فواید نوشیدن آب | در زمان نوشیدن آب به چه نکاتی توجه کنیم؟

توسط مریم کوهشاری
۰ نظر

فواید نوشیدن آب بی‌شمار است. شاید بارها این جمله را شنیده باشید. اما تا چه اندازه با عمق آن آشنایی دارید؟ البته مضرات نوشیدن آب زیاد هم مانند زیاده‌روی در هر کاری دور از ذهن نیست. به هر حال شاید برایتان سوال باشید چرا پزشکان و متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که در طی روز حداقل ۷-۸ لیوان آب بنوشیم؟ آیا فایده‌ای در این کار وجود دارد؟ در ادامه سوالات شما پاسخ می‌دهیم.

فواید نوشیدن آب برای بدن چیست؟

بدون شک نوشیدن یک لیوان آب گوارا و خنک فواید زیادی برای بدن به همراه دارد. وقتی احساس عطش و تشنگی بر شما چیره می‌شود، در پشت آن نیاز بدن به آب قرار دارد. این نوشیدنی مزایای زیادی دارد که عبارتند از:

  • کمک به لاغری
  • سردرد شما درمان می‌شود
  • داشتن پوستی شاداب و جواب با نوشیدن آب
  • افزایش تمرکز مغز در زمان کار
  • بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن
  • خواص نوشیدن آب گرم ناشتا

کمک به لاغری

یکی از فواید نوشیدن آب کاهش سریع‌تر وزن است. زیرا با نوشیدن آب نه تنها اشتها کمتر می‌شود. بلکه بسیاری از مواد زائد بدن از جمله کلسترول، قند و … از راه ادرار از بدن دفع می‌شوند. پس از این طریق به کاهش وزن بدن شما کمک می‌کند. آب هیچ کالری برای بدن به همراه ندارد.

یکی از فواید نوشیدن آب تمرکز مغز است

سردرد شما درمان می‌شود

یکی از دلایل سردردهای مزمن، کم‌آبی بدن است. وقتی بدن دچار کمبود آب می‌شود، خون به اندازه‌ی کافی در مغز جریان پیدا نمی‌کند. پس سیگنال خود را با سردرد برای شما می‌فرستد. در این زمان به جای مصرف داروهای مضر مسکن، تنها یک یا دو لیوان آب بنوشید.

یکی از دلایل سردردهای مزمن، کم‌آبی بدن است. وقتی بدن دچار کمبود آب می‌شود، خون به اندازه‌ی کافی در مغز جریان پیدا نمی‌کند. پس سیگنال خود را با سردرد برای شما می‌فرستد.

داشتن پوستی شاداب و جواب با نوشیدن آب

یکی دیگر از مزیت‌های نوشیدن آب، جوانتر شدن پوست است. اما دلیل آن را می‌دانید؟ وقتی آب می‌نوشید، مواد زائد از بدن خارج می‌شود. پس خون رقیق‌تر و شده و تصفیه‌ی خون انجام می‌شود. از سوی دیگر به پاکسازی کبد هم کمک می‌کند. کبد پاک باعث زیبایی و درخشان شدن پوست می‌شود. افزایش جریان خون هم نقش زیادی در شفافیت و زیبایی پوست دارد.

افزایش تمرکز مغز در زمان کار

حجم زیادی از مغز از آب تشکیل شده است. وقتی بدن دچار کمبود آب باشد، مغز هم تمرکز خود را از دست می‌دهد. اما یکی از فواید نوشیدن آب تمرکز مغز است. زیرا وقتی به اندازه‌ی کافی آب بنوشید، جریان خون موادغذایی مورد نیاز مغز را تأمین می‌کند. پس هوشیارتر می‌شوید و بر روی کار خود تمرکز می‌کنید.

یکی از فواید نوشیدن آب کاهش سریع‌تر وزن است

بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

یکی از دلایل یبوست و نفخ شکم، خشکی روده است. سوءهاضمه یکی از مشکلات بسیاری از افراد است. در حالی که نوشیدن ۷ لیوان آب در طی روز می‌تواند این مشکل را برطرف کند. یکی از فواید نوشیدن آب قبل از خواب درمان یبوست و سوءهاضمه است. زیرا آب می‌تواند با افزایش متابولیسم بدن، هضم غذا کمک کند. از سوی دیگر آب و فیبر با هم می‌توانند روده‌ها روان و نرم کنند. در این صورت یبوست و نفخ شکم درمان می‌شود.

خواص نوشیدن آب گرم ناشتا

اگر مدام به گرفتگی عضلات مبتلا می‌شوید، بهترین راهکار پیش‌روی شما نوشیدن آب کافی در زمان صبح است. البته آب گرم بنوشید. زیرا می‌تواند عضله‌ها و مفاصل را نرم‌تر کند. پس کمتر به دردهای گرفتگی عضلانی مبتلا می‌شوید. نوشیدن آن گرم در زمان صبح به درمان یبوست هم کمک می‌کند.

آب را باید در زمان‌های مشخصی بنوشید. در بین غذا و به خصوص غذاهای چرب از نوشیدن آب خودداری کنید. زیرا باعث چرب شدن کبد می‌شود. بهتر است آب را دو ساعت بعد از صرف غذا میل کنید.

بهترین زمان برای نوشیدن آب

آب را باید در زمان‌های مشخصی بنوشید. در بین غذا و به خصوص غذاهای چرب از نوشیدن آب خودداری کنید. زیرا باعث چرب شدن کبد می‌شود. بهتر است آب را دو ساعت بعد از صرف غذا میل کنید. همچنین بهتر است آب را حداقل یک ساعت قبل از غذا میل کنید.
آب را به صورت نشسته میل کنید. زیرا در حالت ایستاده، نوشیدن آب باعث ورود یکباره‌ی آب از بالا به سمت دیواره‌ی معده می‌شود. پس به آن آسیب می‌رساند. آب را با فواصل زمانی میل کنید. به این معنا که به یکباره چند لیوان آب نخورید. بلکه در طی روز با فواصل زمانی مشخص آب میل کنید.

فواید نوشیدن آب برای بدن چیست؟

مضرات نوشیدن آب زیاد

خوب تا به حال از فواید نوشیدن آب برایتان گفتیم. اما خوب است بدانید اگر در این کار زیاده‌روی کنید، مشکلات زیادی را به همراه دارد. مصرف بیش از حد آب به کلیه‌ها فشار وارد می‌کند. میزان مصرف آب به توان جسمی شما بستگی دارد. سن، جنسیت، شرایط پزشکی و حتی فعالیت‌های روزانه نیز در نوشیدن میزان آب نقش دارند.
برای بانوان میزان ۲٫۲ لیتر آب و برای مردان ۳ لیتر در طی روز توصیه می‌شود. پس مصرف بیش از این مقدار مشکلاتی از جمله خروج مواد مفید بدن، ضعف و بی‌حالی را به دنبال دارد.

بازنشر

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data