طرز تهیه رنگینک با خرمای له شده با آرد نخودچی

توسط مریم کوهشاری
159 مشاهده

رنگینک یکی از دسرهای خوشمز و آسان است که می‌توانید آن را در خانه تهیه کنید. این دسر مخصوص شهرهای جنوبی است و به اشکال مختلفی تهیه می‌شود. در این مطلب کرفس قصد داریم دو روش برای طرز تهیه رنگینک مجلسی را به شما آموزش دهیم.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه شیرینی با جو دو سر پرک

طرز تهیه رنگینک با خرمای له شده

برای درست کردن این شیرینی برای ۶ نفر به مواد زیر نیاز دارید:

 • آرد گندم: ۲ لیوان
 • کره: ۲۰۰ گرم
 • دارچین: نصف قاشق چایخوری
 • پودر هل: نصف قاشق چایخوری
 • مغز گردو و خرما: به اندازه کافی
 • پودر قند یا پودر پسته برای تزیین: به مقدار کافی

برای درست کردن رنگینک با خرمای له شده به صورت زیر عمل کنید:

طرز تهیه رنگینک مجلسی

مرحله اول: تفت آرد

ابتدا باید آرد را الک کنید تا زبری آن از بین برود و حلت گلوله نداشته باشد. حالا کره را روی حرارت کتری یا سماور گرم کنید تا ذوب شود. بعد آرد را روی حرارت ملایم قرار دهید و مدام آن را زیر و رو کنید تا رنگ طلایی به خود بگیرد. سپس کره ذوب شدده را به آن اضافه کرده و مدام هم بزنید تا یکدست شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه مارمالاد خرمالو و دسر خرمالو

مرحله دوم: اضافه کردن مواد به آرد

برای طرز تهیه رنگینک با خرمای له شده باید مواد طعم‌دهنده را بعد از طلایی شدن آرد به آن اضافه کنید. پودر هل و پودر دارچین در همین مرحله به آرد اضافه می‌شود. همانطور که حرارت ملایم است مواد را خوب ترکیب کنید. بعد از ۲ دقیقه شعله را خاموش کنید تا بوی سوختگی آرد بلند نشود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه دسر کدو حلوایی با ژله

مرحله سوم: آماده کردن هسته خرما

اگر از خرمای تازه برای درست کردن رنگینک مجلسی استفاده کنید بهتر است. اما اگر در دسترس ندارید، خرما را بعد از هسته گرفتن در آب ولرم خیس کنید تا بتوانید به راحتی پوست آن را جدا کنید. با کمک لوله خودکار می‌توانید هسته خرما را از آن جدا کنید.

داخل خرما به جای هسته، مغز گردو بگذارید و سپس مخلوط آرد و کره را روی خرما بریزید. می‌توانید خرما را له کرده و به صورت دلخواه درآورید و سپس آن را با خمیر آرد و کره بپوشانید. حالا این شیرینی را به مدت ۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا سفت شود. سپس آن را برش بزنید و میل کنید.

طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی

طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی

روش دیگری هم برای طرز تهیه رنگینک ساده خانگی وجود دارد که در کنار آرد گندم می‌توانید از آرد نخودچی استفاده کنید. مواد لازم برای درست کردن این شیرینی عبارتند از:

 • خرما : نصف پیمانه
 • آرد سفید : ۱ پیمانه
 • آرد نخودچی : یک چهارم پیمانه
 • پودر قند : ۳ قاشق غذاخوری
 • کره : ۱۵۰ گرم
 • پودر هل و پودر دارچین : از هر کدام نصف قاشق چایخوری
 • گردوی خرد شده : نصف پیمانه
 • پودر پسته و پودر نارگیل : از هر کدام ۱ قاشق غذاخوری

برای طرز تهیه رنگینک مجلسی به صورت زیر عمل کنید:

بیشتر بخوانید: وعده افطاری ساده و سریع و مقوی| یک غذای کامل، سالاد و دسر بی‌نظیر!

مرحله اول: تفت آرد سفید و آرد نخودچی

در ابتدا آرد سفید و آرد نخودچی را با هم ترکیب کرده و روی حرارت ملایم قرار دهید. آن را به مدت ۱۰ دقیقه تفت دهید تا بوی خامی آرد از بین برود. سپس کره ذوب شده را به آرد اضافه کرده و مدام هم بزنید تا خمیر یکدست آید. با حرارت ملایم رنگ این خمیر به رنگ قهوه‌ای روشن در می‌آید. سپس شعله را خاموش کنیدد.

مرحله دوم: اضافه کردن مواد به آرد

در این مرحله از طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی باید مواد را به آن اضافه کنید. همزمان که مواد داغ است، پودر قند را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا در آن ذوب شود. سپس پودر هل، دارچین، پسته و نارگیل را هم اضافه کرده و مدام هم بزنید تا مواد یکدست شود.

طرز تهیه رنگینک ساده خانگی

بیشتر بخوانید: طرز تهیه دسر ساده

مرحله سوم: آماده کردن گردو

برای درست کردن رنگینک مجلسی باید از خرما با مغز گردو استفاده کنید. ابتدا هسته خرما را بگیرید و سپس آن را له کنید. حالا به شکل دلخواه درآورید و داخل آن مغز گردو قرار دهید. هر تکه‌ای از خرما را با مخلوطی از آرد و کره بپوشانید و داخل قالب دلخواه خود قرار دهید. در آخر با قاشق فشار دهید تا شکل بگیرید.رنگینک را داخل یخچال قرار دهید تا خنک شود و در آخر آن را از قالب خارج کرده و میل کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data