با رژیم غذایی دیابتی نوع ۲ به جنگ این بیماری بروید

توسط admin
378 مشاهده

بیماری شایع دیابت در سال‌های اخیر گریبان‌گیر عده‌ی زیادی از مردم شده است. بسیاری از کسانی که به این بیماری مبتلا هستند، خیلی زود دچار یأس و ناامیدی می‌شوند. برخی هم خود را به جاده‌ی بی‌خیالی می‌زنند و فکر می‌کنند دو روز زندگی را باید خوش بود. پس هر چه دوست داریم و دلمان می‌خواهد می‌خوریم. اما هر دو تفکر کاملاً اشتباه است. دیابت یک بیماری خطرناک است. اما می‌توان با برنامه غذایی درست آن را کنترل و درمان کرد. پس داشتن یک رژیم غذایی دیابتی نوع ۲ مناسب برای این گروه از بیماران ضرورت دارد.

  • تعداد وعده‌های غذایی یک بیمار دیابتی
  • خودداری از مصرف برنج سفید
  • خودداری از مصرف سس گوجه
  • خودداری از مصرف کیک صنعتی
  • رژیم غذایی دیابت نوع ۲ و منع قهوه مخلوط
  • منع مصرف مویز
  • خودداری از مصرف شیر پرچرب
  • خودداری از مصرف چیپس
  • گوشت پرچرب
  • خودداری از مصرف برخی از میوه‌ها
با رژیم غذایی دیابتی نوع 2 به جنگ این بیماری بروید

تعداد وعده‌های غذایی یک بیمار دیابتی

بیماران دیابتی نباید به صورت یکباره و یکجا غذا بخورند. زیرا با مصرف یکباره‌ی غذا مقدار قند زیادی وارد خون می‌شود. بدن قادر به ترشح انسولین برای کنترل این میزان قند نیست. در نتیجه بیمار با بالا رفتن قندخون و تشدید بیماری روبه رو می‌شود. یکی از بهترین راه‌کارها برای کنترل این بیماری، افزایش تعداد دفعات غذاست.

یکی از خطرناک‌ترین غذا در برنامه رژیم غذایی دیابتی مصرف برنج سفید است. این غذا حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است که باعث افزایش سریع قند خون در بدن بیمار می‌شود.

خودداری از مصرف برنج سفید

یکی از خطرناک‌ترین غذا در برنامه رژیم غذایی دیابتی مصرف برنج سفید است. این غذا حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است که باعث افزایش سریع قند خون در بدن بیمار می‌شود. بیماران دیابتی نوع ۲ بهتر است از مصرف این غذا خودداری کنند. به طور کلی هر چیزی که با آرد سفید بدست آمده باشد، برای سلامت مبتلایان به این بیماری مضر است.

خودداری از مصرف سس گوجه

یکی دیگر از غذاهایی که بیماران دیابتی باید از خوردن آن صرف نظر کنند، مصرف سس گوجه است. زیرا در این چاشنی صنعتی مقدار زیادی شکر استفاده می‌شود. از سوی دیگر سس گوجه به دلیل داشتن سدیم بالا، فشارخون بیمار را افزایش می‌دهد. به طور کلی در رژیم غذایی دیابتی نوع ۲ باید مصرف نمک زیاد هم صرف نظر شود.

پس داشتن یک رژیم غذایی دیابتی نوع 2 مناسب برای این گروه از بیماران ضرورت دارد.

خودداری از مصرف کیک صنعتی

یکی دیگر از موادغذایی که برای سلامت بیماران منع شده، مصرف کیک و کلوچه‌های صنعتی است. در این موادغذایی از گلوکز استفاده می‌شود. این ماده نوعی قند صنعتی است که مضرات آن بر روی بدن بیماران دیابتی از قند و شکر هم بدتر است. همچنین کیک و کلوچه‌های صنعتی حاوی سویا هیدروژنه شده و روغن دانه کتان هستند. در واقع چربی آن‌ها زیاد است که باعث تشدید بیماری می‌شود. بهتر است این گروه از بیماران کیک و کلوچه‌های خانگی مصرف کنند.

