چگونه دوپامین را افزایش دهیم | تاثیر داروهای افزایش دهنده دوپامین مغز

توسط مریم کوهشاری
1364 مشاهده

آیا احساس می‌کنید انرژی کافی برای انجام کارهای روزانه را ندارید؟ آیا به پایان رساندن کارها برایتان دشوار است؟ تنبل و بی‌حوصله شده‌اید و مدام حواس‌تان پرت می‌شود؟ متمرکز کردن فکر بر روی یک موضوع برایتان سخت است؟ اشتیاق خود را از دست داده‌اید؟ پاسخ این سوالات کاهش دوپامین در بدن است. نقش هورمون دوپامین در بدن ایجاد شادی و انگیزه است که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

هورمون دوپامین چیست؟

دوپامین یکی از هورمون‌های مهم و یکی از بیش از صد انتقال دهنده عصبی در مغز انسان است. این پیام رسان اصلی مسئولیت ایجاد انگیزه در مغز را برعهده دارد. در واقع دوپامین هورمون عشق و خوشبختی است که احساس رضایت را در ذهن ایجاد می‌کند. زمان بازی کردن، ورزش کردن، یادگیری مهارت‌های جدید، اتمام یک کار یا پروژه، کسب پول و خرید میزان هورمون دوپامین در بدن افزایش می‌یابد.

هورمون شادی دوپامین می‌تواند انگیزه و تمرکز لازم برای انجام کارهای مفید روزانه را تأمین کند. این تا حد زیادی با تمرکز، حواس، انگیزه، توانایی و لذت بردن ما مرتبط است. با این حال گاهی مقدار آن در بدن کاهش می‌یابد. اما راه‌هایی برای افزایش این هورمون وجود دارد.

چگونه دوپامین را افزایش دهیم / افزایش دوپامین و طب سنتی

چگونه دوپامین را افزایش دهیم ؟

وقتی با کاهش دوپامین روبه‌رو می‌شویم، تعادل و نظم زندگی برهم می‌خورد. کمبود هورمون عشق با علائم زیر همراه است:

  • خستگی بی‌دلیل
  • بی‌میلی
  • نداشتن تمرکز
  • فراموشی
  • تغییر خلق و خو و بداخلاقی
  • بی‌خوابی
  • احساس نیاز به شیرینی
  • کاهش انگیزه

افزایش دوپامین و طب سنتی

وقتی کسی میزان هورمون دوپامین او بیش از حد کم شود، باید به روانپزشک مراجعه کند. در چنین شرایطی برای او قرص دوپامین تجویز می‌شود. داروهای افزایش دهنده دوپامین مغز قادر است خلق و خو، رفتار، هیجانات و اشتیاق را در فرد کنترل و به حد متعادل برساند.

متاسفانه برخی از افراد به طور خودسرانه اقدام به مصرف قرص دوپامین می‌کنند. اگرچه این دارو در افزایش هورمون عشق تاثیرگذار است. اما فراموش نکنید افزایش کنترل نشده و مصرف خودسرانه این دارو عواقب خطرناکی دارد. اعتیاد یکی از عواقب مصرف داروهای شیمیایی است.

برخی از افراد هم با مصرف مواد مخدر و قرص‌های روان‌گردان میزان هورمون خوشبختی دوپامین را در بدن افزایش می‌دهند. این در حالیست که هورمون به طور موقت و با شرط مصرف مجدد افزایش می‌یابد و فرد را در منجلاب اعتیاد گرفتار می‌کند.

پیشنهاد ما برای افزایش دوپامین، پیروی از توصیه‌های طب سنتی است. البته ما قصد نداریم داروی گیاهی افزایش دوپامین به شما معرفی کنیم. در ادامه با این روش‌های سالم و کاربردی بیشتر آشنا شوید.

