ماه چهارم بارداری را چطور بگذرانیم؟

توسط admin
304 مشاهده

سه ماهه اول بارداری پردردسر و پردغدغه است اما از زمانی که ماه چهارم بارداری شروع میشود و وارد سه ماهه دوم میشوید دیگر دردسرها تمام شده و شرایط برای شما آرامتر میشود. اگر شما هم در حال حاضر وارد ماه چهارم بارداری شدید، به شما تبریک میگوییم چون توانسته اید سه ماه سخت را پشت سر بگذارید. در این مقاله ما نکاتی را به شما توضیح خواهیم داد که قطعا به خواندن آن نیاز دارید.

شروع ماه چهارم بارداری

شروع ماه چهارم بارداری همزمان با یکسری تغییرات در بدن شماست. قبل از هرچیز باید بگویم که در این ماه نسبت به ماه اول حالتان خیلی بهتر میشود، احساس بهتری خواهید داشت و سرگیجه و حالت تهوع شما به شدت کاهش پیدا میکند. در این ماه بدن شما تغییرات اساسی را شروع کرده و پوستتان شروع به کش آمدن میکند.

بهتر است در این ماه به مغازه‌های فروش لباس بارداری بروید و چند دست لباس بارداری برای خود بخرید زیرا شروع ماه چهارم بارداری همان شروع تغییرات بدن است. امروزه مراکز زیادی برای فروش لباس های بارداری است و تنوع زیادی دارند. سعی کنید لباس‌های شل و راحتی انتخاب کنید. آخرین چکاپی که کردید ماه دوم بود. این ماه دوباره چکاپ خواهید کرد. در این ماه است که شما برای اولین بار صدای تپش قلب فرزندتان را خواهید شنید و با شنیدن آن زندگیتان به کل تغییر خواهد کرد.

ماه چهارم بارداری
مراقبت های دوران حاملگی

در شروع ماه چهارم بارداری خلق و خوی شما شروع به بهتر شدن میکند چرا که احساس رضایت دارید. بنابراین رفتار دیگران نیز با شما بهتر میشود و زندگی شما کم کم روند یک زندگی عادی به خود میگیرد.

علائم ماه چهارم بارداری

در این بخش از مقاله میخواهیم درباره علائم ماه چهارم بارداری به شما بگوییم.

یکی از علائم ماه چهارم بارداری دستشویی رفتن پیاپی است. حتما شنیده‌اید که زنان باردار زیاد دستشویی میروند. دلیلش همان تولید پروژسترون در بدن است. هورمون پروژسترون در بدن شما تولید میشود تا عضلات لگن را آرام کند. در این ماه شما احساس سنگینی میکنید و کمر و شکمتان گرد میشود و گاهی نیز در اطراف ناف دردهایی احساس میکنید که طبیعی است.

در این ماه سینه‌های شما نیز بزرگتر و پرتر و حتی ممکن است حساس‌تر شوند.

حالت تهوع شما تا حد زیادی کاهش می یابد ولی متاسفانه در برخی افراد دیده شده که تا آخر دوران بارداری خود حالت تهوع و استفراغ را دارند.

در این مرحله از بارداری شما کمی کاهش قند خواهید داشت و احساس ضعف میکنید. از حرکات ناگهانی خودداری کنید. از طرفی انرژی شما خیلی زیاد است. میتوانید در این ماه با همسر یا دوستانتان ارتباطتان را بیشتر کنید و بیشتر وقت بگذرانید تا روحیه‌ی خود را بهتر کنید.

ماه چهارم بارداری چی بخوریم

بسیاری از افراد میپرسند که ماه چهارم بارداری چی بخوریم؟ جنین به سرعت رشد میکند و نیاز است تا مادر تغذیه‌ای سالم داشته باشد. از شروع ماه چهارم بارداری مادر باید توجه بیشتری به تغذیه‌ی خود بکند و مواد غذایی مغذی را بیشتر مصرف کند.

ماه چهارم بارداری
بایدها و نبایدهای دوران حاملگی را رعایت کنید

تغذیه ماه چهارم بارداری

فیبر

مادر باید در این دوران از فیبر به مقدار بالا در غذاهای خود استفاده کند. مصرف فیبر بسیار ضروری بوده و باعث میشود تا مادر در دوران بارداری به یبوست مبتلا نشود و عملکرد کلی بدن را بهبود میبخشد.

لبنیات

لبنیات به دلیل دارا بودن ویتامین دی در بارداری برای بدن لازم است. ممکن است در ماه چهارم بارداری پزشک برای شما قرص ویتامین دی را تجویز کند. تا نیاز کلسیم استخوان‌های جنین و مادر را فراهم کند. سعی کنید از ماست، شیر، و کشک زیاد استفاده کنید.

میوه

با شروع این دوره ممکن است برای مادر مشکلات معده پیش بیاید. برخی مادران با مشکل ترش کردن و سوزش مری مواجه میشوند. بهتر است در این مدت میوه زیاد بخورید.

مواد غذایی دارای آهن

به دلیل رشد جنین نیاز آن به آهن نیز افزایش خواهد یافت. همچنین بدن مادر نیز باید میزان آهن بیشتری را تولید کند. به همین دلیل توصیه میکنیم که در این مدت مواد غذایی که غنی از آهن هستند را بیشتر مصرف کنید. مثل گوشت، تخم مرغ، میوه خشک و غلات.

 مراقبت ماه چهارم بارداری

در این ماه شما توسط متخصص زنان ویزیت میشوید، پزشک شما را بررسی میکند و هرگونه مشکلات جنین را به شما خواهد گفت. آزمایشاتی که پزشک برای شما تجویز میکند، آزمایش خون برای بررسی عقب افتادگی، آزمایش مایع آمونیوم و سایر آزمایش‌ها و اسکن‌ها خواهد بود. در ماه چهارم بارداری پزشک سایز رحم شما را از طریق سونوگرافی اندازه میگیرد تا سن دقیق جنین را به شما اعلام کند. همچنین وزن و فشارخون شما را کنترل خواهد کرد.

در این ماه شما نیاز دارید تا برای حفظ سلامتی خود و جنین برخی نکات را رعایت کنید: در این ماه کارهای روزانه خود را سبک کنید. سعی کنید وسایل سنگین بلند نکنید و بیشتر استراحت کنید. در محل کار خود و پشت میز کارتان حتما در روز کمی چرت بزنید. در این دوران شیرین سعی کنید ورزش‌های دوران بارداری را شروع کنید. میتوانید کلاس یوگا ثبت نام کنید و شروع به ورزش کنید تا هم روحیه‌ی بهتر و هم تحرک داشته باشید

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data