راه های درمان میگرن چشمی در خانه

توسط مریم کوهشاری
60 مشاهده

میگرن چشمی یکی از بیماری‌هایی که می‌تواند باعث کاهش بینایی و یا حتی نابینایی در مدت کوتاه (کمتر از یک ساعت) شود. این اتفاق اغلب با سردردهای میگرنی رخ می‌دهد. حملات مدام میگرن چشمی می‌تواند مشکلات بینایی یا هاله را به دنبال داشته باشد که شامل نور چشمک‌زن و لکه‌های کوری است. این اتفاق برای هر دو چشم رخ می‌دهد. میگرن چشمی علائم خاصی دارد که در ادامه ضمن بیان علائم آن، به راه‌های درمان هم می‌پردازیم. پس با کرفس همراه شوید.

علائم میگرن چشمی

بیماری میگرن چشمی اغلب برای حداکثر ۳۰ دقیقه اتفاق می‌افتد. علائم این عارضه عبارتند از:

 • احساس درد شدید در یک طرف سر
 • افزایش ضربان قلب
 • بدتر شدن وضعیت زمان راه رفتن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به نور و صدا
درمان خانگی میگرن چشمی

علت میگرن چشمی چیست؟

متخصصان معتقدند علت اصلی ابتلا به این عارضه عبارت است از:

 • اسپاسم در رگهای خونی شبکیه و پوشش پشت چشم
 • تغییراتی که در سلولهای عصبی شبکیه ایجاد می‌شود.

آیا میگرن چشمی خطرناک است؟

اگرچه در موارد بسیاری نادری دیده شده است که میگرن از نوع چشمی باعث نابینایی دائمی در یک چشم می‌شود. با این حال در اغلب موارد از دست دادن بینایی برای مدت زمان کوتاه به وفور دیده می‌شود. در اغلب موارد برای درمان این بیماری از داروهای ضدافسردگی یا داروهای ضدتشنج استفاده می‌شود تا از کاهش بینایی جلوگیری شود.

راه‌های درمان خانگی میگرن چشمی

روش‌هایی زیادی در پزشکی نوین برای درمان عارضه میگرن از نوع چشمی وجود دارد. اما در خانه هم می‌توانید با روش‌های ساده‌تری آن را درمان کنید:

استفاده از روش طب فشاری

یکی از روش‌ها برای درمان سردرد میگرنی کمک گرفتن از طب فشاری بر قسمت‌های خاصی از بدن است. زیرا با تحریک برخی از نقاط خاص بدن، تنش عضلانی آزاد می‌شود و درد تسکین می‌یابد. نقاطی که باید آن را فشار دهید، بین پایه انگشت شست سمت چپ و انگشت اشاره است.

این قسمت را که به نقطه LI-4 معروف است، به مدت ۵ دقیقه به صورت دورانی فشار دهید. در تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ صورت گرفت، مشخص شد که فشار دادن این نقطه تاثیر زیادی در کاهش درد ناشی از سردرد میگرنی چشمی دارد. همچنین به درمان سریع حالت تهوع و استفراغ موثر است.

تغییر رژیم غذایی

تغییر رژیم غذایی هم یکی از روش‌های درمان خانگی میگرن چشمی است. بسیاری از افرادی که به میگرن چشمی مبتلا می‌شوند، غذاهای خاصی را مصرف می‌کنند که باعث تحریک سردردشان می‌شود. به طور کلی عوامل محرک غذایی میگرن چشمی عبارتند از:

 • غذاهای فراوری شده
 • مشروبات الکلی
 • شکلات
 • نوشیدنی‌های کافئین دار

این در حالیست که با تغییر رژیم غذایی یا الگوی غذایی خاص می‌توانید از تحریک سردرد و میگرن چشمی پیشگیری کنید.

درمان میگرن چشمی در خانه

استفاده از روغن‌های اساسی

روغن‌هایی مثل اسطوخودوس می‌تواند به تسکین سردرد میگرنی کمک کند. در واقع این روغن‌ها خاصیت ضدمیکروبی و تسکین‌های دهنده درد دارند. از سویی باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شوند. برای درمان سریع میگرن هم می‌توانید از این روش استفاده کنید.

یک مطالعه در European Neurology منتشر شد که نشان می‌داد استنشاق روغن اسطوخودوس به کاهش شدت سردردهای میگرنی در برخی از افراد مؤثر است.

مصرف زنجبیل

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ با استفاده از ۱۰۰ شرکت کننده اثر پودر زنجبیل را بر روی بیماری میگرن چشمی انجام دادند. در این تحقیق، تاثیر داروها و زنجبیل با هم مقایسه شد. محققان در نتیجه این مطالعه و مقایسه دریافتند که تاثیر زنجبیل در درمان خانگی میگرن چشمی با داروها یکسان است. در عین حال مصرف زنجبیل هم نمی‌تواند آسیبی به بیمار وارد کند و جدا از آلرژی‌زا بودن، عارضه جانبی دیگری برای استفاده از آن وجود ندارد.

مدیریت استرس

یکی دیگر از روش‌های درمان میگرن چشمی در خانه کاهش استرس است. استرس و اضطراب باعث افزایش درد میگرنی می‌شود. ورزش و مدیتیشن یکی از راه‌های کنترل استرس است. همچنین با انجام یوگا، حمام کردن و یا گوش دادن به موسیقی هم می‌توانید اضطراب خود را درمان کنید.

اگر با نوشیدن دمنوش‌هایی مثل گل گاوزبان و یا خوابیدن و یا دیدن یک فیلم خوب استرس‌ خود را کنترل کنید، تاثیر زیادی در کاهش عوارض میگرن دارد.

بیوفیدبک درمانی

بیوفیدبک نوعی روش درمانی برای آزادسازی و درمان گرفتگی عضلات سفت شده است. در این روش حسگرهایی روی عضلات قرار می‌گیرد که از یک دستگاه کوچک تغذیه می‌کنند و به کاربر کمک می‌کنند عضلات سفت را شل کنند. قرار دادن این حسگرها اغلب در امتداد پیشانی، خط فک و یا در ناحیه شانه انجام می‌شود. نتیجه آن کاهش درد میگرن چشمی است.

استفاده از روش طب سوزنی

یکی دیگر از روش‌های درمان سریع میگرن چشمی استفاده از روش طب سنتی است. در سال ۲۰۱۲ یک مطالعه در این مورد صورت گرفت که نتایج آن نشان می‌داد طب سوزنی در درمان و کاهش دردهای سردرد میگرنی تاثیر دارد.

ماساژ دادن

برای درمان میگرن چشمی در خانه می‌توانید عضلات گردن و شانه‌ها را نیز ماساژ دهید. زیرا به رفع تنش و تسکین درد میگرن کمک زیادی می‌کند. اگر در منزل کسی وجود دارد که بتواند برایتان به طور حرفه‌ای شانه‌ها را ماساژ دهد، این کار را به او بسپارید.

منابع: webmd.com و medicalnewstoday.com

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data