دستور پخت حلیم بادمجان با یک روش ساده

توسط مریم کوهشاری
1122 مشاهده

دستور پخت حلیم بادمجان اصفهانی و شیرازی تفاوت زیادی با هم ندارند. این غذای لذیذ و خوشمزه در بین ایرانی‌ها محبوبیت زیادی دارد. مواد اصلی برای درست کردن حلیم بادنجون، گوشت و بادمجان است. در شهرهایی مثل اصفهان، شیراز، کرمان و تبریز این غذا شهرت زیادی دارد. به همین دلیل است که اغلب تعریف‌های زیادی در مورد حلیم بادمجان شیرازی و اصفهانی می‌شنوید.
در شهرهای دیگری هم این غذا درست می‌شود. مثلاً در برخی از شهرها در دستور پخت حلیم بادمجان از گوشت مرغ استفاده می‌کنند. در ادامه قصد داریم شما را با طرز پخت این غذای خوشمزه آشنا کنیم.

مواد لازم برای درست کردن حلیم بادمجان برای ۶ نفر

  • بادمجان: ۳۰۰ گرم
  • برنج: ۱۰۰ گرم
  • لپه: ۵۰ گرم
  • گوشت سردست: ۳۰۰ گرم
  • پیاز: ۳ عدد
  • کشک:۳۰۰ گرم
  • مغز گردو: ۵ عدد
  • نعناع خشک: ۲ قاشق غذاخوری
  • نمک، زردچوبه و فلفل سیاه: به مقدار لازم
دستور پخت حلیم بادمجان خوشمزه

قبل از اینکه دستور پخت حلیم بادمجان شیرازی را برایتان بگوییم، توصیه می‌کنیم ابتدا مغز گردوها را چند بار چرخ کنید تا حسابی نرم و آردی شوند. لپه‌ها را نیز یک شب قبل در آب گرم خیس کنید تا در زمان پختن غذا سریع‌تر نرم شوند.

دستور پخت حلیم بادمجان خوشمزه

قبل از اینکه دستور پخت حلیم بادمجان شیرازی را برایتان بگوییم، توصیه می‌کنیم ابتدا مغز گردوها را چند بار چرخ کنید تا حسابی نرم و آردی شوند. لپه‌ها را نیز یک شب قبل در آب گرم خیس کنید تا در زمان پختن غذا سریع‌تر نرم شوند. حالا مراحل پخت را ادامه دهید.

مرحله اول تفت دادن گوشت و پیاز

برای شروع پخت حلیم بادمجون، ابتدا پیاز را به صورت نگینی خرد کنید و داخل ماهی‌تابه بریزید. بعد آن را با روغن تفت دهید تا پیاز نرم شود. در این زمان شعله باید کم باشد تا پیاز یکدست سرخ و نرم شود. سپس به آن زردچوبه را اضافه کنید تا پیاز خوش رنگ و طلایی شود.
در همین زمان گوشت را خرد کنید و داخل ماهی‌تابه بریزید تا با پیاز‌ها تفت داده شود. این کار را آنقدر ادامه دهید تا رنگ گوشت به طور کلی تغییر کند. وقتی احساس کردید لایه‌ی روییِ گوشت پخته است، چند لیوان آب به مواد اضافه کنید. حالا درب ماهی‌تابه را ببندید و حرارت شعله را کم کنید. اجازه دهید گوشت به مدت ۳۰ دقیقه با حرارت ملایم بپزد.

دستور پخت حلیم بادمجان اصفهانی و شیرازی تفاوت زیادی با هم ندارند

یک ساعت قبل از پخت حلیم بادمجون، برنج را خیس کنید. حالا برنج خیس خورده و لپه‌هایی را که از شب قبل خیس کرده‌اید، داخل یک ظرف بریزید. به آن‌ها چند لیوان آب اضافه کنید و اجازه دهید تا روی شعله بپزند.

