علت خارش واژن دختر و راه درمان آن

توسط مریم کوهشاری
2512 مشاهده

علت خارش واژن دختر مثل زنان متاهل از دلایل زیادی نشأت می‌گیرد. بسیاری از بانوان از اینکه به یکباره دچار خارش و سوزش شدید در مهبل می‌شوند، نگران می‌شوند. ما در ادامه قصد داریم به دلایل ابتلا به خارش واژن بدون ترشح و راه‌های درمان آن بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

براساس نظر متخصصین زنان و زایمان دختران هم ممکن است همانند زنان متاهل دچار عفونت واژینال شوند. البته این مشکل در بانوان مجرد کمتر دیده می‌شود.

علت خارش واژن در دختران چیست؟

براساس نظر متخصصین زنان و زایمان دختران هم ممکن است همانند زنان متاهل دچار عفونت واژینال شوند. البته این مشکل در بانوان مجرد کمتر دیده می‌شود.
در حالت عادی باکتری‌های مفید در دهانه واژن وجود دارند. این باکتری‌ها مانع از رشد میکروارگانیسم‌ها در بدن می‌شوند. این باکتری‌ها محیط واژن را اسیدی نگه می‌دارند. اما وقتی باکتری‌های مفید از بین بروند، شرایط برای رشد قارچ‌ها فراهم می‌شود.
از جمله دلایل و علت خارش واژن دختر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شستشوی مداوم واژن با مواد شوینده (هر روز)
 • پوشیدنی لباس زیر پلاستیکی و تنگ
 • عفونت مثانه به دلیل خشک نکردن واژن بعد از دفع ادرار
 • تعویض نکردن پد به صورت روزانه
 • پوشیدن لباس زیر در زمان خواب
 • رعایت نکردن بهداشت روزانه
 • مصرف داروهای آنتی بیوتیک به مدت طولانی
 • ضعف سیستم ایمنی بدن
 • گرمای بسیار زیاد
 • مصرف بیش از حد مواد قندی که باعث از بین رفتن باکتری‌های مفید واژن می‌شود.

علت خارش واژن قبل از پریود

در برخی از دختران درست قبل از پریود شدن، ممکن است خارش شدیدی را در ناحیه واژن تجربه کنند. علت خارش واژن دختر درست قبل از قاعدگی ممکن است به ۳ دلیل باشد:

 • ولووواژینیت سیکلی (عفونت شدید همراه با خارش و سوزش در واژن)
 • عفونت قارچی
 • عفونت ادراری

این موارد گاهی علت خارش واژن بدون ترشح نیز هستند. به طوری که هیچ عفونت یا مایعی خارج نمی‌شود و فقط سوزش و خارش را ایجاد می‌کند.

علت خارش واژن دختر / علت خارش واژن بدون ترشح /

علائم همراه با خارش واژن

خارش واژن در بانوان با هم فرق دارد. با این حال برخی از علائم در بین همه آن‌ها یکسان بروز می‌کند. در اغلب آن‌ها تورم، قرمزی و خارج شدید قسمت بیرون واژن یکسان است. وقتی این مشکل شدت پیدا می‌کند، خارش به سمت داخل واژن می‌رود.

علت خارش واژن بعد از نزدیکی

توجه داشته باشید که خارش و سوزش بعد از نزدیکی نشانه انتقال بیماری از این راه نیست. مسائلی از جمله استرس و افسردگی در تشدید این بیماری مؤثر هستند. در عین حال عدم رعایت بهداشت فردی، مرطوب ماندن محیط برای مدت طولانی و یا پوشیدن لباس زیر تنگ و پلاستیکی می‌تواند علت اصلی باشد.
زنان متاهل برای پیدا کردن علت خارش واژن بعد از نزدیکی باید با متخصص زنان و زایمان مشورت کنند.

در صورتی که علت خارش واژن بدون ترشح (Vaginal itching) موارد غیرقارچی باشد، از یک روز تا یک ماه درمان می‌شود. گاهی مصرف غذاهای حاوی ادویه‌های تند علت خارش واژن است.

چه راهی برای درمان خارش واژن وجود دارد؟

قبل از هر چیز ابتدا به یک آزمایش نیاز دارید تا مشخص شود آیا به عفونت ادراری مبتلا هستید یا نه. سپس پزشک براساس آن برای شما دارو تجویز می‌کند.
متخصصان بر این نظرند که استفاده از داروهای خودسرانه برای درمان خارش واژن در منزل ممکن است مشکلاتی را برایتان ایجاد کند. حتی در مواردی هم ممکن است درد را بیشتر کند و به مدت درمان طولانی تری نیاز پیدا کنید.
از سوی دیگر برخی از داروها هم ممکن است در کوتاه مدت خارش واژن دختر را کمتر کنند. اما بعد از مدتی دوباره علائم آن بروز می‌کند. به همین دلیل باید علت اصلی مشخص و سپس برطرف شود. برخی از بانوان ممکن است به طور خودسرانه داروهای کورتون‌دار مصرف کنند. در حالی‌که نمی‌دانند این کار به هیچ عنوان به صلاح آن‌ها نیست.

خارش واژن قبل از پریود / درمان خارش واژن با جوش شیرین

چه پمادی برای درمان خارش واژن دختر مناسب است؟

از نظر متخصصان برای درمان این مشکل داروهای خوراکی به پماد خارش واژن ارجحیت دارد. در صورتی که که بیمار به هر دلیلی قدر به مصرف دارو نباشد، بهتر است از پماد استفاده کند. در زنان باردار که به این مشکل مبتلا هستند، بهترین کار استفاده از پماد است.
البته بانوان باردار باید به پزشک مراجعه کنند. زیرا ممکن است خارش ناحیه تناسلی به دلیل عفونت قارچی باشد. پزشک با توجه به نوع مشکل برای بیمار راه حل ارائه می‌دهد.
اگر علت خارش واژن دختر حساسیت باشد، استفاده از پماد بتامتازون می‌تواند به درمان کمک کند.

در صورتی که علت خارش واژن بدون ترشح (Vaginal itching) موارد غیرقارچی باشد، از یک روز تا یک ماه درمان می‌شود. گاهی مصرف غذاهای حاوی ادویه‌های تند علت خارش واژن است.

چقدر طول می‌کشد تا خارش واژن درمان شود؟

در صورتی که علت خارش واژن بدون ترشح (Vaginal itching) موارد غیرقارچی باشد، از یک روز تا یک ماه درمان می‌شود. گاهی مصرف غذاهای حاوی ادویه‌های تند علت خارش واژن است. در این صورت با استفاده از پماد، مشکل یک روزه برطرف می‌شود. در برخی از بانوانی که علت خارش، بیماری‌های قارچی باشد، درمان مدت زمان حداکثر ۲ ماه طول می‌کشد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data