۲ روش طرز تهیه ترشی پیاز بندری و با رب انار

توسط admin
7983 مشاهده

پیاز ترشی یکی از انواع ترشی‌هاست که به سادگی درست می‌شود. شما می‌توانید این ترشی را همراه با غذاهایی مثل زرشک پلو، دورچین مرغ، ته‌چین مرغ، همبرگر، ماکارونی و … مصرف کنید. ترشی پیاز را می‌توانید به چندین شکل تهیه کنید. در این مطلب کرفس قصد داریم شما را با طرز تهیه ترشی پیاز با رب انار و با کلم بنفش آشنا کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشی انبه کال با پوست

دستورالعمل ترشی پیاز

برای درست کردن این ترشی به مواد زیر نیاز دارید:

 • پیاز (قرمز یا سفید) ریز: ۸۰۰ گرم
 • نمک: سه قاشق غذاخوری
 • کلم بنفش: نیم کیلو
 • شکر: ۱۱۰ گرم
 • سیر: ۱۰۰ گرم
 • تخم گشنیز: یک قاشق مرباخوری
 • دانه خردل: یک قاشق مرباخوری
 • فلفل سیاه: یک قاشق مرباخوری
 • سرکه سفید: ۷۵۰ میلی‌لیتر

برای طرز تهیه ترشی پیاز به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول: آماده کردن پیاز و کلم بنفش

برای درست کردن پیاز ترشی بهتر است به سراغ پیازهای کوچک بروید. بعد برای اینکه بتوانید پوست آن‌ها را به راحتی جدا کنید، به مدت ۴ ساعت در آب ولرم قرار دهید. سپس پیاز را پوست گرفته و حلقه حلقه خرد کنید.

برگ‌های کلم بنفش را هم جدا کنید و تمیز بشویید. بعد آن ها را به صورت نوارهای باریک برش بزنید. همچنین می‌توانید برگ کلم را به صورت نگینی هم خرد کنید. استفاده از کلم بنفش برای خوش‌رنگ کردن ترشی پیاز است. شما می‌توانید این کلم را از ترشی حذف کرده و به جای آن از آب لبو هم استفاده کنید.

انواع ترشی خانگی ، دستورتهیه و نکات مهم هر کدام

در اینجا دستور تهیه بیش از ۱۰ ترشی را ببینید…
طرز تهیه ترشی پیاز با رب انار

مرحله دوم: ترکیب کلم بنفش و پیاز

حلقه‌های پیاز و کلم بنفش را داخل یک ظرف بریزید و روی آن نمک بزنید. بعد با دست آن‌ها را زیر و رو کنید تا طعم نمک را به خود بگیرند. روی ظرف را سلفون بکشید و یک ساعت صبر کنید و سپس به مرحله بعدی طرز تهیه ترشی پیاز بندری بروید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشی کلم قرمز رستورانی

مرحله سوم: اضافه کردن سرکه و ادویه

بعد از یک ساعت به مواد داخل ظرف ادویه‌ها شامل تخم‌گشنیز، خردل، فلفل سیاه و شکر را اضافه کنید. سرکه سفید را داخل مواد بریزید. میزان سرکه باید تا حدی باشد که روی مواد را به طور کامل بپوشانید. در غیر این صورت پیاز ترشی شما کپک می‌زند.

سیر را خرد کرده و به مواد اضافه کنید. در همین زمان، شکر، تخم گشنیز، خردل و فلفل سیاه را داخل یک قابلمه بریزید و روی آن‌ها را با ۷۵۰ میلی‌لیتر سرکه سفید بپوشانید. می‌توانید سرکه را در خانه تهیه کنید.

مرحله چهارم: ریختن مواد در ظرف سربسته

یک دبه یا شیشه آماده کنید و مواد را داخل آن بریزید. سپس درب ظرف را محکم ببندید و در محیط گرم قرار دهید تا ترشی پیاز آماده شود. بعد آن را در یخچال نگهداری کنید.

دستورالعمل ترشی پیاز

طرز تهیه ترشی پیاز با رب انار

یک روش دیگر برای طرز تهیه ترشی پیاز ترد استفاده از رب انار است. در این روش شما به کلم بنفش یا آب لبو نیاز ندارید. مواد مورد نیاز برای طرز تهیه پیاز ترشی عبارت است از:

 • پیاز: ۲ کیلوگرم
 • نعناع تازه: یک کیلوگرم
 • نعناع خشک: ۳ قاشق غذاخوری
 • سیر: ۵۰۰ گرم
 • نمک و سرکه: به میزان لازم
 • رب انار: یک فنجان

دستورالعمل ترشی پیاز عبارت است از:

بیشتر بخوانید: آموزش طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر مجلسی

مرحله اول طرز تهیه ترشی پیاز: آماده کردن پیاز

برای درست کردن این روش پیاز ترشی هم بهتر است از پیازهای کوچک و ریز استفاده کنید. ابتدا پیاز را با خیس کردن آن در آب، به مدت ۲ ساعت پوست بگیرید. بعد آن را به صورت حلقه حلقه برش بزنید و به اندازه ۲-۳ قاشق سوپخوری روی آن نعناع خشک و نمک بریزید.

مرحله دوم: اضافه کردن نعناع و سیر

برای طرز تهیه ترشی پیاز با رب انار سیر را مثل پیاز در آب خیس کنید تا بتوانید پوست آن را به راحتی جدا کنید و کنار بگذارید. نعناع تازه را بشویید و داخل آبکش بگذارید تا آب آن کامل خشک شود و به همراه سیر داخل چرخ‌گوشت بریزید. آب اضافه سیر و نعناع را هم دور بریزید تا طعم ترشی پیاز را تلخ نکند.

علت نرم شدن پیاز ترشی

مرحله سوم: اضافه کردن سرکه و رب انار

رب انار، سیر و نعناع چرخ‌شده را به پیاز حلقه شده اضافه کنید. مواد را خوب ترکیب کنید و بعد به مقداری که مواد کامل پوشانده شوند، روی آن سرکه بریزید. بعد از ترکیب مواد ترشی پیاز را داخل شیشه بریزید و درب آن را محکم ببندید. بعد از یک هفته ترشی آماده خوردن است.

بیشتر بخوانید: روش درست کردن ترشی هفت میوه با رب انار

علت نرم شدن پیاز ترشی

اگر ترشی را در محیط گرم نگهداری کنید، خیلی زود نرم می‌شود. همچنین پختن پیاز یا کلم بنفش برای اینکه ترشی سریع‌تر آماده شود، بعد از مدتی پیازها را نرم می‌کند. بهتر است ترشی را در یخچال نگهداری کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data