طرز تهیه کلوچه ساده خانگی مغزدار با فر

توسط مریم کوهشاری
205 مشاهده

کلوچه‌هایی که از بازار خریداری می‌کنید در بیشتر مواقع باب میلتان نیستند. یا شاید هم به عنوان یک کدبانو دلتان می‌خواهد در منزل با سلیقه و ذائقه خود کلوچه تهیه کنید. در این مطلب کرفس ما قصد داریم به طرز تهیه کلوچه ساده خانگی بپردازیم.

مواد لازم برای کلوچه مغزدار خانگی

برای درست کردن این کلوچه‌های ساده به مواد زیر نیاز دارید:

 • آرد: نیم کیلو
 • شکر: نیم کیلو
 • وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری
 • شیر ولرم: ۲۵۰ گرم
 • مایه خمیر: ۶ گرم
 • کنجد: به مقدار کافی
 • زعفران دمکرده: به مقدار کافی
 • روغن مایع: ۱۱۰ گرم

مواد لازم برای داخل کلوچه

 • پودر گردو: ۱۵۰ گرم
 • دارچین: یک قاشق چایخوری
 • زنجبیل: نصف قاشق چایخوری
 • خرما: ۲۵۰ گرم

طرز تهیه کلوچه مغزدار گردویی

در طرز تهیه کیک ساده خانگی به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول: درست کردن خمیر

ابتدا باید مایع خمیر و یا پودر مخمر را با کمی شیر و کمی شکر مخلوط کنید. صبر کنید به مدت ۱۰ دقیقه بماند. برای اینکه از آماده بودن مایع مطمئن شوید انگشت را روی آن بکشید. اگر جای انگشت باقی می‌ماند یعنی خمیر آماده درست کردن است.

طرز تهیه کلوچه مغزدار

مرحله: ترکیب مواد به خمیر

در این مرحله از طرز تهیه کلوچه مغزدار باید باقی شیر و شکر را با وانیل و روغن ترکیب کنید. سپس مواد را خوب هم بزنید و به تدریج آرد را به آن اضافه کنید. باید مواد را خوب با هم ترکیب کنید تا خمیر یکدست شود. برای اینکه خمیر به دست نچسبد باید آرد آن به اندازه باشد. اگر احساس کردید بیش از حد شل است، میزان آرد آن را با قاشق غذاخوری بیشتری کنید. فقط مراقب باشید بیش از حد سفت نشود.

مرحله سوم: وز دادن خمیر

برای اینکه خمیر به اندازه کافی ترکیب و آماده پختن شود، باید آن را مدام وز دهید. سپس روی آن را بپوشانید و در دمای محیط قرار دهید. بعد از یک یا دو ساعت خمیر پف می‌کند یا برآمده می‌شود. وقتی با انگشت آن را کنار بزنید حالت ریش ریش پیدا می‌کند که نشانه آماده بودن خمیر برای پخته شده است.

مرحله چهارم: آماده کردن مغز داخل کلوچه

در این مرحله از طرز تهیه کلوچه ساده خانگی باید مواد داخل آن را هم تهیه کنید. برای این کار ابتدا هسته و پوست خرما را جدا کنید تا فقط گوشت آن باقی بماند. حالا کمی از خرما را داخل ماهی تابه تفت دهید تا نرم شود. سپس آن را با گوشتکوب یا قاشق حسابی له کنید. پودر گردو را هم داخل خرما بریزید و دارچین و زنجبیل را هم به آن اضافه کنید. حالا مواد داخل کلوچه مغزدار آماده شده است.

مرحله پنجم: آماده کردن کلوچه

در این مرحله باید باید خمیر را به صورت گلوله‌های کوچک درآورده و با دست به شکل کاسه حالت دهید. به طوری که بتوانید در وسط گودی آن مواد را قرار دهید. سپس خمیر را ببندید. یک سینی را چرب کرده و کلوچه‌ها را روی آن قرار دهید و پهن کنید.

طرز تهیه کلوچه مغزدار گردویی

مرحله ششم: لعابی کردن روی کلوچه

در طرز طرز تهیه کلوچه مغزدار گردویی باید روی آن را هم زیبا کنید. یک زرده تخم مرغ را با زعفران دم‌کرده و یک قاشق شیر و یک قاشق شکر ترکیب کنید. سپس با قلمو مواد را روی کلوچه بزنید. در همان زمان که کلوچه خیس است، کنجد را روی آن بریزید.

مرحله هفتم: آماده کردن فر

خوب در این مرحله از طرز تهیه کلوچه ساده خانگی نوبت به پختن می‌رسد. ابتدا فر یا توستر را روی حرارت ۲۰ درجه سانتیگراد و زمان ۲۵ دقیقه تنظیم کنید. کلوچه را داخل آن قرار دهید و بعد از ۲۵ دقیقه آن را خارج کنید.

در مطلب دیگری به طرز تهیه کیک کتوژنیک رژیمی برای کسانی که قصد لاغری دارند، پرداخته‎ایم.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data