۷ راه درمان فشارخون پایین در طب سنتی/ سردرد را هم درمان کنید

توسط مریم کوهشاری
1931 مشاهده

فشارخون پایین باعث بروز سرگیجه و سردرد شدید می‌شود. مصرف برخی از مواد غذاییِ ترش مزه مثل آب نارنج، آبغوره و یا گوجه سبز باعث افت فشارخون می‌شود. اما با کمک روش‌های درمان فشارخون پایین در طب سنتی می‌توانید حتی در منزل هم این بیماری‌ خطرناک را درمان کند. اگر فشارخون بیش از حد افت کند، باعث سکته‌ی مغزی و حالت کما می‌شود. پس نباید به سادگی از کنار آن عبور کنید.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • فشار خون پایین چیست ؟
  • علائم بروز فشار خون پایین
  • درمان فشارخون پایین در طب سنتی
  • مصرف میان‌وعده‌های کوچک
  • مصرف نمک کافی در غذا
  • مایعات بیشتری بنوشید
  • مصرف کافئین
  • شیر بادام مصرف کنید

فشارخون در حالت نرمال باید کمتر از ۱۲۰ میلی‌متر جیوه و بالاتر از ۸۰ میلی‌متر جیوه باشد. عدد اول نشان‌دهنده فشار سیستولیک یا میزان فشار خون در شریان‌هاست. زمان ضربان قلب و پرشدن عروق از خون این عدد نمایش داده می‌شود.

فشار خون پایین چیست ؟

فشارخون در حالت نرمال باید کمتر از ۱۲۰ میلی‌متر جیوه و بالاتر از ۸۰ میلی‌متر جیوه باشد. عدد اول نشان‌دهنده فشار سیستولیک یا میزان فشار خون در شریان‌هاست. زمان ضربان قلب و پرشدن عروق از خون این عدد نمایش داده می‌شود.
عدد دوم فشار دیاستولیک را نشان می‌دهد و به معنای فشار خون در شریان‌ها زمان ایستادن قلب است. این عدد زمانی که تپش قلب انجام نمی‌شود، ثبت می‌شود. وقتی فشار خون کم باشد، جریان خون به سمت مغز، قلب و سایر ارگان‌های حیاتی بدن افت می‌کند. در این زمان با سردردهای شدید روبه‌رو می‌شود. افت شدید فشارخون نیز خطر سکته‌ی مغزی و کما را به دنبال دارد.
افت ناگهانی فشارخون زمانی رخ می‌دهید که به یکبار از جای خود بلند می‌شوید و یا یکباره دراز می‌کشید. در این لحظه خون کمتری به مغز می‌رسد و شما هم احساس سرگیجه می‌کنید. برخی از روش‌های خانگی می‌تواند برای درمان فشار خون پایین مؤثر باشد.

درمان فشارخون پایین / فشار خون پایین چیست / فشارخون پایین در طب سنتی

علائم بروز فشار خون پایین

فشارخون پایین با علائمی از جمله خستگی، احساس خواب‌ آلودگی، سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، تاری دید و از دست دادن هوشیاری همراه است. وقتی فشار خون بیش از حد افت می‌کند، باعث به کما رفتن و بیهوشی کامل هم می‌شود. در صورتی که علائم گفته شده را احساس کردید، فوراً فشارخون خود را اندازه بگیرید.

فشارخون پایین با علائمی از جمله خستگی، احساس خواب‌ آلودگی، سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، تاری دید و از دست دادن هوشیاری همراه است. وقتی فشار خون بیش از حد افت می‌کند، باعث به کما رفتن و بیهوشی کامل هم می‌شود.

درمان فشارخون پایین در طب سنتی

مهم‌ترین افت فشارخون مصرف برخی از مواد غذایی ترش است. کاهش شدید قند خون هم می‌تواند باعث افت فشار شود. در ادامه به چند روش برای درمان خانگی این بیماری می‌پردازیم. به دلیل اینکه افراد دیابتی نمی‌تواند مواد قندی مصرف کنند، در ادامه روش‌هایی را ذکر می‌کنیم که برای این گروه از افراد هم مناسب باشد.