اگر قهوه به تنهایی مصرف شود، هیچ ضرری برای بیماران دیابتی ندارد. اما وقتی در آن شیر پرچرب و یا شکر استفاده می‌شود، مضر است

رژیم غذایی دیابت نوع ۲ و منع قهوه مخلوط

اگر قهوه به تنهایی مصرف شود، هیچ ضرری برای بیماران دیابتی ندارد. اما وقتی در آن شیر پرچرب و یا شکر استفاده می‌شود، مضر است. زیرا یک فنجان قهوه همراه با شیر و شکر حاوی ۵۰۰ کالری چربی است. همچنین ۹۸ درصد آن را کربوهیدرات تشکیل می‌دهد که منجر به بالا رفتن قندخون می‌شود.

منع مصرف مویز

مویز یک نوع کشمش درشت است که حاوی مقدار زیادی قند است. این قند باعث تشدید بیماری می‌شود. در حالی که در رژیم غذایی دیابتیها مصرف هرگونه مواد قندی و شیرین ممنوع است. مویز باعث افزایش یکباره‌ی قند خون می‌شود. بسیاری از مبتلایان به دیابت همراه با چای کشمش می‌خورند. این روش تا زمانی مؤثر است که برای یک استکان چای فقط دو عدد کشمش ریز بخورید.

رژیم غذایی دیابت نوع 2 و منع قهوه مخلوط

خودداری از مصرف شیر پرچرب

در برنامه رژیم غذایی دیابتی مصرف شیرپرچرب منع شده است. زیرا باعث افزایش مقاومت انسولین می‌شود. اما نوشیدن شیر کم‌چرب به بیماران مبتلا توصیه می‌شود. زیرا باعث تقویت بدن بیماران دیابتی می‌شود.

یکی از خطرناک‌ترین غذاها برای یک بیمار مبتلا به دیابت، مصرف سیب‌زمینی سرخ شده است. زیرا حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است که به افزایش قندخون می‌انجامد

خودداری از مصرف چیپس

یکی از خطرناک‌ترین غذاها برای یک بیمار مبتلا به دیابت، مصرف سیب‌زمینی سرخ شده است. زیرا حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است که به افزایش قندخون می‌انجامد. در رژیم غذایی دیابت نوع ۲ مصرف این غذا منع شده است. زیرا باعث افزایش وزن هم می‌شود.

خودداری از گوشت پرچرب

بیماران دیابتی بهتر است برای تأمین مواد مغذی بدن گوشت بدون چربی، فیله مرغ و ماهی مصرف کنند. گوشت همراه با چربی برای یک بیمار دیابتی به شدت مضر است. زیرا این نوع گوشت با چربی اشباع شده همراه است که باعث افزایش مقاومت انسولین در بدن می‌شود.

رژیم غذایی دیابتی نوع 2

خودداری از مصرف برخی از میوه‌ها

در حالی که بسیاری از بیماران فکر می‌کنند، شیرینی موجود در میوه‌ها طبیعی و بی‌ضرر است، باید بگوییم این تصور درست نیست. در رژیم غذایی دیابتی نوع ۲ مصرف هرگونه میوه‌ی شیرین ممنوع است. زیرا قند موجود در این میوه‌ها باعث تشدید بیماری می‌شود. از جمله‌ی این میوه‌ها می‌توان به انگور، هندوانه، انبه، موز، طالبی و زردآلو اشاره کرد. همه‌ی این میوه‌ها دارای سطح بالایی از گلوکز هستند که قندخون بیمار را به یکباره افزایش می‌دهد.
بهترین میوه برای بیماران مبتلا به دیابت، خیار، انار، پرتقال، سیب سبز، آلوچه و … است. به طور کلی هر میوه‌ای که شیرینی کمی دارد، در برنامه رژیم غذایی دیابتی جا می‌گیرد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data