خواص برگه زردآلو برای درمان کم خونی و یبوست

توسط مریم کوهشاری
2216 مشاهده

برگه زردآلو خواص بی‌شماری دارد و یکی از خشکبارهای پرطرفدار در بین ایرانی‌ها به‌شمار می‌رود. از این خشکبار برای انواع ترشی و غذا استفاده می‌شود. بسیاری معتقدند بین برگه زردآلو و چاقی ارتباط نزدیکی وجود دارد. به طوری که باعث افزایش وزن می‌شود. برای برخی هم جای سوال دارد که آیا برگه زردآلو نفاخ است؟ در ادامه این مطلب سعی داریم به بررسی خواص و مضرت برگه زردآلو بپردازیم.

  • مواد مغذی موجود در برگه‌ی زردالو
  • برگه‌ی زردالو کم خونی را درمان می‌کند
  • آیا برگه زردآلو چاق کننده است ؟
  • آیا برگه زردآلو نفاخ است؟
  • تقویت بینایی یکی خواص برگه زردآلو
  • برگه‌ی زردالو باعث تقویت استخوان می‌شود
  • درمان بوی بد دهان
  • برای درمان سرماخوردگی مؤثر است
  • چند نکته‌ مهم برای مصرف برگه‌ی زردالو
خواص برگه زردآلو برای درمان کم خونی و یبوست

مواد مغذی موجود در برگه‌ی زردالو

این خشکبار که از همان میوه‌ی زردآلو تهیه می‌شود، حاوی مقدار زیادی کالری و قند است. به طوری که هر یک فنجان از این خشکبار حاوی ۷۴ واحد کالری و ۱۴.۳ گرم قند است. به دلیل اینکه برگه زردآلو قند دارد بسیاری از متخصصان علم تغذیه به افراد دیابت توصیه می‌کنند، در مصرف این خشکبار زیاده‌روی نکنند. همچنین برگه‌های زردآلو که در بازار تهیه می‌کنید، با دی‌اکسید گوگرد ترکیب شده‌اند. این ماده باعث خوش‌رنگ شدن برگه‌های زردالو می‌شود. با این وجود برگه زردآلو خواص زیادی نیز دارد.

به دلیل اینکه برگه زردآلو قند دارد بسیاری از متخصصان علم تغذیه به افراد دیابت توصیه می‌کنند، در مصرف این خشکبار زیاده‌روی نکنند.

برگه‌ی زردالو کم خونی را درمان می‌کند

یکی از مزیت‌های مصرف برگه‌ی زردالو درمان کم‌خونی است. چرا که این خشکبار حاوی مقدار زیادی آهن است. حدود ۷۰ درصد از هموگلوبین خون در گلبول‌های قرمزِ خون از آهن تشکیل شده است. پس اگر هموگلوبین با کمبود آهن روبه‌رو شود، به مشکلات ناشی از بیماری کم‌خونی مبتلا می‌شوید. اما با مصرف برگه‌ی زردآلو می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. همچنین این ماده‌ی خوراکی حاوی مقدار زیادی مس است که به جذب آهن در خون کمک می‌کند.

برگه زردآلو خواص بی‌شماری دارد

آیا برگه زردآلو چاق کننده است ؟

اگر شما هم فکر می‌کنید مصرف برگه‌ی زردآلو باعث چاقی می‌شود، باید بگوییم که اینطور نیست. در واقع برگه زردآلو و چاقی ارتباطی با هم ندارند. زیرا این ماده‌ی خوراکی حاوی مقدار زیادی فیبر است. به همین دلیل اگر قبل از یک وعده‌ی غذایی تعدادی برگه‌ی زردالو مصرف کنید، اشتهای شما برای خوردن غذا کمتر می‌شود. پس تاثیری در چاقی ندارد. البته اگر اشتهای شما آنقدر زیاد باشد که علاوه بر خوردن برگه‌ی زردالو، در خوردن غذا هم زیاده‌روی کنید، باعث چاقی می‌شود.

