کدام دستگاه هوازی، بیشترین چربی‌سوزی را دارد؟

توسط نیوشا فخار
975 مشاهده

اگر تنها یک بار سر و کارتان به باشگاه افتاده باشد، احتمالا در جریان هستید که دستگاه‌های تمرینات هوازی در بین افراد، از محبوبیت چندانی برخوردار نیستند و شاید فقط زمانی از آن لذت ببرید که یک دونده یا یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای باشید! چه افرادی باشید که قصد داشتن یک برنامه چربی سوزی مبتدی داشته باشید و چه قصد اجرای یک برنامه چربی‌سوزی حرفه‌ای را داشته باشید.

اما در نهایت فرقی نمی‌کند که از انجام دادن این ورزش‌های هوازی لذت ببرید یا نه، واقعیت یک مساله ثابت است و آن چیزی نیست جز اینکه، تمرینات هوازی در زمان کمتر نسبت به دیگر فعالیت‌ها، چربی بیشتری می‌سوزانند! بنابراین اگر قصد کاهش وزن داشته باشید بهتر است بدانید که رمز موفقیت شما در این دستگاه‌ها نهفته است!

اما آیا برخی از این دستگاه‌ها چربی بیشتری را نسبت به سایرین می‌سوزاند یا این موضوع شایعه‌ای بیش نیست؟! در پاسخ به این سوال باید گفت که دوره‌ی پریدن روی اولین دستگاه خالی هوازی موجود در باشگاه، به سر آمده است! در ادامه به معرفی بهترین تا بدترین دستگاه‌های ورزش‌های هوازی خواهیم پرداخت.

کدام دستگاه هوازی، بیشترین چربی‌سوزی را دارد؟

۱. تردمیل

عنوان قهرمانی در دستگاه‌های چربی‌سوز هوازی به تردمیل می‌رسد. دانشمندان انگلستان دو مورد از رایج‌ترین دستگاه‌های هوازی یعنی تردمیل و دوچرخه را تحت بررسی قرار داده‌اند و برنده رقابت چربی‌سوزی را مشخص کرده‌اند.

در این آزمایش دوازده مرد به تمرین روی تردمیل و دوچرخه ثابت پرداخته، و دانشمندان روی تعیین مقدار چربی که در طول شدت‌های مختلف در تمرین با هر دستگاه سوزانده شد تمرکز کردند.

مشخص شد افراد بیشترین چربی خود را وقتی می‌سوزانند که روی تردمیل با حدود ۷۰ درصد حداکثر ضربان قلب می‌دوند. این حدود ۴۰ گرم چربی در هر ساعت می‌سوزاند. استفاده کمتر یا بیشتر از این شدت، بطور چشمگیر چربی کمتری می‌سوزاند.

ضمناً مشخص شده پدال زدن روی دوچرخه ثابت هم چربی کمتری نسبت به تردمیل می‌سوزاند‌.

 نتیجه: وقتی صحبت از چربی سوزی با حداکثر سرعت ممکن است، دوچرخه را فراموش کنید و در عوض سراغ تردمیل بروید. شدت را در حدود ۷۰ درصد حداکثر ضربان قلب خود حفظ کنید. می توانید این مقدار را با کسر کردن سن خود از ۲۲۰ و محاسبه ۷۰ درصد آن بدست آورید. در واقع با تمرین روی تردمیل در چنین سطحی در هر نیم ساعت، ۲۰ گرم چربی خواهید سوزاند.

کدام دستگاه هوازی، بیشترین چربی‌سوزی را دارد؟

۲. ماشین پله نوردی یا استیر میل

چه چیزی لذت‌بخش‌تر از پله‌هایی است که هیچگاه تمام نمی‌شوند! هدفون خود را بگذارید و با تمام وجود از این ورزش مفید هوازی لذت ببرید. فراموش نکنید که بالاتنه خود را بر روی دستگاه نیاندازید و به آن فشار وارد نکنید. دقیقا به حالت طبیعی که روی یک پله راه می‌روید، عمل کنید.

