صبحانه رژیمی برای کبد چرب . درمان کبد چرب با غذا

توسط مریم کوهشاری
2906 مشاهده

خوردن صبحانه رژیمی برای کسانی کبد چرب دارند، می‌تواند به درمان این بیماری کمک کند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم به لیست غذایی کبد چرب بپردازیم. چرا که برخی از غذاها به دلیل نداشتن کلسترول و گلوکز بالا می‌تواند به حفظ سلامت کبد کمک کنند. حتما می‌دانید که کبد مسئول بیش از ۵۰۰ عملکرد مفید در بدن است؟ از جمله وظایف این عضو می‌تواند به ذخیره ویتامین‌ها، آهن و تنظیم قند خون اشاره کرد. همچنین گلبول‌های قدیمی خون را از بین می‌برد تا صفرا تولید کند و چربی‌های بدن را تجزیه و هضم کند.

 خوب با این حساب داشتن کبد سالم می‌تواند به سم‌زدایی از خون کمک کند. برای همین در ادامه می‌توانید لیست غذاهای مفید برای کبد چرب را مطالعه کنید.

مصرف چای همراه با غذاهای مفید برای کبد چرب

چای تاثیر زیادی برای سلامت بدن به همراه دارد. همچنین می‌تواند به سلامت کبد کمک زیادی کند. یک مطالعه در ژاپن نشان داده است که نوشیدن ۵ فنجان چای سبز برای کسانی که به کبد چرب مبتلا هستند، می‌تواند به بهبود وضعیت این بیماری کمک کند. وجود ترکیبی به نام «کاتچین» در این نوشیدنی به عملکرد کبد کمک زیادی می‌شود.

از سوی دیگر چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدان‌های زیادی است که در مراقبت از کبد موثر هستتند. شما می‌توانید در زمان صبحانه به جای چای سیاه، یک فنجان چای سبز میل کنید.

خوردن سبزیحات چلیپا در زمان صبحانه

‌سبزیجات هم می‌توانند یک صبحانه رژیمی برای کبد چرب باشند. از جمله این سبزیجات مفید می‌توان به کلم پیچ، کلم بروکلی، کلم بروکسل و گل کلم اشاره کرد. به دلیل وجود گلوتاتیون در کلم این سبزیجات به افزایش آنزیم‌های پاک‌کننده سموم بدن کمک زیادی می‌کنند.

خوردن سبزیجات چلیپا تولید گلوکوزینولات را در سیستم ایمنی بدن افزایش می‌دهد. به همین دلیل در حذف رادیکال‌های آزاد بدن و دفع سموم تاثیر زیادی دارد.

لیست غذایی کبد چرب

مصرف صبحانه همراه با زردچوبه

برای تهیه غذای رژیمی برای کبد چرب در زمان صبحانه می‌توانید به غذا زردچوبه هم اضافه کنید. قرن‌هاست که در کشور هند از این پودر به عنوان یک دارو استفاده می‌شود. کورکومین یک ماده موثر در زردچوبه است که خاصیت بیولوژیکی قدرتمندی دارد. مصرف زردچوبه همراه با یکی از غذاهای صبحانه می‌تواند برای درمان کبد چرب مؤثر باشد. برای مثال اگر املت تهیه کردید، زردچوبه را در این غذا فراموش نکنید.

مصرف سیر قبل از ناشتا

یکی از غذاهای مفید برای پاکسازی کبد سیر است. از آنجایی که سیر سرشار از گوگرد است باعث فعال شدن آنزیم‌های کبدی می‌شود و سموم بدن را دفع می‌کند. سیر حاوی مقادیر زیادی از سلنیوم بدن را در خود حفظ می‌کند. سلنیوم یک ریز مغذی ضروری است که به افزایش سطح آنزیم آنتی‌اکسیدان طبیعی در کبد

مصرف مرکبات در زمان صبحانه

مرکبات هم در لیست غذایی کبد چرب قرار می‌گیرند. زیرا این میوه‌ها حاوی ویتامین C زیادی هستند. از سوی دیکر کبد را برای تولید سنتز مواد سمی تقویت می‌کنند. گریپ فروت یکی از میوه‌هایی است که حاوی دو نوع آنتی اکسیدان اصلی به نام نارینگین و نارینژنین است. این دو آنتی اکسیدان به کاهش التهاب و محافظت از سلول‌های کبد کمک زیادی می‌کنند.

تهیه غذای رژیمی برای کبد چرب

مصرف گردو همراه با پنیر

یک روش برای تهیه غذای رژیمی برای کبد چرب ترکیب گردو با پنیر است. گردو سرشار از گلوتاتیون، اسیدهای چرب امگا۳ و اسید آمینه آرژنین است. به همین دلیل زمانی که کبد در حال سم زدایی است، مصرف آن برای بدن مؤثر است. خوردن گردو در زمان صبحانه به سم‌زدایی آمونیاک از بدن کمک زیادی می‌کند.

مصرف روغن زیتون برای تهیه صبحانه رژیمی

برای درست کردن صبحانه رژیمی برای کبد چرب می‌توانید به جای روغن نباتی و یا روغن مایع از روغن زیتون استفاده کنید. این روغن حاوی چربی اشباع نشده است و می‌تواند به تقویت کبد چرب کمک زیادی کند. مصرف آن فشار زیادی به کبد وارد نمی‌کند. از سوی دیگر در حذف سموم مضر بدن نیز مؤثر است. یک مطالعه نشان داده است که مصرف روغن زیتون می‌تواند سطح چربی در کبد چرب را کاهش دهد.

قهوه بنوشید

اگر همراه با صبحانه رژیمی برای کبد چرب قهوه میل کنید، تاثیر بیشتری بر روی کبد دارد. یک مطالعه نشان می‌دهد که مواد موجود در کافئین قهوه از جمله پاراکسانتین، کهوهول و کافستول می‌تواند به تقویت کبد کمک کند. کافئین قهوه در پیشگیری از سرطان کبد، سیروز ناشی از مصرف الکل و بیماری کبد چرب مؤثر است.

مصرف چای همراه با غذاهای مفید برای کبد چرب

مصرف اسموتی حاوی توت

یک دستور پخت غذا برای کبد چرب استفاده از انواع توت است. زغال اخته و قره‌قاط که در خانواده توت قرار می‌گیرند، حاوی آنتی‌اکسیدان های قوی هستند که فواید بی‌شماری را برای سلامت بدن به همراه دارند. یک مطالعه نشان می‌دهد که آنتی‌اکسیدان‌های توت از جمله آنتوسیانین می‌تواند کبد را در برابر سموم مضر بدن تقویت کند. همچنین از رشد ضایعات و فیبروز در کبد پیشگیری می‌کند.

مصرف انگور و یا کشمش در صبحانه

انگور و کشمش هم در لیست غذایی کبد چرب قرار می‌گیرند. انگور حاوی نوعی ترکیب قدرتمند به نام «رسوراترول» است که در مبارزه با بیماری‌های کبدی مؤثر است. این ماده نوعی پلی فنول است که میزان التهاب کبد را کاهش می‌دهد. در عین حال به افزایش آنتی‌اکسیدان‌های بدن کمک زیادی می‌کند. بنابراین در کاهش آسیب به کبد موثر است.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data