رژیم غذایی برای تری گلیسیرید بالا، عامل تهدید کننده سلامت

توسط سپیده سرداری
641 مشاهده

شما برای تأمین انرژی بدن به تری گلیسیرید نیاز دارید. اما مقدار بیش از حد تری گلیسیرید در خون، موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می‌شود. بعد از خوردن غذا، بدن کالری مورد نیاز شما را به تری گلیسیرید تبدیل کرده. و آن را در سلول‌های چربی ذخیره می‌کند. تا شما برای انجام کارهای روزانه، انرژی لازم را دریافت کنید. چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی از جمله عوارض شاخص تری گلیسیرید بالا در خون هستند. با تیم کرفس در این مقاله همراه باشید تا رژیم غذایی مناسب برای تری گلیسیرید بالا را با هم بررسی کنیم.

وزن خود را کم کنید!

این اولین و موثرترین راه برای پایین اوردن تری گلیسیرید خون است. هرچه شما کالری اضافی کمتری دریافت کنید، میزان تری گلیسیرید شما کاهش می‌یابد. تحقیقات نشان داده است که از دست دادن حتی ۵ تا ۱۰درصد از وزن بدن، تری گلیسیرید خون را تا ۴۰ میلی گرم کاهش می‌دهد.

قند کمتری مصرف کنید!

در رژیم غذایی تری گلیسیرید بالا، این نکته بسیار اهمیت دارد که شما مقدار مصرف قند و شکر تا حد زیادی کاهش دهید. قند پنهان در شیرینی، نوشابه و آب میوه‌ها وجود دارد. پس با جایگزینی آب به جای نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر، تقریباً ۲۹ میلی‌گرم از تری گلیسیرید خون را کاهش دهید.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات

مقدار مصرفی کربوهیدرات با سطح تری گلیسیرید خون ارتباط مستقیم دارد. استفاده از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات، می‌تواند به کاهش قابل توجهی در میزان تری گلیسیرید خون منجر شود.

مصرف فیبر را بیشتر کنید!

منابع خوب فیبر مانند آجیل، غلات و حبوبات، می‌توانند با کاهش جذب چربی و قند در روده کوچک، به کاهش میزان تری گلیسیرید در خون کمک کنند. در یک مطالعه انجام شده، رژیم های غذایی کم فیبر، تری گلیسیرید خون را در شش روز ۴۵ درصد افزایش داد.

high-triglycerides

دوری از چربی‌های ترانس

نوعی چربی که به غذاهای فرآوری شده اضافه می‌شود، تا عمر مفید آنها افزایش پیدا کند. با نام چربی های ترانس مصنوعی شناخته می‌شود.

چربی‌های ترانس بسیاری از مشکلات سلامتی، از جمله افزایش سطح کلسترول بد با نام  LDL و بیماری‌های قلبی را برای شما به وجود می‌آورد.

همچنین این چربی‌های ترانس، باعث افزایش سطح تری گلیسیرید خون می‌شوند.

تمرینات منظم ورزشی

کلسترول خوب یا همان HDL، رابطه معکوسی با تری گلیسیرید خون دارد. ورزش‌های هوازی یکی از راه‌های افزایش سطح کلسترول HDL در خون شما می‌باشد. و می‎تواند باعث کاهش تری گلیسیرید خون شود.

نمونه هایی از ورزش‌های هوازی می‌توان به پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و شنا اشاره کرد.

توصیه می‌شود حداقل پنج روز در هفته، ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

omega-3-for-high-triglycerides

مصرف  ماهی و امگا ۳ را بالا ببرید!

اگر این سوال برای شما پیش آمده که برای تری گلیسرید چی بخوریم؟

باید بگویم: فواید ماهی برسلامتی قلب و کاهش تری گلیسیرید خون به خوبی به اثبات رسیده است.

به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب امگا ۳، نوعی اسید چرب غیر اشباع در ماهی،توصیه می‌شود در هفته، دو وعده ماهی مصرف کنید.

با انجام این کار می‌توان خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی را تا ۳۶٪ کاهش داد.

طبق مطالعاتی در سال ۲۰۱۶  خوردن ماهی قزل آلا دو بار در هفته، به میزان قابل توجهی موجب کاهش غلظت تری گلیسیرید خون می‌شود.

الگو غذایی منظم

طبق مطالعات انجام شده، خوشبختانه تنظیم الگوی غذایی منظم، بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش داده و از مقاومت به انسولین جلوگیری می‌کند. مقاومت به انسولین عاملی برای افزایش تری گلیسیرید خون است.

بعد از این که غذا می‌خورید، سلول‌های لوزالمعده شما سیگنالی را ارسال کرده تا انسولین وارد جریان خون شود. در مرحله بعد، انسولین مسئول انتقال گلوکز به سلولهای شماست. تا برای تامین انرژی روزانه خود، از آن استفاده کنید.

اگر انسولین زیادی در خون داشته باشید، می‌تواند به ایجاد گلوکز و تری گلیسیرید در خون منجر شود. اما با خوردن منظم وعده‌های غذایی، حساسیت به انسولین بهبود بخشیده و سطح تری گلیسیرید خون کاهش می‌یابد.

در ادامه رژیم غذایی برای افرادی که تری گلیسیرید بالا دارند را با هم بررسی می‌کنیم.

almond for high triglycerides

رژیم غذایی برای کلسترول و تری گلیسیرید بالا

سویا: این ماده غذایی سرشار از ایزوفلاون است. که نوعی ترکیب گیاهی با مزایای بسیار برای سلامتی است. همچنین موجب کاهش کلسترول LDL می‌شود. و در رژیم غذایی برای کلسترول بالا نیز ذکر شده است.

آجیل: مغزها حاوی بسیاری از مواد مغذی از جمله فیبر و اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. خوردن بین ۳ تا ۷ وعده آجیل در هفته، موجب کاهش تری گلیسیرید خون می‌شود.

شنبلیله: این سبزی، درمان گیاهی تری گلیسیرید بالاست. طبق مطالعات، تخم شنبلیله در کاهش تری گلیسیرید خون موثر است. همچنین عرق شنبلیله یکی از عرقیات گیاهی برای کاهش تری گلیسیرید است.

سیاهدانه: سیاهدانه نیز یکی دیگر از موارد طب سنتی برای تری گلیسیرید بالاست. ترکیب ۳   واحد عسل به همراه ۱ واحد سیاهدانه نیم کوب شده می‌تواند موثر باشد. این ترکیب را  هر ۱۲ ساعت یک قاشق مرباخوری میل کنید. البته با تشخیص پزشک طب سنتی و با توجه به نوع مزاج هر فرد.

هندوانه: هندوانه و تری گلیسیرید رابطه مستقیمی با هم دارند. هندوانه به دلیل داشتن فروکتوز و فیبر بالا، یکی از مواد غذایی موثر برای تری گلیسیرید بالاست.

میزان تری گلیسیرید کمتر از ۱۵۰ نرمال است.

بین ۱۹۹-۱۵۰  سطح مرزی و نیاز به توجه دارد.

بین ۴۹۹-۲۰۰  (تری گلیسیرید بالای ۳۰۰) در حد بالاست.

 500 میلی گرم (تری گلیسیرید بالای ۴۰۰) بسیار بالاست.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data