سلنیوم چیست | آیا قرص سلنیوم برای لاغری مؤثر است؟

توسط admin
3160 مشاهده

سلنیوم چیست ودر چه موادی وجود دارد ؟ این سوالیست که شاید باز همین ابتدا متن از خودتان بپرسید. سنلیوم یک ماده معدنی مفید برای بدن است که از سیستم ایمنی بدن حفاظت می‌کند. همچنین وجود آن برای کارکرد غده تیروئید ضرورت دارد. نبود آن مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. در ادامه به علائم کمبود سلنیوم و مزیت مصرف قرص سلنیوم برای لاغری می‌پردازیم.

سلنیوم چیست ودر چه موادی وجود دارد؟

سلنیوم یک ماده معدنی مثل ویتامین‌ها، پروتئین و کلسیم است. وجود آن در بدن باعث حفظ تعادل هورمون، سلامتی بدن و جلوگیری از چاقی و لاغری می‌شود. در صورتی که سلنیوم بدن کم شود، غده تیروئید کم کار شده و چاقی را به دنبال دارد. همچنین وجود این ماده معدنی مانع از ابتلا به بیماری سرطان می‌شود.

افزایش سلامت موها، محافظت از بدن در برابر عوامل میکرواروگانیسم و جلوگیری از نشانه‌های پیری‌زودرس از نتایج وجود سلنیوم در بدن است. 

علائم کمبود سلنیوم در بدن چیست ؟

نبود سلنیوم کافی در بدن عوارض زیادی را به دنبال دارد. مهم‌ترین علائم ناشی از کمبود این ماده معدنی عبارتند از:

 • افزایش احتمال ناباروری در زنان و مردان
 • ضعف عضلانی
 • خستگی بیش از حد
 • ابتلا به مشکلات ذهنی
 • ریزش موی شدید
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن
 • ابتلا به مشکلات قلبی
 • کندکار شدن تیروئید و افزایش وزن
 • ابتلا به مشکلات مفصلی
 • ابتلا به استرس و اضطراب بدون دلیل
 • ابتلا به مشکل تنفسی و تنگی نفس
سلنیوم چیست/ علائم کمبود سلنیوم / سلنیوم در بدنسازی

قرص سلنیوم برای لاغری در چه مواردی مصرف می‌شود؟

اگر بنا به تشخیص پزشک و بعد از آزمایش مشخص شود که فردی به کمبود سلنیوم مبتلاست، برای او قرص این ماده تجویز می‌شود. کمبود سلنیوم باعث کم کاری تیروئید و در نتیجه چاقی می‌شود.

زمانی قرص سلنیوم برای لاغری مؤثر است که مشخص شود فرد به کم کاری تیروئید مبتلاست. در غیر این صورت مصرف این دارو می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد. تیروئید یکی از غده‌های مهم و تاثیرگذار در بدن است که با ترشح هورمون T3 می‌تواند سرعت متابولیسم بدن را افزایش دهد.

وقتی قدرت این غده کم شود، نمی‌تواند به اندازه کافی هورمون T3 ترشح کند. در نتیجه متابولیسم بدن پایین می‌آید و شما دچار چاقی می‌شود. قرص سلنیوم یکی از داروهای مؤثر برای کنترل کردن و متعادل‌سازی این هورمون در بدن است.

موارد منع مصرف قرص سلنیوم

قرض سلنیوم برای لاغری تنها در موارد خاص قابل استفاده است. اگر فرد به پرکاری تیروئید مبتلا باشد، نباید این دارو را مصرف کند. برخی به اشتباه فکر می‌کنند با مصرف قرص سلنیوم می‌توانند کمبود وزن خود را جبران کنند. در حالی که کمبود این ماده معدنی است که باعث چاقی می‌شود. اما وقتی دارو مصرف می‌کنید سوخت و ساز بدن را بالا برده و به لاغری دامن می‌زنید.

زمانی سلنیوم در بدنسازی استفاده می‌شود که ورزشکار دچار اضافه وزن باشد. در این صورت مربی بدنسازی یا متخصص تغذیه برای کنترل وزن او از این نوع دارو استفاده می‌کنند. زیرا با تنظیم هورمون T3 می‌تواند وزن را به حد متعادل برساند.

سلنیوم چیست ودر چه موادی وجود دارد؟

آیا قرص سلنیوم چاق کننده است ؟

همانطور که گفتیم فرایند تاثیرگذاری سلنیوم بر روی بدن از طریق تاثیر بر روی غده تیروئید است. به این صورت که باعث پرکاری این غده شده و میزان هورمون برای افزایش متابولیسم بدن را بیشتر می‌کند. همچنین مصرف سلنیوم سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر در مهار اشتهای کاذب نیز تاثیر می‌گذارد.

مهار ذخیره چربی از دیگر عملکردهای سلنیوم در بدن است. از این‌رو باید گفت قرص سلنیوم برای لاغری عمل می‌کند. پس برای چاقی کاربردی ندارد.

خواص سلنیوم برای سیستم ایمنی و پوست

یکی از فواید وجود سلنیوم در بدن، تقویت سیستم ایمنی بدن است. این سیستم برای عملکرد صحیح به ویتامین C، ویتامین E و چندین آنتی اکسیدان دیگر نیاز دارد. این در حالیست که سلنیوم در تأمین ویتامین E برای سیستم ایمنی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

از سوی دیگر یکی از خواص سلنیوم در بدن تاثیر آن بر روی پوست است. تحقیقات زیادی نشان می‌دهد کمبود این ماده معدنی خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. همچنین به کنترل کلسترول مضر خون نیز کمک می‌کند. اگر به مدت ۶ کاه هر روز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میکروگرم سلنیوم مصرف کنید، مقدار کلسترول مضر خون کاهش می‌یابد.

علائم کمبود سلنیوم در بدن چیست ؟

سلنیوم در چه غذاهایی موجود است

با توجه به خواص سلنیوم برای سلامت بدن، مصرف غذاهای حاوی این ماده معدنی ضرورت دارد. از جمله غذاهایی که حاوی سنلیوم هستند، می‌توان به ماهی، تخم‌مرغ، گوشت گاو، بوقلمون، اسفناج و تخمه آفتاب‌گردان اشاره کرد. استفاده از قرص سلنیوم برای لاغری در صورت مصرف این غذاها توصیه نمی‌شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data