بهترین سن برای بارداری

توسط حمید صالحی
1634 مشاهده

آیا واقعا زمانی به عنوان بهترین سن برای بارداری وجود دارد؟ آخرین سن بارداری زنان چند سالگی است؟‌ بهترین سن برای بارداری دوم چه سنی است؟ اگر از افراد مختلف بپرسید، جواب‌های متفاوتی دریافت خواهید کرد. توانایی زندگی بخشیدن، بدون شک یکی از بهترین و زیباترین هدیه‌هایی است که به مادران هدیه شده است، اما با یک ساعت پر سر و صدا همراه است که مدام صدای تیک تاک آن به گوش می‌‌رسد. به سختی می‌توان زنی را پیدا کرد که از ساعت بیولوژیکی بدن خود آگاه نباشد و نداند که شانس او برای بارداری و تشکیل خانواده، بر خلاف جهت ساعت حرکت می‌‌کند.

اما با این که بسیاری از زنان در دهه بیست سالگی دارای بهترین قدرت باروری هستند، بسیاری از بانوان آمادگی بارداری و مادر شدن در این سن را ندارند. برخی حتی در سال های اولیه ۳۰ سالگی‌شان نیز آمادگی لازم را کسب نمی‌کنند.

به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان و همچنین بسیاری از مادران، بر این باورند که زمانی به عنوان بهترین سن برای بارداری وجود ندارد و بارداری در هر سنی با رعایت نکات بارداری می‌تواند موفق باشد و منجر به تولد کودکی سالم شود.

بهترین سن برای بارداری

بهترین سن برای بارداری و بهترین سن برای بارداری دوم

دکتر وندی گودال مک دونالد، متخصص زنان و زایمان در شیکاگو می‌گوید:

هرچه جوان‌تر باشید، پول و منابع کمتری برای مراقبت از یک کودک دارید، اما می‌توانید از مرخصی زایمان و مزایای آن بهره‌مند شوید.

هرچه سنتان بالاتر برود، پول بیشتری خواهید داشت، اما شاید ملزم به پرداخت پول بیشتری برای کمک در باردار شدن شوید.

دکتر مک دونالد همچنین اشاره می‌کند که هرچه سن شما بالاتر می‌رود، در نسلی قرار می‌گیرید که همزمان باید از پدر و مادر پیر و فرزند نوزادشان مراقبت نمایند.

البته بهترین سن برای باردار شدن برای یک زن، زمانی است که از لحاظ جسمی‌، احساسی، ذهنی و مالی آماده باشد و این زمان برای افراد مختلف، متفاوت است.

بهترین سن برای بارداری

پیش از ۲۰ سالگی

به وضوح، این سن برای بسیاری از مادران سن مناسبی برای بارداری نیست، اما شکی در این نیست که در این سنین جوانی، بدن شما در بارورترین حالت ممکن خود قرار دارد.

دکتر مک دونالد در این باره توضیح می‌گوید:

در این سن احتمالا وزن کمتری دارید، که این خود باعث کاهش ریسک اختلالات حاملگی، مثل دیابت حاملگی و فشار خون بالا می‌شود.

هر چند بیشترین خطر پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی در سنین نوجوانی و اواخر ۳۰ سالگی و اوایل ۴۰ سالگی است. بنابراین اگر زیر ۲۰ سال دارید، این خطر بارداری شما را تهدید می‌کند.

همچنین مشکلات و نگرانی‌های مالی برای بزرگ کردن کودک، در این سنین بسیار زیاد هستند.

بیشتر بانوان در این سنین نیز بسیار بارور هستند و تخمین زده می‌شود که هر ماه ۲۵ درصد شانس برای بارداری دارند.

اما مسائل مالی ممکن است هنوز مشکل ساز باشد، چرا که بیشتر مردان و زنان در سال‌های اولیه ۲۰ سالگی، درگیر پرداخت قسط و قرض‌ها و مخارج زندگی هستند، و اگر پس اندازی داشته باشند، بسیار کم است.

بهترین سن برای بارداری

بین ۲۵ تا ۲۹ سالگی

از لحاظ پزشکی، مزایا و معایب باردار شدن در سال‌های میانی و پایانی ۲۰ سالگی یکسان است. بیشتر بانوان در این سن، هنوز ماهانه ۲۵ درصد شانس برای بارداری دارند.

