طرز تهیه مربای آلبالو له شده بدون شکرک زدن

توسط مریم کوهشاری
62 مشاهده

یاد گرفتن طرز تهیه مربا و شربت آلبالو برای همه کدبانوها در اواخر بهار و اوایل تابستان بیش از پیش مهم می‌شود. به هر حال در این ماه‌ها آلبالو راهی بازار می‌شود و هر کس می‌خواهد به اندازه توانش از این میوه خوش طعم بهره ببرد. در مطلب دیگری از کرفس به طرز تهیه شربت آلبالو پرداخته‌ایم. اما این بار تصمیم گرفتیم نحوه درست کردن مربای آن را هم به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای مربای آلبالو

مواد لازممقدار مواد
آلبالو۱ کیلو
شکر۱ کیلو
وانیل۱ قاشق چایخوری
آبلیمویک قاشق غذاخوری

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کاچی ساده برای ۴ نفر (قیماق یا برشتوک)

طرز تهیه مربای آلبالو له شده

برای درست کردن این مربا باید به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول: آماده کردن آلبالو

در ابتدا باید آلبالوها را بشویید و هسته آن را جدا کنید. برای گرفتن هسته‌ها می‌توانید از دستگاه هسته‌گیر استفاده کنید و یا با نی این کار را انجام دهید. به این صورت که نی را از قسمت سر آلبالو فر کنید تا هسته را به بیرون بکشد. این کار را به شکلی انجام دهید که آلبالو له نشود. زیرا با له شدن آن، رنگ مربای شما تیره‌تر می‌شود.

طرز تهیه مربا آلبالو

مرحله دوم: اضافه کردن شکر

در این مرحله از  طرز تهیه مربای آلبالو باید تمامی البالو هسته گرفته شده را داخل یک ظرف روی یا لعابی بریزید. سپس شکر را به آن اضافه کنید و با یک قاشق چوبی آن را هم بزنید. درب قابلمه را ببندید و آن را به مدت ۸ ساعت داخل یخچال قرار دهید. در این مدت شکر وارد البالوها می‌شود.

بیشتر بخوانیدد: طرز تهیه شربت آلبالو . نکاتی برای جلوگیری از شکرک زدن

مرحله سوم: پختن مربای آلبالو

برای شروع به پختن، باید قابلمه را از یخچال خارج کرده و درب آن را باز کنید. آن را روی حرارت ملایم قرار دهید تا به جوش بیاید. بعد از کمی جوشیدن، یک کف روی آلبالو می‌نشیند که باید با قاشق آن را بگیرید و دور بریزید. این کار باعث می‌شود مربا شفاف و خوش‌رنگ‌تر شود.

طرز تهیه مربای آلبالو له شده

مرحله چهارم: اضافه کردن وانیل و آبلیمو

در این مرحله از طرز تهیه مربای آلبالو له شده وقتی مربا به اندازه کافی غلیظ شد، شعله را خاموش کنید. حالا وانیل را داخل مربا بریزید و هم بزنید. اگر وانیل را زودتر بریزید باعث تلخی مربا می‌شود. همچنین برای اینکه مربای شما شکرک نزند، در همین مرحله یک قاشق غذاخوری آبلیمو هم داخل آن بریزید و هم بزنید.

طرز تهیه مربا آلبالو با عسل

شما می‌توانید برای درست کردن این مربای خوشمزه به جای شکر، از عسل هم استفاده کنید. قاعدتا با عسل مربای شما خواص بیشتری را به همراه خواهد داشت. برای این کار، در ازای هر یک کیلو آلبالو، یک کیلو عسل اضافه کنید. از آنجایی که عسل طبیعی شکرک نمی‌زند، نیازی به آبلیمو ندارد. وانیل هم اختیاری است که می‌توانید آن را برحسب ذائقه خود حذف کنید.

طرز تهیه مربا آلبالو با عسل

بیشتر بخوانید: طرز تهیه شربت نذری برای ۱۰۰ نفر

نکاتی برای درست کردن مربای البالو

چند نکته مهم وجود دارد که اگر در زمان پختن مربا به آن توجه کنید، هرگز کپک یا شکرک نمی‌زند. این نکات عبارتند از:

  • مربای آلبالو طی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پخته می‌شود. بیش از این آن را نپزید. زیرا بیش از حد غلیظ می‌شود و رنگ آن به تیرگی گرایش پیدا می‌کند.
  • زمان پختن مربا، درب آن را نبندید. زیرا بدرنگ می‌شود و سر می‌رود.
  • برای جلوگیری از شکرک زدن، باید آن را با حرارت ملایم بپزید. وقتی مربا با حرارت بالا پخته شود، خیلی زود شکرک می‌زد.
  • اگر مربای آلبالو به غلظت کافی برسد، کپک نمی‌زند. کم بودن شکر هم یکی از دلایل کپک زدن مرباست.
  • اگر مربای شما شکرک زد، می‌توانید کمی آب جوش به آن اضافه کرده و دوباره آن را بجوشانید. اما در صورت کپک زدن حتما آن را دور بریزید.
  • برای اینکه بفهمید غلظت مربای آلبالو چقدر باید باشد، به اندازه یک قاشق غذاخوری از شهد آن بردارید تا خنک شود. سپس با انگشت به آن بزنید. اگر کشد و شبیه به عسل شد، به معنای غلظت کافی مرباست.
  • برای اینکه مربا کپک نزند و خوشرنگ‌تر باشد با قاشق چوبی آن را هم بزنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data