سبوس برنج

توسط حمید صالحی
1868 مشاهده

سبوس برنج حاصل از فرآیند آسیاب برنج (تبدیل برنج قهوه ای به برنج سفید) است و حاوی آنتی اکسیدان های مختلفی است که اثرات مفیدی بر سلامت انسان می گذارد. این ماده غذایی در واقع پوسته برنج محسوب شده و دارای ویتامین‌های بسیاری از جمله انواع ویتامین «ب» بوده که می‌تواند فوائد زیادی بر روی سلامت انسان باشد. در مقاله پیش رو در آغاز به معرفی مواد مغذی موجود در سبوس برنج پرداخته و سپس به بررسی فوائد و مضرات این ماده غذایی براساس مواد تشکیل دهنده آن می‌پردازیم.

سبوس برنج

مواد مغذی موجود در ۱۰۰ گرم

با توجه به اینکه میزان مواد مغذی و در نتیجه کالری سبوس برنج با توجه به منطقه کشت برنج تفاوت پیدا می‌کند بنابراین ما کمترین میزان و بیشترین میزان هر فاکتور را ذکر کرده‌ایم.

کالری سبوس برنج: ۲۴۶ تا ۳۶۰

کربوهیدرات: بین ۳۶ تا ۵۳ گرم

پروتئین بین ۱۵ تا ۱۸ گرم

چربی بین ۱۸ تا ۲۳ گرم

ویتامین «ب» : ۸۰ تا۱۱۰ درصد میزان مورد نیاز یک فرد بالغ در طول روز

ویتامین «آ» : ۲۰ درصد میزان مورد نیاز یک فرد بالغ در طول روز

آنتی‌اکسیدان: ۵۴ تا ۳۰ درصد میزان مورد نیاز یک فرد بالغ در طول روز

ویتامین «ای» :۱۱ تا ۲۰ درصد میزان مورد نیاز یک فرد بالغ در طول روز

ارسنیک: حداقل ۲۰ درصد بیشتر از آرسنیک موجود در آب منطقه

سبوس برنج

تاثیر سبوس برنج بر روی لاغری و چاقی

می‌توان گفت سبوس برنج بر روی هر دو این موارد موثر است. این ماده غذایی با داشتن مقادیر بالای ویتامین «ب» و ویتامین «ای» می‌تواند به تعادل سوخت و ساز بدن شما کمک کند. چرا که احتمال زیادی وجود دارد که چاقی یا لاغری بیش از حد شما نه به دلیل میزان کالری دریافتی شما بلکه به علت عدم تعادل در میزان ویتامین «ب» و ویتامین «ای» بدن شما باشد.

نکته:

سبوس برنج هیچ‌گاه برای شما به عنوان یک داروی چاق کننده و یا دارویی که باعث آب شدن چربی موجود در اطراف شکم شما نخواهد بود. این ماده غذایی تنها در صورتی وزن شما را افزایش و یا کاهش می‌دهد که چاقی یا لاغری شما ناشی از کم بودن ویتامین‌های موثر در سوخت و ساز بدن باشد. تنها راه علمی شما برای کاهش یا افزایش انجام کالری شماری و کنترل ورودی و خروجی انرژی در بدن است.

سبوس برنج

طریقه مصرف این ماده برای جلوگیری از سفیدی مو

شایعات زیادی برای کاهش سفیدی مو با استفاده از سبوس برنج وجود دارد. سر منشا این شایعات مردم منطقه‌ای از چین هستند که از سالیان دور برنج خود را بدون آسیاب کردن استفاده کرده و یا اینکه از برنج قهوه‌ای استفاده می‌کرده‌اند. میزان سفید شدن مو در مردم این منطقه بسیار کم است.

اما باید بگوییم که این اتفاق به دلیل مصرف برنج به همراه سبوس نیست. نتایج تحقیقات نشان داده که دلیل سفید نشدن مو در مردم این منطقه صرفا ژنتیک خاص آن‌ها است و نه سبوس برنج.

بیماری‌های گوارشی

این ماده غذایی به علت دارا بودن میزان بالایی از انواع فیبرهای محلول در آب با اضافه شدن به رژیم غذایی شما می‌تواند به بیماری‌های گوارشی کمک و حرکت مواد غذایی در روده را تسهیل کند. همچنین فیبر به عنوان یک ماده موثر غذایی در جلوگیری از انواع بیماری‌های گوارشی از جمله سرطان روده بزرگ محسوب می‌شود.

سبوس برنج

مضرات سبوس برنج

۱. این ماده غذایی به علت جذب بالاتر آرسنیک از آب و خاک به نسبت دیگر مواد غذایی می‌تواند در مقادیر بالا و مدت زمان طولانی باعث ناراحتی‌های گوارشی در افراد شود. البته در میزان پایین این آرسنیک باعث بیماری نشده و تاثیر منفی بر روی زندگی افراد ندارد. همچنین گرمای ایجاد شده در فرآیند آماده سازی این ماده مغذی درصد زیادی از آرسنیک سبوس برنج را از بین می‌برد.

حساسیت به سبوس برنج

با توجه به وجود رنگدانه در سبوس برنج این ماده غذایی ممکن است در برخی افراد ایجاد حساسیت کند. البته باید گفت که این حساسیت جدی نبوده و تنها بر روی برخی کارهای روزانه فرد ممکن است تاثیر گذار باشد. از علائم حساسیات به این ماده غذایی:

  • قرمزی پوست پس از لمس
  • ایجاد آفت در دهان
  • گرفتگی صدا
  • خر و پف در هنگام خواب

اشاره کرد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۱ نظر

Avatar
زهرا شهریور ۱۳, ۱۳۹۸ - ۸:۵۰ ب٫ظ

نیم سیر سبوس با دولیوان آب و یه قاشق سرکه سیب بزارید اروم بجوشه وقتی رسید به یه استکان صاف کنید بخورید ۴ماه اینکار بکنید موهای سفیدتون به رنگ طبیعی برمیگرده من خودم دارم انجام میدم واقعا عالیه

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data