درمان گودی کمر با ورزش های اصلاحی در مدت زمان کوتاه

توسط مریم کوهشاری
707 مشاهده

درمان گودی کمر با ورزش‌های اصلاحی یکی از بهترین راه‌حل‌های رفع این مشکل جسمانی است. این روش شاید مدت زمان زیادی طول بکشد، اما بیشترین تأثیر را بر روی بهبود وضعیت جسمانی دارد. از سوی دیگر به عقب کشیدنِ شکم نیز کمک می‌کند. زیرا این مشکل جسمانی، شکم را رو به جلو می‌کشد. در این حالت شما احساس می‌کنید شکمتان بزرگتر از قبل شده است. بانوان باردار، افرادی که رو به شکم می‌خوابند و کسانی که به چاقی شکم مبتلا هستند، در معرض گودی کمر قرار دارند. همچنین گودی کمر یکی از دلایل کوتاه شدن قد است. زیرا با خم شدن کمر، چند سانتیمتر از طول قد کاسته می‌شود. در ادامه به چندین ورزش اصلاحی برای بهبود گودی کمر می‌پردازیم.

۱- کشش عضلات ران برای رفع گودی کمر

زمانی که عضلات فلکسور ران انعطاف‌پذیر نباشد، باعث تضعیف عضلات گلوتئوس می‌شود. این مشکل نیز عامل اصلی برهم خوردن تعادل لگن است. پس زمانی که ورزش کشش عضلات ران را انجام می‌دهید، میزان فشار بر عضلات گلوتئوس کمتر می‌شود. در نتیجه به مرور زمان به درمان گودی کمر کمک می‌کند.
برای انجام این ورزش پاها را به اندازه‌ی عرض شانه‌ها باز کنید و بایستید. سپس پای چپ خود را یک قدم به عقب ببرید. در همین حالت زانوی راست خود را لمس کنید. باید به مدت ۱۵ ثانیه در همین حالت بمانید و بعد پای راست خود را به عقب ببرید و زانوی چپ‌تان را لمس کنید. این حرکت را باید ۶ تا ۸ بار تکرار کنید.

زمانی که عضلات فلکسور ران انعطاف‌پذیر نباشد، باعث تضعیف عضلات گلوتئوس می‌شود. این مشکل نیز عامل اصلی برهم خوردن تعادل لگن است.

ورزش برای کشش عضلات مفصل ران نیز به درمان گودی کمر کمک می‌کند.

۲- ورزش برای کشش عضلات مفصل ران در حالت خوابیده

ورزش برای کشش عضلات مفصل ران نیز به بهبود گودی کمر کمک می‌کند. این حرکت ورزشی باعث انقباض عضلات باسن می‌شود. برای انجام این حرکت اصلاحی ابتدا به سمت پشت بر روی تشک دراز بکشید. سپس کف هر دو پای خود را بر روی زمین قرار دهید. به طوری که پای شما کمی جلوتر از باسن قرار بگیرد.
اکنون سعی کنید باسن خود را از روی زمین بلند کنید. هم‌زمان باید قسمت پایین پشت شما نیز از روی زمین بلند شود. باید به مدت ۱۰ ثانیه بدون حرکت در همین حالت بمانید. این حرکت باید بین ۸ تا ۱۰ مرتبه تکرار شود. بعد از هر بار انجام آن، به حالت اول درازکش برگردید. به طوری که باسن بر روی زمین قرار بگیرد.

ورزش برای کشش عضلات مفصل ران نیز به بهبود گودی کمر کمک می‌کند. این حرکت ورزشی باعث انقباض عضلات باسن می‌شود. برای انجام این حرکت اصلاحی ابتدا به سمت پشت بر روی تشک دراز بکشید.

