طرز تهیه قورمه سبزی با مرغ و لوبیا چشم بلبلی

توسط مریم کوهشاری
872 مشاهده

در مطالب قبلی به طرز تهیه قورمه سبزی برای ۴ نفر پرداختیم. البته در مطلب قبلی دستور پخت با گوشت قرمز بود. اما این بار می‌خواهیم شما را با طرز تهیه قورمه سبزی با مرغ آشنا کنیم. قورمه سبزی از جمله غذاهای محبوب ایرانی است که کمتر کسی پیدا می‌شود که به آن علاقه‌ای نداشته باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین شنبه آذرماه هر سال به نام «قورمه سبزی» نام‌گذاری شده است. شاید دلیل آن فراموش نکردن سنت غذایی کشور است. به همین دلیل ما هم سعی کردیم به چند روش پخت و طرز تهیه این غذا بپردازیم.

طرز تهیه قورمه سبزی با مرغ و لوبیا چشم بلبلی

برای درست کردن قورمه سبزی می‌توانید از انواع لوبیا شامل لوبیای قرمز، لوبیای چیتی و حتی لوبیای چشم بلبلی استفاده کنید. یکی دیگر از مواد لازم برای پخت این غذا، استفاده از گوشت است. اغلب بانوان ایرانی از گوشت قرمز برای تهیه این غذا استفاده می‌کنند. در حالی که مرغ هم می‌توانند همانند گوشت قرمز به خوشمزگی این غذا کمک کند.

مواد لازم برای پخت خورشت با مرغ

برای درست کردن این غذا به مواد زیر نیاز دارید:

 • سبزی مخصوص قورمه سبزی: یک کیلو
 • لوبیا چشم بلبلی و یا لوبیا قرمز: ۱۰۰ گرم
 • سینه مرغ: ۲ عدد یا نیم کیلو
 • لیمو عمانی درشت: ۲ عدد
 • پیاز: دو عدد متوسط
 • نمک، فلفل، زردچوبه و پودرسیر: به مقدار لازم
 • روغن: به میزان لازم
طرز تهیه قورمه سبزی با مرغ / قورمه سبزی با مرغ

نحوه پخت قورمه سبزی

طرز تهیه قورمه سبزی با مرغ طی چند مرحله انجام می‌شود که عبارت است از:

مرحله اول: پختن لوبیا

در ابتدا شما باید لوبیا را چند ساعت قبل از پختن در آب خیس کنید تا نفخ آن از بین برود. در طرز تهیه قورمه سبزی با مرغ در زودپز آمده است که باید لوبیا را با زودپز بپزید. اگر برای پخت خورشت فرصت کافی دارید، می‌توانید با قابلمه هم این کار را انجام دهید.

در این مرحله باید سبزی‌های قورمه را شسته و به طور کامل خورد کنید. توجه داشته باشید که شنبلیله به خوشمزگی بیشتر قورمه سبزی کمک می‌کند. البته زیاده روی در این کار باعث تلخی خورشت‌تان می‌شود

مرحله دوم: آماده کردن سبزی‌ها

در این مرحله باید سبزی‌های قورمه را شسته و به طور کامل خورد کنید. توجه داشته باشید که شنبلیله به خوشمزگی بیشتر قورمه سبزی کمک می‌کند. البته زیاده روی در این کار باعث تلخی خورشت‌تان می‌شود. اسفناج را برای لعاب‌دار شدن خورشت استفاده کنید. سایر سبزی‌ها شامل اسفناج، جعفری، گشنیز، تره، نعناع و شوید است.

حالا نوبت به سرخ کردن سبزی‌هاست که باید با مقدار زیادی روغن آن‌ها را سرخ کنید. حرارت ماهی‌تابه باید کم باشد تا سبزی‌ها ته نگیرد. مدام باید سبزی را در حالت سرخ شدن هم بزنید. زیرا اگر ته بگیرد، خورشت شما مزه تلخی و سوختگی می‌گیرد. اگر سبزی‌ها کامل سرخ نشود، خورشت طعم و رنگ خوبی نخواهد داشت.

مرحله سوم: آماده کردن گوشت مرغ

در طرز تهیه قورمه سبزی با مرغ باید فقط از قسمت سینه و گوشت سفت استفاده کنید. گوشت بدون استخوان و در اصطلاح فیله را جدا کرده و به اندازه کوچک مربع برش بزنید. برای اینکه بوی خامی مرغ را از بین ببرید، باید با پیاز آن را سرخ کنید و جدا بگذارید. برای این کار ابتدا پیاز را سرخ کنید و سپس مرغ را به آن اضافه کرده و برای نیم ساعت تفت دهید. سپس زردچوبه، نمک و پودرسیر را اضافه کنید.

طرز تهیه قورمه سبزی با مرغ در زودپز

مرحله چهارم: اضافه کردن مواد با هم

حالا که لوبیا قرمز پخته شده و سبزی و مرغ را جداگانه سرخ کرده‌اید، باید مواد را با هم ترکیب کنید. برای طرز تهیه قورمه سبزی با مرغ در زودپز می‌توانید از این وسیله استفاده کنید. در این صورت غذای شما سریع‌تر آماده می‌شود. اگر علاقه‌ای به زودپز ندارید از قابلمه استفاده کنید.

حالا مواد را داخل قابلمه یا زودپز بریزید. لیمو عمانی را چنگال بزنید و یا با نوک چاقو سوراخ کرده و داخل خورشت بریزید. به اندازه یک بند انگشت به خورشت آب اضافه کنید. درب قابلمه یا زودپز را ببنید.

در طرز تهیه قورمه سبزی با زودپز فقط به ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارید. ولی برای قابلمه حداقل به یک ساعت زمان نیاز دارید تا خورشت جا بیفتد. ۱۰ دقیقه قبل از آماده شدن، به آن ادویه مخصوص قورمه سبزی اضافه کنید.

در طرز تهیه قورمه سبزی با زودپز فقط به ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارید. ولی برای قابلمه حداقل به یک ساعت زمان نیاز دارید تا خورشت جا بیفتد. ۱۰ دقیقه قبل از آماده شدن، به آن ادویه مخصوص قورمه سبزی اضافه کنید.

نکاتی برای خوشمزه‌تر شدن قورمه‌سبزی

برای اینکه خورشت شما مجلسی و خوشمزه شود این نکات را مدنظر داشته باشید:

 • از پختن همزمان مرغ با لوبیا خودداری کنید. زیرا پختن طولانی مدت مرغ باعث سفید شدن خورشت می‌شود.
 • برای تهیه سبزی مخصوص قورمه می‌توانید به دلخواه خود نسبت سبزی‌ها را تغییر دهید.
 • برای اینکه خورشت خوشمزه‌تر شود، بعد از سرخ کردن سبزی‌ها می‌توانید آن‌ها را با گوشتکوب حسابی له کنید.
 • این دستور برای طرز تهیه قورمه سبزی با مرغ و لوبیا چیتی بود. در مطلب دیگری به دستور پخت با گوشت پرداخته‌ایم. برای اطلاع روی اینجا را کلیک کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data