اگزمای شدید پوستی / علائم+ راه های درمان

توسط مریم کوهشاری
433 مشاهده

اگزمای شدید پوستی (Skin eczema) باعث التهاب، خارش شدید، قرمزی، ترک خوردگی و زبر شدن پوست می‌شود. گاهی هم ممکن است پوست تاول بزند. این بیماری پوست اغلب به دلیل استفاده از مواد شوینده بدون دستکش و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب ایجاد می‌شود. در صورتی که درمان نشود، در بخش زیادی از پوست منتشر می‌شود. اگر چه برخی از غذاها مثل آجیل و لبنیات در بروز این مشکل پوستی تاثیر دارند، اما دلایل بیشتری برای بروز این بیماری وجود دارد.
در ادامه بیشتر به علائم و راه‌های درمان این بیماری می‌پردازیم.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • اگزمای حاد پوستی چیست؟
  • علائم اگزمای پوستی
  • درمان قطعی اگزما
  • استفاده از کرم‌های مرطوب کننده
  • از ماندن در معرض نور خورشید خودداری کنید
  • زمان استفاده از شوینده دستکش استفاده کنید
  • استفاده از صابون‌های ملایم
  • ناخن‌ها را کوتاه کنید
  • استفاده از داروها برای درمان قطعی اگزما
درمان قطعی اگزمای حاد پوستی مؤثر هستند

اگزمای حاد پوستی چیست؟

اگزما نوعی بیماری پوستی است که باعث ایجاد لکه‌های پوستی و قرمز شدن پوست می‌شود. این بیماری بیشتر در ناحیه‌ی دست ایجاد می‌شود. استفاده از مواد شوینده مثل ضدعفونی‌کننده‌ها، تاثیر مخربی بر روی پوست دارد. زمانی هم که در مقابل نور آفتاب قرار می‌گیرید، استفاده از کرم ضدآفتاب ضرورت دارد.
با این حال بسیاری از افراد فقط به پوست صورت اهمیت می‌دهند. بعد از مدتی پوست دست ممکن است به اگزمای شدید پوستی مبتلا شود. این بیماری مسری نیست. اما می‌تواند در قسمت‌های مختلف پوست بدن بیمار منتشر شود.

اگزما با علائم مشخصی ظاهر می‌شود. در افراد با سنین و جنسیت مختلف علائم این بیماری متفاوت است. در نوزادان با لکه‌های خشک و پوسته پوسته شدن پوست خودش را نشان می‌دهد

علائم اگزمای شدید پوستی

اگزما با علائم مشخصی ظاهر می‌شود. در افراد با سنین و جنسیت مختلف علائم این بیماری متفاوت است. در نوزادان با لکه‌های خشک و پوسته پوسته شدن پوست خودش را نشان می‌دهد. در همان قسمت‌ها پوست بدن نوزاد خارش شدید پیدا می‌کند. به این نوع از اگزمای پوستی عصبی در نوزادان درماتیت آتوپیک گفته می‌شود. اغلب کودکان زیر ۵ سال به این نوع از اگزما مبتلا می‌شوند.
در بزرگسالان نیز اگزمای حاد پوستی با خارش شدید همراه است. به طوری که حتی خواب آن‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. پوست ضخیم، قرمز و ملتهب می‌شود. اگر قسمت پشت آرنج خود را لمس کنید، پوست آن ضخیم‌تر از قسمت ساقه‌ی دست است. اگزما هم باعث ضخیم شدن پوست به همین صورت می‌شود.
در ابتدا قرمز است و بعد از مدتی رنگ آن قهوه‌ای می‌شود. خارش شدید آن باعث التهاب می‌شود. به طوری که می‌توانید دانه‌های قرمز رنگ را بر روی پوست خود مشاهده کنید.