نقش هورمون دوپامین در بدن ایجاد شادی و انگیزه است

مصرف غذاهای حاوی پروتئین

پروتئین از جمله عناصری است که به ترشح بیشتر دوپامین در بدن کمک زیادی می‌کند. این ماده خود از اجزای کوچکتری به نام اسیدهای آمینه تشکیل شده است. به طورکلی ۲۳ آمینو اسید در بدن وجود دارد که برخی از آن‌ها بلافاصله بعد از غذاخوردن دریافت می‌شوند.

یکی از این اسید آمینه‌ها تیروزین است که نقش مهمی را در تولید دوپامین ایفا می‌کند. از جمله غذاهایی که حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند می‌توان به گوشت بوقلمون، گوشت گاو، تخم‌مرغ، موز، بادام، لبنیات، سویا و حبوبات اشاره کرد.

چربی اشباع شده کمتری مصرف کنید

چربی‌های حیوانی اشباع شده هستند که باعث مختل شدن سیگنالینگ دوپامین در مغز می‌شوند. از جمله این چربی‌های اشباع شده می‌توان به چربی‌های حیوانی، کره، لبنیات پرچرب، روغن پالم و روغن نارگیل اشاره کرد. در صورت مصرف زیاد میزان هورمون عشق در بدن کاهش می‌یابد. در نتیجه شما احساس خستگی، بی‌انگیزه بودن و … می‌کنید.

یک مطالعه بر روی موش‌ها نشان داد وقتی ۵۰% از کالری بدنشان را از طریق مصرف چربی اشباع‌شده دریافت می‌کردند، سیگنالینگ دوپامین در برخی از مناطق مغز کاهش می یابد. جالب اینجاست این تغییرات بدون تفاوت در وزن، چربی بدن و سطح قندخون خود را نشان می‌دهد.

مصرف غذاهای پروبیوتیک

از آنجایی که ما قصد داریم افزایش دوپامین و طب سنتی را با غذاها توضیح دهیم، باید از غذاهای پروبیوتیک هم نام ببریم. در سال‌های اخیر محققان دریافته‌اند که روده و مغز ارتباط نزدیکی با هم دارند. در حقیقت روده مغز دوم است. زیرا در آن تعداد زیادی سلول عصبی وجود دارد که مولکول‌های انتقال‌دهنده عصبی از جمله دوپامین را تولید می‌کنند.

در روده‌ها نوعی باکتری مفید زندگی می‌کند که قادر به تولید دوپامین هستند و بر روی روحیه و رفتار شما تاثیر می‌گذارند. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف غذاهای پروبیوتیک می‌تواند به افزایش تعداد باکتری‌های مفید روده بینجامد. تحقیقات علمی نشان می‌دهد اگر میزان این باکتری‌ها افزایش یابد، با کاهش افسردگی و تغییرات خلق و خو ارتباط نزدیک دارد.

چگونه دوپامین را افزایش دهیم ؟

لوبیا مخملی بخورید

یک داروی گیاهی افزایش دوپامین لوبیا مخملی (Mucuna pruriens) است. این گیاه حاوی مقدار زیادی L-dopa است که به افزایش مولکول‌های پیش‌ساز دوپامین کمک زیادی می‌کند. محققان با انجام آزمایش بر روی بیماران مبتلا به پارکینسون متوجه شدند که میزان دوپامین مغز آن‌ها به شدت کاهش می‌یابد.

سپس به آن‌ها روزانه ۲۵۰ گرم لوبیای مخملی پخته‌شده داده شد. بعد از مدتی میزان دوپامین در بدنشان افزایش یافت. به طوری که تا حدود ۲ ساعت بعد از مصرف این غذا، علائم پارکینسون در آن‌ها کاهش یافت.

سایر راه‌ها

همانطور که گفتیم بهترین داروهای افزایش دهنده دوپامین مغز در طب سنتی هستند. در صورت تشخیص روانپزشک باید به سراغ قرص دوپامین بروید. مصرف خودسرانه مشکلات زیادی از جمله اعتیاد را به دنبال دارد. از دیگر راه‌های افزایش دوپامین در طب سنتی بهبود کیفیت خواب، ورزش کردن و انجام مدیتیشن است.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data