مصرف میان‌وعده‌های کوچک

یکی از راه های جلوگیری از افت فشارخون، مصرف میان وعده‌های سالم در بین وعده‌های اصلی روزانه است. برای مثال مصرف چند عدد مغز بادام و کشمش می‌تواند از افت فشارخون پیشگیری کند. جالب است بدانید این روش برای دیابتی‌ها هم مؤثر است. زیرا آن‌ها نباید غذا را یکباره و در یک وعده مصرف کنند. باید غذای روزانه را در ۵ وعده تقسیم کنید تا به اضافه وزن هم مبتلا نشوید.

یکی دیگر از راه‌ها برای درمان فشارخون پایین در طب سنتی مصرف نمک است.

مصرف نمک کافی در غذا

یکی دیگر از راه‌ها برای درمان فشارخون پایین در طب سنتی مصرف نمک است. وقتی سدیم در خون کم می‌شود، فشار خون هم افت می‌کند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که در طی روز علاوه بر مصرف میوه و سبزیجات تازه، باید به اندازه‌ی یک قاشق چایخوری هم نمک مصرف کنید.
اگر در فصل تابستان زیاد ورزش می‌کنید، نمک بدن از طریق تعریق دفع می‌شود. پس بهتر است با مقدار آب لیموترش، نصف قاشق چایخوری نمک مصرف کنید. نمک تاثیر زیادی در افزایش فشار خون دارد. البته این کار را بیش از حد انجام ندهید. در این صورت به مشکل فشارخون بالا مبتلا می‌شوید.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که در طی روز علاوه بر مصرف میوه و سبزیجات تازه، باید به اندازه‌ی یک قاشق چایخوری هم نمک مصرف کنید.

مایعات بیشتری بنوشید

برای جلوگیری از ابتلا به فشارخون پایین باید روزانه حداقل ۲ تا ۳ لیتر آب بنوشید. علاوه بر این مصرف نوشیدنی‌هایی مثل آب نارگیل هم می‌توان از افت فشارخون پیشگیری کند. این نوشیدنی الکترولیت‌های لازم برای حفظ مایعات در بدن را افزایش می‌دهد. کم آبی یکی از دلایل افت فشارخون است.
آب انار سرشار از آنتی اکسیدان‌های مفید از جمله پلی فنول است که در رفع فشارخون پایین مؤثر است. اما آب یکی از بهترین مایعات برای رفع فشارخون است. پس در طی روز به مقدار کافی آب مصرف کنید.

یکی دیگر از راه‌های درمان فشارخون پایین در طب سنتی مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل چای یا قهوه است. این ماده‌ی معدنی باعث تقویت موقت فشار خون شما می‌شود.

مصرف کافئین – یک فنجان قهوه یا چای

یکی دیگر از راه‌های درمان فشارخون پایین در طب سنتی مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل چای یا قهوه است. این ماده‌ی معدنی باعث تقویت موقت فشار خون شما می‌شود. زمانی که فشار خون به یکباره افت می‌کند، به سردرد شدید مبتلا می‌شوید. در این زمان یک فنجان قهوه یا چای می‌تواند گردش خون را متعادل کند.

برخی از روش‌های خانگی می‌تواند برای درمان فشار خون پایین مؤثر باشد.

شیر بادام مصرف کنید

شیر بادام چیست؟ این ماده‌‌ی مقوی را می‌توانید در منزل هم درست کنید. شبانه ۵ – ۶ بادام را در مقدار کمی آب خیس کرده و صبح پوست آن را بگیرید. حالا آن را له کنید تا به صورت خمیر شود. این خمیر را داخل مقدار کمی آب بجوشانید تا حالت شیر شود. این نوشیدنی را هر روز بنوشید تا از افت فشارخون پیشگیری کند.
شیر بادام حاوی هیچ نوع کلسترول یا چربی اشباع شده نیست. وجود اسیدهای چرب امگا۳ از مزیت‌های این ماده‌ی خوراکی است. پس برای درمان فشارخون پایین می‌توانید با خیال آسوده آن را مصرف کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data