آیا برگه زردآلو نفاخ است؟

برخی هم معتقدند که مصرف این ماده‌ی خوراکی باعث نفخ شدید معده می‌شود. البته ممکن است با مصرف مقداری برگه‌ی زردآلو، معده نفخ کند، اما این عارضه آنقدر نیست که از خوردن آن صرف‌نظر کنید. در عین حال مصرف این ماده‌ی غذایی ارزشمند باعث نرم شدن روده‌ها می‌شود.
افرادی که به یبوست مبتلا هستند، می‌توانند آخر شب برگه‌ی زردالو مصرف کنند. زیرا فیبر موجود در این خشکبار روده‌ها را تمیز و روان می‌کند. در واقع زردآلو یک میوه‌ی ملین محسوب می‌شود که خشک‌شده‌ی آن نیز همین خاصیت را دارد.

یکی دیگر از فواید مصرف برگه‌ی زردالو حفظ سلامت چشم است. این ماده‌ی خوراکی حاوی مقدار زیادی ویتامین A، C و E است. به همین دلیل از چشم‌ها در برابر نور آبی و اشعه‌ی فرابنفش محافظت می‌کند.

تقویت بینایی یکی خواص برگه زردآلو

یکی دیگر از خواص موادغذایی مثل برگه‌ی زردالو حفظ سلامت چشم است. این ماده‌ی خوراکی حاوی مقدار زیادی ویتامین A، C و E است. به همین دلیل از چشم‌ها در برابر نور آبی و اشعه‌ی فرابنفش محافظت می‌کند. افرادی که در طی روز مجبورند در مقابل سیستم رایانه‌ای قرار بگیرند و یا با گوشی همراه کار کنند، می‌توانند برگه‌ی زردالو مصرف کنند.

برگه زردآلو خواص درمانی دارد

برگه‌ی زردالو باعث تقویت استخوان می‌شود

این ماده‌ی خوراکی خوشمزه حاوی مقدار زیادی کلسیم است که به استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند. البته فراموش نکنید اگر همزمان با مصرف برگه‌ی زردالو در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار بگیرید، تاثیر آن در تقویت استخوان‌ها ۱۰۰% است. پس بانوانی که در سنین یائسگی قرار دارند و یا سالمندان و کودکان بهتر است این ماده‌ی خوراکی را مصرف کنند.

درمان بوی بد دهان

یکی دیگر از خواص برگه زردآلو برطرف کردن بوی بد دهان است. فقط کافیست در زمان صبح و بعد از صرف صبحانه چند عدد برگه‌ی زردالو مصرف کنید تا متوجه تأثیر این ماده‌ی خوراکی شگفت‌انگیز شوید. این خاصیت به دلیل وجود چند آنتی‌اکسیدان در این خشکبار است که باعث از بین بردن التهاب و میکروب‌های دهان می‌شود.

برگه زردآلو خواص بی‌شماری دارد که یکی از آن‌ها کمک به درمان سرماخوردگی است. چرا که مقدار زیادی ویتامین C دارد که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

برای درمان سرماخوردگی مؤثر است

برگه زردآلو خواص بی‌شماری دارد که یکی از آن‌ها کمک به درمان سرماخوردگی است. چرا که مقدار زیادی ویتامین C دارد که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. البته اگر این خشکبار را با مقداری عسل و آب گرم ترکیب کنید، تاثیر آن در درمان سرماخوردگی چند برابر می‌شود. عسل هم خواص زیادی دارد که به بهبود سرماخوردگی کمک می‌کند. همچنین به دلیل اینکه برگه‌ی زردالو حاوی مقدار زیادی کالری است، می‌تواند انرژی از دست رفته‌ی بدن را در زمان بیماری بازیابی کند.

با این وجود برگه زردآلو خواص زیادی نیز دارد.

چند نکته‌ مهم برای مصرف برگه‌ی زردالو

اگرچه برگه زردآلو خواص زیادی به همراه دارد، اما آن را با آب سرد میل نکنید. همچنین این ماده‌ی خوراکی را بلافاصله بعد از صرف غذا نخورید. خوردن برگه‌ی زردآلو قبل از صبحانه و با معده‌ی خالی باعث دل درد می‌شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data