سویا سس چیست؟

توسط سارا عربی
1050 مشاهده

سویا سس یا همان سس سویا یک چاشنی غذایی است که از گندم تخمیر شده و سویا درست میشود. این ماده از چین می‌آید و از سالها پیش در این کشور برای پخت و پز مورد استفاده قرار میگرفت. سویا سس امروزه در بسیاری از کشورها به عنوان چاشنی در غذاها استفاده میشود و تاثیر زیادی در خوش طعم کردن غذا دارد. دلیل محبوبیت زیادش هم همین است. در این مقاله ما درباره خواص و مضرات این ماده غذایی صحبت خواهیم کرد.

پیشینه سویا سس

سویا سس از ماده ای به نام چیانگ به دست آمده است. قدمت این ماده در چین به ۳۰۰۰ سال میرسد. پس پیشینه سس سویا به کشورهای شرق آسیا برمیگردد. برای همین است که همیشه در آشپزخانه یک فرد چینی سس سویا را میتوانید پیدا کنید!

سویا سس چیست؟
تاریخچه سویا سس

سویا سس خواص زیادی دارد

شرقی‌ها عقیده دارند که سویا سس خواص زیادی دارد. شاید فکر کنید که مضرات این ماده غذایی خیلی بیشتر از فوایدش است. ولی اینطور نیست. ممکن است سویا سس مضراتی داشته باشد ولی فقط نوع شیمیایی آن به این صورت است. اگر به صورت طبیعی درست شده باشد هیچ ضرری نخواهد داشت.

از خواص این ماده، ضد حساسیت بودن آن است. این تحقیق روی تعداد زیادی از افرادی که حساسیت داشتند انجام شد. آنها به صورت روزانه شروع به مصرف سس سویا کردند و به طرز جالبی حساسیت آنها بهبود یافت.

از دیگر خواص آن کمک به دستگاه گوارش است. سس سویا باعث ترشح شیره معده شده و شیره معده به هضم بهتر غذا و گوارش انسان کمک میکند. از طرفی وجود ماده‌ای در سس سویا موجب پاکسازی روده میشود و تاثیر پروبیوتک مثبتی بر روی برخی باکتری‌های روده میگذارد.

بنا بر یک پژوهش که به تازگی انجام شده، سس سویا دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که برخی از اینها تاثیر مثبت بر سلامت قلب دارند.

سویا سس چیست؟
از فواید سس سویا کمک به سلامت قلب است

سویا سس و فشار خون

سویا سس مضراتی هم دارد که یکی از مهمترین آن وجود سدیم زیاد آن است. این ماده مقدار زیادی نمک دارد که این نمک موجب افزایش فشار خون در بدن میشود. اگر بیماری فشار خون دارید و تحت نظر هستید بهتر است این ماده غذایی را مصرف نکنید. مقدار زیادی از سویا سس را نمک تشکیل میدهد. افرادی که به فشار خون یا بیماری قلبی دچار هستند، باید مقدار معینی در روز نمک مصرف کنند. 

اگر دوست دارید تا از سویا سس به عنوان چاشنی در غذاهایتان استفاده کنید و همزمان دچار این چنین بیماری ها هستید، انواع کم نمک سویا سس را مصرف کنید. سویا سس کم نمک را میتوانید در بازار پیدا کنید. این مدل ها تا ۵۰ درصد نمک کمتری نسبت به مدل اصلی آن دارند.

سویا سس در بارداری

سویا سس در بارداری بهتر است که مصرف نشود. چرا که همانطور که گفته شد این ماده غذایی دارای مقدار زیادی سدیم ایت. خانم های باردار اغلب با مشکل فشار خون در بارداری دست و پنجه نرم میکنند و قطعا بالا بودن فشار خون برای خودشان و هم جنین مضر است. اولین چیزی که باید کنار بگذارند نمک است. پس بهتر است مصرف نشود. در صورتی که اصرار دارید مصرف کنید از نوع طبیعی آن استفاده کنید که نمک کمتری داشته باشد.

 طرز تهیه سویا سس

طرز تهیه سویا سس ممکن است سخت و وقت‌گیر باشد. ما در اینجا به ساده ترین شکل به شما آموزش خواهیم داد. ابتدا مواد زیر را تهیه کنید:

لوبیای سویا    ۴۵۰ گرم

آرد سفید       24 ق غذاخوری

نمک    16 ق غذاخوری

آب       ۱ گالن

سویا سس
سویا سس چگونه تهیه میشود؟

ابتدا لوبیاهای سویا را بجوشانید و بگذارید تا پخته شوند. وقتی پخته شدند همه دانه‌ها را خمیر کرده و به شکل پوره دربیاورید. حالا پوره را با آرد مخلوط کنید تا خمیری شکل شود. سپس خمیر را به شکل مستطیل های کوچک برش بزنید و برش‌ها را درون یک دستمال مرطوب قرار دهید و با سلفون بپوشانید به طوری که هوا رد و بدل نشود. در جایی خشک و تاریک قرار دهید و یک هفته به آن دست نزنید.

پس از گذشت این مدت مستطیل‌ها را برداشته و مقابل نور خورشید قرار دهید تا رنگشان قهوه ای شود. حالا یک قابلمه بردارید. آب و نمک را درون آن ریخته و تکه‌های خمیر سویا را در آن بیندازید و بگذارید تا حل شوند. این پروسه میتواند ۶ ماه طول بکشد. در این مدت میتوانید آنرا هم بزنید. پس از اتمام این ۶ ماه، مواد را از صافی رد کنید. سویا سس شما آماده است.

کالری سویا سس

حتما میدانید که چینی‌ها غذاهای چرب و با کالری بالا مصرف نمیکنند. با این وجود شاید برایتان سوال باشد که کالری این ماده غذایی چقدر است؟ اگر بخواهیم ارزش غذایی یک قاشق غذاخوری سس سویا را بررسی کنیم میتوانیم به این صورت بگوییم:

کالری: ۸؛

کربوهیدرات: ۱ گرم؛

چربی: ۰؛

پروتئین: ۱ گرم؛

سدیم: ۹۰۲ میلی‌گرم.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data