۳. دستگاه مشابه قایقی

این دستگاه که البته هر باشگاهی آن را ندارد، برخلاف تصور عموم، چندان به روند چربی‌سوزی کمکی نمی‌کند. این دستگاه به علت محدود بودن دایره‌ی حرکتی، کاری بیش از تقویت عضلات و ماهیچه‌های شکمی، سینه و بازو را با خود به همراه ندارد.

۴. دوچرخه ایردین

این دستگاه که ظاهری شبیه به حرف F دارد، اما کارایی چندانی ندارد. هر چه بیشتر پدال بزنید، مقاومت این دستگاه بیشتر می‌شود. اگر بعد از یک جلسه تمرین توانستید دوباره بر روی این دوچرخه پدال بزنید، ما به شما جایزه خواهیم داد!

کدام دستگاه هوازی، بیشترین چربی‌سوزی را دارد؟

۵. دوچرخه ثابت یا اسپینینگ

این دستگاه اگرچه تاثیر کمتری نسبت به دوچرخه ایردین دارد، اما برای تمرینات قلبی-عروقی گزینه مناسب‌تری به شمار می‌رود. ضمن اینکه یک رشته ورزشی نیز به همین نام وجود دارد که به مدت یک ساعت به طور متمرکز به تمرین هوازی با دوچرخه ثابت، می‌پردازد.

کدام دستگاه هوازی، بیشترین چربی‌سوزی را دارد؟

۶. نردبان جیکوب

کار کردن با این دستگاه، بیشتر از آنکه شبیه ورزش باشد، حس تفریح را به شما منتقل می‌کند!

کدام دستگاه هوازی، بیشترین چربی‌سوزی را دارد؟

۷. اسکی

این دستگاه از طرفی عملکردی شبیه به ورزش اسکی دارد، و از طرف دیگر دامنه حرکاتی آن مشابه قایقی اما کمی وسیع‌تر می‌باشد. در تمرین با این دستگاه شما باید به حالت اسکوات بایستید و به کمک دستگاه، دست‌ها را از بالا تا پایین بکشید. این دستگاه به بالا بردن ضربان قلب شما در زمان کوتاه کمک شایانی می‌کند.

کدام دستگاه هوازی، بیشترین چربی‌سوزی را دارد؟

۸. دستگاه آرک ترینر

این دستگاه که بدن را در جهت‌های غیر معمول به حرکت در می‌آورد، برای افراد قد بلند یا کوتاه چندان مناسب نیست. همچنین اگر زانو درد دارید، بهتر است به سراغ این دستگاه نرفته و جایگزین‌هایی چون دویدن یا دوچرخه‌سواری را برای آن پیدا کنید.

کدام دستگاه هوازی، بیشترین چربی‌سوزی را دارد؟

۹. الپتیکال

الپتیکال دستگاهی مشابه آرک ترینر اما به همراه برخی تفاوت‌های ریز است که با ارائه یک تمرین راحت و آسان، باعث چربی‌سوزی و افزایش ضربان قلب می‌شود. هرچند اگر سطح مقاومت (ترکیبی از سطح سرعت، قدرت و زمان) آن کمتر از ۱۰ باشد، با دراز کشیدن بر روی مبل تفاوتی ندارد و به طور یکسان کالری می‌سوزاند!

کدام دستگاه هوازی، بیشترین چربی‌سوزی را دارد؟

۱۰. دوچرخه ثابت نشسته

اگر می‌خواهید ورزش هوازی را انجام دهید که دست‌ها، عضلات بالاتنه و حتی ماهیچه‌های لگن درگیر آن نباشند و همزمان بتوانید به تماشای سریال مورد علاقه‌تان بپردازید، دوچرخه ثابت نشسته بهترین گزینه برای شما خواهد بود!

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data