در زمانی که به اگزمای شدید پوستی مبتلا هستید،

درمان قطعی اگزما

برای درمان اگزمای پوستی عصبی هنوز دارویی درست نشده است. با این وجود پمادها و داروهای زیادی وجود دارد که می‌تواند به درمان علائم ایجاد شده کمک کند. شاید برای شما هم سوال باشد که بهترین پماد برای اگزما پوستی چیست؟ روش‌های زیادی برای درمان این بیماری پوستی وجود دارد. این روش‌ها عبارتند از:

استفاده از کرم‌های مرطوب کننده

مرطوب کردن منظم پوست، می‌تواند علائم اگزما را از بین ببرد. بنابراین می‌توانید از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید. ژله‌ی آلوئه‌ورا، ویتامین E و روغن بادام شیرین هر سه خاصیت آبرسانی دارند. این سه مواد را با هم ترکیب کرده و بر روی قسمت‌های ملتهب پوست بمالید. این کار را چند بار در طی روز انجام دهید.

نور آفتاب حاوی اشعه‌ی ماوراءبنفش است که به شدت به پوست آسیب می‌رساند. زمانی که باید در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید، از کرم ضدآفتاب یا دستکش استفاده کنید.

از ماندن در معرض نور خورشید خودداری کنید

نور آفتاب حاوی اشعه‌ی ماوراءبنفش است که به شدت به پوست آسیب می‌رساند. زمانی که باید در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید، از کرم ضدآفتاب یا دستکش استفاده کنید. قسمت‌هایی که به اگزما مبتلا شده‌اند، نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرند.

زمان استفاده از شوینده دستکش استفاده کنید

شوینده‌ها از جمله مواد ضدعفونی کننده (مثل وایتکس و جوهرنمک) به شدت به پوست آسیب وارد می‌کنند. اگر مقداری از آن‌ها روی پوست بریزد فوراً باید پوست خود را آبکشی کنید. زیرا بعد از چند دقیقه پوست شروع به خارش می‌کند. پس بهترین کار این است که قبل از کار با مواد شوینده از دستکش‌های پلاستیکی استفاده کنید.

اگزمای حاد پوستی

استفاده از صابون‌های ملایم

وقتی از صابون‌های تند استفاده کنید، بعد از مدتی پوست شروع به خارش و قرمزی می‌کند. برای بهبود علائم اگزما باید از صابون‌های ملایم استفاده کنید. بعد از شستشوی دست و یا قسمت‌های آسیب‌دیده، حتماً روی آن کرم مرطوب کننده بزنید. بهترین پماد برای اگزما پوستی بعد از شستشو، وازین، پماد A+D و کرم‌های آبرسان است.

در زمانی که به اگزمای شدید پوستی مبتلا هستید، پوست به شدت خارش دارد. برای جلوگیری از زخم و خراش روی پوست، باید ناخن‌های خود را کوتاه کنید.

ناخن‌ها را کوتاه کنید

در زمانی که به اگزمای شدید پوستی مبتلا هستید، پوست به شدت خارش دارد. برای جلوگیری از زخم و خراش روی پوست، باید ناخن‌های خود را کوتاه کنید. همچنین در طی مدتی که به اگزمای پوستی مبتلا هستید، باید لباس‌های نرم و نخی بپوشید.

درمان اگزمای شدید پوستی

استفاده از داروها برای درمان قطعی اگزما

برای درمان اگزما می‌توانید از کرم‌ها و پمادهای موضعی کورتیکواستروئید استفاده کنید. این داروها ضد التهاب هستند و می‌توانند علائم اصلی اگزما مانند التهاب پوستی و خارش را تسکین دهند. باید آن‌ها را به طور مستقیم بر روی قسمت‌های آسیب دیده‌ی پوست بزنید.
داروهای آنتی بیوتیک در صورتی برای درمان قطعی اگزمای حاد پوستی مؤثر هستند که به عفونت باکتریایی پوست هم مبتلا شده باشد. اگر این بیماری با عفونت قارچی یا ویروسی همراه باشد، پزشک برای شما داروهای ضدویروسی و ضدقارچ تجویز می‌کنید. داروهای آنتی هیستامین باعث کاهش خارش شبانه می‌شود. در این مواقع به هیچ عنوان از پماد زینک اکساید استفاده نکنید. زیرا باعث خشک شدن پوست میشود و وضعیت پوست را بدتر می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data