طرز تهیه شیر سویا خانگی (در خانه)

توسط admin
1038 مشاهده

دانه‌های سویا به شکل لوبیاست و لوبیای سویا نام دارد. با خیس کردن دانه‌های لوبیای سویا در آب و خرد کردن و فشار دادن سویاهای خیس خورده مایعی بدست می آید که شیرسویا نام دارد. شما می‌توانید در منزل نیز آن را تهیه کنید. شیر سویا را می‌توان به مدت تقریبا یک هفته در یخچال نگهداری کرد.

شیر بادام خانگی ! کالری یک فنجان شیر بادام چقدر است؟

مواد لازم برای تهیه شیر سویا در منزل

۱۶۰ گرم سویا دانه سویا خام

هشت پیمانه آب (تقریبا ۱.۵ تا ۲ لیتر) آب

منابع پروتئین گیاهی و فواید هر کدام (همراه با ایده های اشپزی)

لوازم مورد نیاز جهت تهیه شیر سویا خانگی :

صافی

پارچه نخی

قابلمه

مخلوط کن (خرد کن)

طرز تهیه شیر سویا خانگی :

۱. دانه‌ها را خوب بشویید، در کاسه قرار دهید و به مقدار لازم آب به روی آن بریزید و به مدت ۱۰ الی ۱۲ ساعت اجازه دهید تا خیس بخورد. حداقل در طول این ۱۰ الی ۱۲ ساعت یک بار آب آن را عوض کنید. معمولا اندازه دانه‌ها پس از خیس خوردن تقریبا دو برابر می شود. برای اطمینان از خیس خوردن آنها، یک دانه‌ی سویا را بردارید که مطمئن شوید به راحتی بریده می‌شود.

۲. اگر مایلید در این مرحله می‌توانید پوست دانه‌ها را بکنید؛ در غیر این صورت به مرحله‌ی بعد بروید. سویاهای خیس خورده را در بین کف دو دست خود قرار داده و به هم بمالید. این کار پوست دانه را نرم میکند. پس تا زمانی که پوست جدا نشده به مالش ادامه دهید. سپس آنها را در آب قرار داده و به آرامی هم بزنید. پوسته‌ها بالا می‌آیند.

۳. در این مرحله سویاها را مخلوط می‌کنیم. بهتر است که دانه‌ها به سه اندازه تقسیم و هر کدام جداگانه خرد شوند. در هر بار به میزان دو تا سه برابر سویا‌های ریخته شده، آب می‌ریزیم و به مدت ۳ تا ۵ دقیقه آن‌ها را در دستگاه خرد می‌کنیم. در صورت خرد نشدن کامل دانه‌ها به این کار ادامه می‌دهیم. سپس مایع بدست آمده را از صافی (همراه با پارچه نخی بر روی آن) رد می‌کنیم. کمی طول می‌کشد تا از صافی رد شود. به مدت ۲ دقیقه منتظر بمانید و سپس پارچه را تا کرده و فشار دهید تا باقیمانده‌ی شیر گرفته شود. توجه کنید که تفاله سویا (اوکارا) پر از خاصیت بوده و می‌توان از آن در غذاهای گیاهی به عنوان جایگزین گوشت و یا تهیه همبرگر استفاده کرد.

۴. قابلمه را روی شعله متوسط می‌گذاریم تا جوش بیاید. هر از گاهی به آرامی آن را هم بزنید. حواستان باشد که شیر سر نرود. زمانیکه شیر به جوش آمد، نمک، شکر و طعم دهنده را اضافه کنید. بعد از آن شیر را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی شعله‌ی کم بگذارید تا بپزد.

۵. شعله را خاموش کنید و بگذارید تا شیر کاملا خنک شود. ممکن است لایه‌ای بر روی آن تشکیل شده باشد. آن را جدا کرده، می‌توانید خشک کنید و در غذاهای دیگر استفاده نمایید و یا دور بیاندازید.

۶. وقتی شیر به دمای اتاق رسید، آن را در یخچال نگهداری کنید. حتما قبل از آن لایه بوجود آمده را از آن جدا کنید.

نکته

شما می‌توانید غلاف‌های وانیل (یا عصاره وانیل خانگی)، کاکائو، پودر گوجه فرنگی، مقداری شیرین کننده مانند خرما، شکر، نمک و یا دیگر موادی که دوست دارید را به آن اضافه کنید.

اگر روش دیگری برای تهیه شیر سویا خانگی می‌دانید، می‌توانید در کامنت با ما در میان بگذارید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data