رژیم کم کربوهیدرات یا رژیم کم چربی! کدام یک وزن شما را کاهش می‌دهد؟

توسط سپیده سرداری
504 مشاهده

رژیم‌ کم کربوهیدرات و کم چربی دو مورد از شناخته شده ترین رژیم‌های غذایی هستند. و به شما کمک می‌کنند تا به چربی سوزی و تناسب اندام دلخواه خود برسید. اما سوال مهمی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند. این است که رژیم لوکرب یا همان کم کربوهیدرات هم می‌تواند به چربی سوزی بدن کمک کند. و در راه رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن مفید واقع شود؟

پاسخ مثبت است! بر اساس تحقیقات جدید، رژیم‌های لوکارب نیز می‌توانند به همان اندازه رژیم‌های کم چربی مفید واقع شوند. و همچنین مزیت‌هایی نیز نسبت به رژیم‌های کم چربی داشته باشند. در ادامه به بررسی مزیت‌ها و ویژگی‌های این دو نوع رژیم غذایی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

اصول چربی سوزی را می‌دانید؟ ورزش و تغذیه مناسب برای افزایش سوخت و ساز بدن

معرفی رژیم‌ کم کربوهیدرات (لوکرب)

رژیم‌های لوکارب شامل آن دسته از رژیم‌هایی هستند که مصرف کربوهیدرات را محدود می‌کنند. در حقیقت این نوع رژیم به سه دسته تقسیم می‌شود. رژیم‌هایی که مصرف کربوهیدرات را خیلی محدود می‌کنند، رژیم خیلی کم کربوهیدرات نام دارند. دسته دیگر مصرف کربوهیدرات را کمتر محدود می‌کنند. که با نام رژیم‌ کم کربوهیدرات شناخته می‌شوند. و دسته سوم که با نام رژیم محدود کننده متوسط کربوهیدرات شناخته می‌شوند.

Low-carb-diet-for-weight-loss

رژیم‌ کم کربوهیدرات به طور کلی مصرف خوراکی‌هایی نظیر نوشیدنی‌های با قند بالا، شیرینی‌ها، خوراکی‌های فراوری شده که اغلب قند بالایی دارند و … را محدود می‌کند. در برخی محدودیت‌های شدید‌تر ممکن است منابع سالم کربوهیدرات نیز محدود شوند. مانند برخی میوه‌ها، نان‌ها و ماکارونی و … . در این نوع رژیم‌ها سعی می‌شود پروتئین و چربی مورد نیاز بدن از منابع سالم تامین شوند. مانند انواع ماهی‌ها، تخم مرغ، مرغ، سبزیجات و لبنیات و آجیل. همچنین روغن‌های سالم و فراوری نشده نیز برای افزایش سلامت بدن و کاهش وزن مناسب هستند.

تاثیر رژیم‌ کم کربوهیدرات

بسیاری از افراد برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام رژیم‌ کم چربی را انتخاب می‌کنند. اما دانشمندان ثابت کرده‌اند که رژیم‌های غذایی لو کرب نیز به همان اندازه مفید هستند. در حقیقت رژیم‌ کم کربوهیدرات با کاهش کربوهیدرات ورودی بدن، به چربی سوزی کمک می‌کند. و در عین حال باعث کاهش احساس گرسنگی و تعادل سطح قند خون بدن می‌شوند. همچنین متخصصان و محققان معتقدند که با رعایت یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات، می‌توان فشار خون بالا را کاهش داد و آن را کنترل کرد.

کنترل فشار خون، بررسی ۱۴ روش طبیعی برای فشار خون بالا!

با تغییر عادت غذایی در مصرف کربوهیدرات میتوان فشار خون را کنترل کرد.

رژیم کم کربوهیدرات و  رژیم کم چربی کاملا متفاوت از یکدیگر طراحی شده‌اند. در ادامه این دو نوع رژیم را با هم مقایسه می‌کنیم. و همچنین به شما کمک خواهیم کرد که یک رژیم غذایی مناسب را انتخاب کنید.

رژیم‌ کم چربی

در این نوع رژیم غذایی، چربی ورودی به بدن را محدود می‌کنند. به طوری که میزان چربی مصرفی باید کمتر از ۳۰ درصد کل کالری دریافتی بدن باشد. به این ترتیب چربی ورودی به بدن کاهش خواهد یافت. و کاهش وزن صورت می‌گیرد. ممکن است مصرف برخی خوراکی‌های پر چرب مانند آجیل و غذاهای پرچرب به طور موقت محدود و یا ممنوع شوند. و در عوض خوراکی‌های کم چرب مانند میوه‌ها و سبزیجات جایگزین می‌شوند.

Low-fat-diet-for-weight-loss

تفاوت محدودیت‌های رژیم لوکرب و کم چربی

از تفاوت‌هایی که بین این دو نوع رژیم وجود دارد متوجه می‌شویم:

  •  رژیم‌ کم چربی بیشتر مصرف خوراکی‌هایی مانند آجیل، لبنیات پر چرب، غذاهای روغنی و خوراکی‌هایی از این قبیل که چربی زیادی را شامل می‌شوند، را محدود و یا ممنوع می‌کند.
  • اما رژیم‌ کم کربوهیدرات مصرف خوراکی‌هایی مانند غلات، حبوبات و ماکارونی را محدود می‌کند.