۳- انقباض عضلات شکم برای درمان گودی کمر

یکی دیگر از راه‌های رفع گودی کمر، منقبض کردن عضلات شکم است. همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، بزرگ بودن شکم باعث ایجاد این عارضه‌ی جسمانی می‌شود. پس با تقویت عضلات شکم می‌توانید گودی کمر را درمان کنید. برای این کار باید به سمت پشت بر روی زمین دراز بکشید. سپس پاهای خود را از زمین بلند کنید. البته می‌توانید زانوها را خم کنید و پاها را بر روی زمین قرار دهید.
زمان انجام این تمرین باید هوا را تنفس و عضلات شکم را منقبض کنید. به طوری که شکم شما مثل یک کاسه گود شود. در این حالت باید به مدت ۵ ثانیه بمانید. سپس نفس خود را آزاد کنید و به آرامی به حالت اول بازگردید. این حرکت ورزشی باید بین ۵ تا ۷ مرتبه انجام شود. بعد از مدتی متوجه درمان گودی کمر خود خواهید بود.

۴- کرانچ ضربدری برای بهبود گودی کمر

یکی دیگر از تمرین‌های مؤثر برای رفع گودی کمر، انجام تمرین کرانچ ضربدری است. در این حرکت اصلاحی عضلات فوقانی و تحتانی شکم درگیر می‌شوند. برای انجام آن بر روی زمین دراز بکشید. سپس پای راست خود را بر روی پای چپ قرار دهید. اکنون با دستان گردن خود را به نرمی در دست بگیرید. حالا نیم‌تنه‌ی خود را به سمت راست بلند کنید. این حرکت را باید برای هر کدام از پاها‌ ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

یکی دیگر از تمرین‌های مؤثر برای رفع گودی کمر، انجام تمرین کرانچ ضربدری است. در این حرکت اصلاحی عضلات فوقانی و تحتانی شکم درگیر می‌شوند. برای انجام آن بر روی زمین دراز بکشید.

   کرانچ ضربدری برای درمان گودی کمر

۵- حرکت اصلاحی کشش قسمت تحتانی کمر

اگر بتوانید روزی ۷ مرتبه قسمت تحتانی کمر خود را کشش دهید، این حرکت به درمان گودی کمر کمک می‌کند. همچنین این حرکت می‌تواند دردهای مزمن کمر را نیز تسکین دهد. برای انجام این حرکت باید بر روی زمین بنشینید. سپس زانوی راست خود را به قفسه‌ی سینه نزدیک کنید. همزمان باید پای چپ خود را روی زمین بکشید.
حالا بالاتنه‌ی خود را به سمت راست بچرخانید و از روی شانه‌ی چپ، نگاه خود را به سمت روبه‌رو متمرکز کنید. باید به مدت ۱۰ ثانیه در همین حالت بمانید. سپس این حرکت را برای قسمت دیگر بدن انجام دهید. ابتدا زانوی چپ خود را به قفسه‌ی سینه نزدیک کنید و پای راست خود را بکشید. سپس بالاتنه‌ی خود را به سمت چپ بچرخانید و از روی شانه‌ی راست، نگاه‌تان را به سمت روبه‌رو متمرکز کنید. این حرکت را برای هر قسمت از بدن بین ۵ تا ۷ مرتبه تکرار کنید.

اگر بتوانید روزی ۷ مرتبه قسمت تحتانی کمر خود را کشش دهید، این حرکت به درمان گودی کمر کمک می‌کند. همچنین این حرکت می‌تواند دردهای مزمن کمر را نیز تسکین دهد.

 کشش قسمت تحتانی کمر برای درمان گودی کمر

۶- کج کردن لگن برای گودی کمر

یکی دیگر از تمرینات ورزشی برای رفع گودی کمر کج کردن لگن است. برای انجام این ورزش باید بر روی زمین به صورت طاق‌باز دراز بکشید. سپس زانوهای خود را خم و دست‌ها را باز کنید. اکنون شکم خود را پایین بیاورید تا گودی کمر با زمین تماس داشته باشد. برای تاثیر این حرکت باید به مدت ۱۰ ثانیه در همین حالت بمانید. این ورزش اصلاحی را ۲۰ مرتبه تکرار کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data