بهترین سن برای بارداری

بین ۳۰ تا ۳۴ سالگی

دکتر ماری جین مینکین، استاد بالینی زنان و زایمان در دانشگاه ییل (Yale) می‌گوید:

به محض این که وارد ۳۰ سالگی می‌شوید، به خصوص ۳۵ سالگی و بیشتر از آن، شاهد کاهش در باوری هستیم. اما این قطعی نیست.

اگر هنوز بسیار مشغول انجام کار هستید و یا همسر مناسب را پیدا نکرده‌اید، نباید صرفا به دنبال باردار شدن و بچه داشتن باشید.

اما باید این را نیز در نظر بگیرید که چند فرزند می‌خواهید.

در مورد مزایای بارداری در سال های اولیه سی سالگی، می‌توان به داشتن زمان برای لذت بردن از سنین جوانی، کار کردن و شناخت خود اشاره کرد.

اما اگر کسی بیشتر از دو بچه می‌خواهد و یا می‌خواهند فاصله سنی فرزندانشان زیاد باشد، باید زودتر برای بارداری اقدام کنند.

بهترین سن برای بارداری

بین ۳۵ تا ۳۹ سالگی

متاسفانه، باروری اساسا در ۳۲ سالگی شروع به کاهش می‌کند و در ۳۷ سالگی روند کاهش آن سریع تر می‌شود.

علاوه بر این، موفقیت روش‌های کمکی بارداری، مثل IVF نیز کاهش می‌یابد که همین موضوع باعث بالا رفتن هزینه درمان می‌شود.

دکتر مک دونالد در این رابطه می‌گوید:

ریسک خطرات سلامتی مثل افزایش وزن در بارداری، فشار خون، دیابت حاملگی و مسمومیت حاملگی و همچنین ناهنجاری های کروموزومی ‌(با این که در ۴۰ سالگی میزان آن کمتر از ۱ درصد است) نیز افزایش می‌یابد.

بانوانی که در این سن قصد بارداری دارند، در صورت عدم موفقیت پس از ۶ ماه تلاش برای بارداری، باید از متخصص زنان کمک بگیرند.

بهترین سن برای بارداری

بین ۴۰ تا ۴۵ سالگی، آخرین سن بارداری زنان

در ۴۰ سالگی، شانس یک زن برای باردار شدن، کمتر از ۵ درصد در ماه است. هر چند بیشترین نگرانی‌ها در این سن، در مورد خطرات پزشکی و سلامتی است.

دکتر آنات براور، اندوکرینولوژیست تولید مثل در مراکز باروری و IVF گرینویچ، و استادیار زنان و زایمان در دانشگاه داروسازی NYU، می‌گوید:

زنان بالای ۴۰ سال، بیشتر مبتلا به عوارض اولیه بارداری مثل حاملگی خارج از رحم، سقط جنین و همچنین دیگر عوارض بارداری مثل مسمومیت بارداری، دیابت و مشکلات جفتی مثل جفت سر راهی، تولد با وزن کم و زایمان زودرس می‌شوند و آمار سقط جنین نیز در این افراد بسیار زیاد است.

اگر زنی شرایطی مثل فشار خون بالا، دیابت یا چاقی را دارا باشد، این خطرات بیشتر هم می‌شوند.

علاوه بر این، دکتر براور اشاره می‌کند که حاملگی‌های چند گانه مثل دو قلویی یا سه قلویی، که در درمان‌های باروری بسیار شایع هستند، این خطرات را به نحو چشمگیری افزایش می‌دهند.

بهترین سن برای بارداری

کلام پایانی

در نهایت، متخصصان معتقدند که جواب واضحی برای بهترین سن بارداری وجود ندارد. از نظر بیولوژیکی بهترین سن برای بارداری باید سال‌های اولیه ۲۰ سالگی باشد، اما پیش از بارداری باید عوامل زیادی در نظر گرفته شوند، که این عوامل در هر فردی متفاوت هستند. بهترین سن برای بارداری شما، سنی است که از نظر خودتان مناسب باشد و احساس کنید که آمادگی کامل را کسب کرده‌اید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data