کدام رژیم برای سلامتی انسان مفیدتر است؟

برای پاسخ به این سوال نیاز است که رژیم‌ کم چربی و رژیم کم کربوهیدرات را از جنبه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنیم. برای این کار تاثیرات هر کدام بر کاهش وزن، سطح قند خون، اشتها و احساس گرسنگی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کاهش وزن

تحقیقات بسیاری این موضوع را تایید می‌کنند که رژیم کم کربوهیدرات برای کاهش وزن کوتاه مدت تاثیرات مثبت بیشتری نسبت به رژیم کم چربی نشان می‌دهد. اما در رژیم‌های طولانی مدت تاثیرات مشابهی خواهند داشت. به عنوان مثال در ۱۲ ماه ابتدایی که رژیم لوکرب را رعایت می‌کنید، اختلاف میزان کاهش وزن شما با فردی که رژیم کم چربی را دارد، به طرز قابل توجه‌ای بیشتر خواهد بود. اما بعد از این مدت و در دراز مدت اختلاف چندانی مشاهده نخواهد شد.

در رژیم‌های طولانی مدت، تاثیرات مشابهی خواهند داشت.

کاهش چربی

در این معیار نیز نتایج تحقیقات به نفع رژیم‌ کم کربوهیدرات می‌باشد. این تحقیقات به خوبی این موضوع را اثبات می‌کنند که رژیم‌ لوکرب به ویژه رژیم‌های با محدودیت بالا به خوبی سبب سوختن چربی‌های اطراف بدن می‌شوند. و در مقایسه با رژیم کم چربی عملکرد مناسب تری دارند.

کاهش اشتها و احساس گرسنگی

رژیم‌های مبتنی بر کاهش کربوهیدرات ورودی به بدن در این بخش نیز عملکرد مناسب تری از خود نشان داده‌اند. به طوری که رژیم کم کربوهیدرات که همراه با دریافت مقادیر کافی پروتئین باشد، در مقایسه با رژیم کم چربی، به خوبی احساس گرسنگی را کاهش می‌دهد. و سبب بهبود خلق و خوی فرد در هنگام استفاده از رژیم غذایی خواهد شد.

Weight-loss-diet

در اینجا روش‌هایی برای کاهش اشتها را بررسی کرده ایم. روی لینک بزنید و مقاله را مطالعه کنید.

قند خون

تعادل سطح قند خون در بدن از اهمیت بالایی برخوردار است. کاهش قند خون بدن می‌تواند منجر به افزایش احساس گرسنگی و همچنین بروز برخی مشکلات جانبی شود. برخی از این مشکلات و عوارض شامل لرزش دست و اندام‌های مختلف بدن و همچنین خستگی بیش از حد هستند.

افرادی که رژیم‌ کم چربی را انتخاب می‌کنند، ممکن است با این مشکلات رو به رو شوند. یک راهکار مناسب برای حل این مشکل کاهش کربوهیدرات ورودی به بدن است. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که رژیم کم کربوهیدرات به متعادل شدن سطح قند خون کمک می‌کند. همچنین برای افراد مبتلا به دیابت، رژیم لو کارب مناسب‌تر خواهد بود. و به بهبود عملکرد هورمون انسولین کمک می‌کند. البته همه این موارد باید با مشورت و هماهنگی پزشک متخصص و متخصصان تغذیه صورت گیرد.

البته همه این موارد باید با مشورت و هماهنگی پزشک متخصص و متخصصان تغذیه صورت گیرد.

اثرات جانبی بر سلامتی

یکی از موارد موثر در بهبود سلامتی بدن، توانایی در کاهش کلسترول بد و تری گلیسیرید خون و تعادل سطح کلسترول خوب در بدن است. رژیم‌ کم کربوهیدرات به خوبی از این توانایی برخوردار است. و به افزایش سلامت قلب و عروق کمک می‌کند.

همچنین رژیم کم کربوهیدرات باعث پیشگیری از بروز سکته‌های قلبی و مغزی خواهد شد. البته رژیم‌ کم چربی نیز در این امر مفید است.

عامل تاثیرگذار دیگر کاهش فشار خون است. تحقیقات نشان می‌دهند که هر دو نوع رژیم از توانایی مشابه و مناسبی برای کاهش فشار خون برخوردار هستند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی رژیم‌ کم کربوهیدرات و رژیم کم چربی پرداختیم. و فواید هر یک نسبت به دیگری را برای شما معرفی کردیم. در حال حاضر رژیم‌ کم چربی در میان افراد بسیار محبوب است. و تاثیرات مثبت زیادی هم از خود نشان می‌دهند. با این حال رژیم‌ کم کربوهیدرات عملکرد مناسب تری در کاهش وزن کوتاه مدت دارد. و سبب کاهش گرسنگی و بهبود خلق و خوی فرد می‌شود.

همچنین ممکن است چند مزیت درمانی بیشتر نسبت به رژیم کم چربی داشته باشند. اما نکته مهم این است جدا از هر روشی که برای کاهش وزن انتخاب می‌کنید، باید به آن وفادار باشید. و تمام محدودیت‌ها را به خوبی رعایت کنید. همچنین باید همه این موارد زیر نظر پزشک متخصص تغذیه صورت بگیرد. و از به کارگیری رژیم‌های خودساخته و خودسرانه جدا پرهیز نمایید. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data