مرحله دوم اضافه کردم برنج و لپه

یک ساعت قبل از پخت حلیم بادمجون، برنج را خیس کنید. حالا برنج خیس خورده و لپه‌هایی را که از شب قبل خیس کرده‌اید، داخل یک ظرف بریزید. به آن‌ها چند لیوان آب اضافه کنید و اجازه دهید تا روی شعله بپزند. صبر کنید تا برنج و لپه نرم شود. اگر فراموش کردید لپه را خیس کنید، بهتر است قبل از اضافه کردن برنج، نیم ساعت لپه بپزد و سپس برنج را به آن اضافه کنید. صبر کنید تا آب برنج و لپه حالت لعاب‌دار پیدا کند.

مرحله سوم سرخ کردن بادمجان‌ها

برای اینکه تلخی بادمجان‌ها گرفته شود، چند ساعت قبل از پختن غذا، آن‌ها را پوست بگیرید. سپس قطعه قطعه کنید و روی آن‌ها نمک بریزید. با گذاشتن بادمجان‌ها در یخچال به مدت یک ساعت، آب تلخ آن‌ها خارج می‌شود. با این روش زمان سرخ کردن، روغن کمتری هم جذب بادمجان‌ها می‌شود. یک نکته مهم در دستور پخت حلیم بادمجان شیرازی که باید به آن توجه کنید، قبل از سرخ کردن بادمجان‌ها، حتماً آن‌ها را بشویید تا نمک از آن‌ها خارج شود. در غیر این صورت غذای شما به شدت شور می‌شود. حالا باید بادمجان‌ها را سرخ کنید تا نرم شوند. سپس آن‌ها را با کوشکوب حسابی لکه کنید تا به حالت خمیر درآید.

برای اینکه تلخی بادمجان‌ها گرفته شود، چند ساعت قبل از پختن غذا، آن‌ها را پوست بگیرید. سپس قطعه قطعه کنید و روی آن‌ها نمک بریزید. با گذاشتن بادمجان‌ها در یخچال به مدت یک ساعت، آب تلخ آن‌ها خارج می‌شود

مرحله چهارم اضافه کردن کشک به حلیم بادمجان

در مرحله‌ی بعد باید کشک را با مقدار کمی آب (چند قاشق غذاخوری) حل کنید تا حالت شل داشته باشد. حالا کشک را به قابلمه‌ی برنج و لپه اضافه کنید و خوب هم‌بزنید تا مواد یکدست شوند.

مرحله پنحم اضافه کردن گوشت و مغز گردو

در این مرحله از دستور پخت حلیم بادمجان به سراغ قابلمه‌ی گوشت بروید. حتماً تا الان گوشت‌ها پخته است. پس آن‌ها را ریش ریش کنید و به قابله‌ی برنج و لپه اضافه کنید. بعد از ۱۰ دقیقه، مغز گردوی چرخ شده را هم به قابلمه اضافه کنید. مواد را به خوبی هم بزنید و بعد شعله را روی حرارت ملایم قرار دهید. درب قابلمه را ببندید و اجازه دهید مواد به مدت ۲۰ دقیقه با شعله کم با هم بپزند.

دستور پخت حلیم بادمجان با یک روش ساده

در مرحله ی آخر دستور پخت حلیم بادمجان باید نعنا خشک را با مقدار کمی روغن تفت دهید. سپس آن را روی حلیم بادمجان اضافه کنید.

مرحله‌ی آخر پختن حلیم بادمجون

در مرحله ی آخر دستور پخت حلیم بادمجان باید نعنا خشک را با مقدار کمی روغن تفت دهید. سپس آن را روی حلیم بادمجان اضافه کنید. برای اینکه غذای شما خوشمزه‌تر شود، ۲ عدد پیاز را به صورت خلالی حسابی ریز کنید و در روغن تفت دهید تا طلایی رنگ شود. حالا آن را روی حلیم بادمجان بریزید و میل کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data