نمک ترکیب کنید. سبزیجات (بادمجان، گوجه نارس، فلفل تند و سیر) را داخل ظرف مخصوص بریزید. سپس محلول سرکه را اضافه کنید. در آخر هم درب ظرف را محکم ببندید. بعد از دو هفته ترشی گوجه کال و بادمجان قابل خوردن است.

ایا ترشی گوجه کال ضرر دارد؟

با وجود موارد متعدد استفاده گوجه کال برخی فکر می‌کنند مصرف آن مضر است. در پاسخ به سوال ایا گوجه فرنگی سبز سمی است دو نظر وجود دارد. اساتید طب سنتی معتقدند این گیاه حاوی ماده‌ای به نام «توماتین» است که برای سلامت بدن مفید نیست. اما در مقابل محققان غربی قرار دارند که معتقدند مصرف گوجه نارس هیچ مشکلی ندارد و حتی ضدسرطان نیز هست.

حتما بخوانید: طرز تهیه ترشی کدو سبز و شوری کدو سبز

موارد استفاده از گوجه فرنگی کال

از گوجه نارس می‌توانید برای درست کردن انواع ترشی ساده و شکم پر استفاده کنید. به این صورت که داخل گوجه نارس را خالی کنید و بعد داخل آن به اندازه کافی ترشی لیته بریزید و دوباره روی آن را ببندید. یکی دیگر از موارد استفاده از گوجه فرنگی کال درست کردن سالاد رژیمی است.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data