ماه دوم بارداری چی بخوریم چی نخوریم و چه ورزشی انجام بدیم؟

توسط admin
372 مشاهده

ماه دوم بارداری چی بخوریم ؟ سوالی است که اغلب بانوان از متخصصان تغذیه و یا پزشک زنان می‌پرسند. ماه دوم بارداری از هفته‌ی پنجم بارداری شروع می‌شود و یکی از حساس‌ترین دوره‌ها در زمان بارداری است. تغذیه‌، ورزش و سلامتی مادر در این زمان تاثیر زیادی در رشد جنین دارد. بسیاری از مادران نسبت به تغذیه‌، ورزش و سلامت خود در ماه دوم حاملگی بی‌توجه هستند. برخی نیز حساسیت زیادی به خرج می‌دهند. اما نمی‌دانند در این ماه چه غذاهایی باید مصرف کنند. همچنین برخی از مادران باردار نمی‌دانند در این دوره چه ورزش‌هایی انجام دهند. در ادامه به همه‌ی نکات مهم در ماه دوم حاملگی می‌پردازیم.

  • آیا لکه ‌بینی در ماه دوم بارداری نگران‌کننده است؟
  • ماه دوم بارداری چی بخوریم و چی نخوریم؟
  • ورزش در ماه دوم بارداری
ماه دوم بارداری چه بخوریم چه نخوریم و چه ورزشی انجام بدیم؟

آیا لکه ‌بینی در ماه دوم بارداری نگران‌کننده است؟

ماه دوم بارداری و لکه بینی یکی از نگرانی‌های شایع بسیاری از بانوان باردار است. لکه بینی بلافاصله بعد از بارداری یک امر عادی و پذیرفته شده است. دلیل آن چسبیدن نطفه به لایه‌ی داخلی رحمِ مادر است. این اتفاق در همان ‌روزهای ابتدایی در ماه اول بارداری دیده می‌شود. با این وجود ممکن است این مشکل در برخی از بانوان، در اوایل ماه دوم بارداری نیز دیده شود. لکه‌بینی محدود و در حد ۲ ساعت است. میزان خون آن به اندازه‌ای است که یک دستمال را نم‌دار کند. خون لکه بینی به رنگ صورتی و یا قهوه‌ای است و مشاهده‌ی آن در روزهای اول در ماه دوم بارداری نگران کننده نیست. اگر میزان خونریزی زیاد شد، باید به پزشک زنان مراجعه کنید.

ماه دوم بارداری چی بخوریم و چی نخوریم؟

تغذیه در ماه دوم حاملگی اهمیت زیادی دارد و شاید برخی نسبت به آن بی‌توجه باشند. در این ماه رشد نخاع و اعصاب جنین کامل می‌شود. همچنین سیستم گردش خون و ضربان قلب کودک شروع به کار می‌کند. بنابراین تغذیه‌ی مادر می‌تواند به بهبود سلامت جنین کمک کند. شاید برای بسیاری از شما نیز سوال باشد که در ماه دوم بارداری چی بخوریم که به رشد بهتر جنین کمک کند؟ اگر سلامت فرزندتان برایتان اهمیت زیادی دارد، می‌توانید این روش تغذیه‌ای را در پیش‌ بگیرید:

یک سوال رایج زنان اینست که در ماه دوم بارداری چی بخوریم

اسید فولیک را در این ماه فراموش نکنید

یکی از مهم‌ترین مواد مغذی که در ماه دوم حاملگی به آن نیاز دارید، اسید فولیک یا فولات ویتامین B است. این ماده‌ی مغذی به رشد سیستم عصبی جنین کمک می‌کند. یکی از اشتباهاتی که ممکن است برخی از مادران باردار مرتکب شوند، مصرف خودسرانه‌ی مکمل‌های حاوی اسیدفولیک است. این کار باعث ایجاد نقص در نوزاد می‌شود. گاهی نیز باعث زایمان پیش از موعد مقرر می‌شود. توجه داشته باشید کخ برای تأمین اسیدفولیک مورد نیاز بدن در ماه دوم بارداری بهتر است غذاهایی از جمله حبوبات، غلات غنی‌شده و اسفناج میل کنید. بدن یک زن باردار به طور متوسط روزانه به ۴۰۰ میلی‌گرم اسیدفولیک نیاز دارد.

موادغذایی حاوی آهن مصرف کنید

یک پاسخ دیگر به سوال اینکه در ماه دوم بارداری چی بخوریم مصرف غذاهایی است که حاوی آهن هستند. در این ماه، جنین به حمایت بیشتری نیاز دارد و در نتیجه گردش خون مادر برای حمایت از جنین افزایش می‌یابد. مادران باردار در این ماه به آهن بیشتری نسبت به پیش‌تر نیاز دارند. یکی از علائم کمبود آهن در مادران باردار، احساس خستگی و خواب‌آلودگی بیش از حد است. یک زن باردار در ماه دوم به طور متوسط روزانه به ۲۷ میلی‌گرم آهن نیاز دارد. این میزان آهن می‌تواند از طریق موادغذایی تأمین شود. اما اگر مادر به فقر شدید آهن مبتلا باشد، پزشک برای او مصرف مکمل‌های آهن را تجویز می‌کند. توجه داشته باشید که از مصرف خودسرانه‌ی این مکمل‌ها خودداری کنید.

یک پاسخ دیگر به سوال اینکه در ماه دوم بارداری چی بخوریم مصرف غذاهایی است

مصرف کلسیم در ماه دوم بارداری

کلسیم یکی دیگر از مواد مغذی است که بدن مادران در ماه دوم بارداری به آن نیاز دارد. زیرا در همین ماه استخوان‌های جنین شروع به رشد می کند. بدن یک زن باردار در همین ماه به طور متوسط به ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم نیاز دارد. این ماده‌ی غذایی با مصرف غذاهایی از جمله لبنیات و سبزیجات برگ سبز بدست می‌آید. بسیاری از زنانی که در دوره‌ی بارداری به پوکسی استخوان، دندان‌های خراب و پوسیده مبتلا می‌شوند، از کمبود کلسیم رنج می‌برند. جنین این مادران نیز از کمبود کلسیم بدن مادر تاثیر گرفته و به مشکلاتی از جمله راشیتیسم مبتلا می‌شوند.

ورزش در ماه دوم بارداری

یکی دیگر از سوالات بسیاری از مادران در مورد انجام ورزش در ماه دوم بارداری است. با توجه به اینکه بدن جنین هنوز به استقامت کافی نرسیده است، انجام فعالیت‌های سنگین و برخی از حرکات ورزشی ممکن است آسیب جدی به او بزند. حتی برخی از فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین در مواردی سقط جنین را نیز به دنبال دارند. اما برخی از ورزش‌ها در همین ماه به سلامت مادر و جنین کمک می‌کنند. از جمله‌ی این ورزش‌ها می توان به یوگا اشاره کرد. حرکات سبک و آرام یوگا تاثیر زیادی در روحیه‌ی مادران باردار دارد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data