روشی برای کاهش لاغری صورت هنگام رژیم لاغری

توسط حمید صالحی
181 مشاهده

اضافه وزن و چاقی برای سلامتی هیچ انسانی مفید نیست اما در اغلب افراد کاهش وزن با لاغر شدن سریع صورت و چروک برداشتن پوست آن همراه می‌شود. معمولا افراد با پر بودن صورت احساس بهتری دارند؛ همین امر موجب شده بسیاری از افراد به دنبال رژیم غذایی و یا راهی باشند تا بدون لاغری صورت وزن و سایز دیگر اندام بدن خود را کاهش دهند.

برای این که بتوانیم به نتیجه مناسب برای حفظ حالت صورت در هنگام رژیم غذایی برسیم بهتر است در آغاز به بررسی فاکتورهای موثر در ایجاد و حفظ حالت صورت بپردازیم.

روشی برای کاهش لاغری صورت

استخوان‌های صورت

استخوان‌ بندی صورت از استخوان‌هایی با اشکال نامنظم تشکیل شده است که به جمجمه سر متصل شده، و تقریبا تمام بخش جلویی کاسه سر را به خود اختصاص داده است. استخوان‌های صورت عبارتند از : بینی(جفت)، فک بالایی(جفت)، گونه‌ای(جفت)، فک پایینی(فرد)، اشکی(جفت)، کامی(جفت)، شاخک پایینی(جفت) و تیغه‌ای فرد. شکل این استخوان‌ها کاملا ژنتیکی بوده و هر گونه تغییر در اشکال این استخوان‌ها نیازمند جراحی است.

روی برای کاهش لاغری صورت

عضلات صورت

به علت ثابت بودن استخوان‌های صورت بجز استخوان فک پایینی، اغلب عضلات موجود در سر و صورت به استخوان‌ها متصل نبوده و اتصال آن‌ها بیشتر بر روی پوست سر و صورت است؛ به همین دلیل در حالت‌های مختلف مانند خنده و گریه شکل ظاهری صورت انسان دچار تغییرات شدید می‌شود.

به علت تعداد بالای عضلات صورت و خارج بودن از بحث از پرداختن به نام و کاربرد عضلات مختلف خودداری می‌کنم.

روی برای کاهش لاغری صورت

پوست

شکل زیر مقطعی از پوست را نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید پوست ساختاری لایه‌لایه دارد.

روی برای کاهش لاغری صورت

لایه اول: اپیدرم یا روپوست

اپیدرم سطحی‌ترین لایه پوست بوده که بدن انسان را در مقابل عوامل خارجی مانند میکروب‌ها و ویروس‌ها محافظت می‌کند. ضخامت این لایه در نقاط مختلف بدن متفاوت بوده و بسته به فشار و ضربات تغییر می‌کند؛ مثلا در پاشنه پا یا محل تماس مداوم با اجسام در دست‌ها ضخیم‌تر می‌شود.

لایه دوم: درم یا میان پوست

درم در زیر اپیدرم قرار گرفته و توسط یک غشا محافظ از آن جدا می‌شود. درم در واقع لایه تغذیه کننده اپیدرم محسوب می‌شود. این لایه به علت وجود رشته‌های کلاژن و الاستین به صورت یک شبکه فیبری ایجاد مننده استحکام و انعطاف پوست است. کلاژن دلیل استحکام پوست و الاستین باعث کشسانی و قابلیت انعطاف پوست محسوب می‌شود.

لایه سوم: هیپودرم یا لایه زیرپوستی

هیپودرم در واقع بخشی از بافت پوست محسوب نمی‌شود اما نقش بزرگی در ثبات و محافظت از آن ایفا می‌کند. هیپودرم محل ذخیره لایه چربی زیر پوست و همچنین محل اتصال عضلات یا استخوان‌ها به پوست محسوب می‌شود. ضخامت این لایه بسته به میزان چربی ذخیره شده در سلول‌های چربی موجود در این لایه در افراد مختلف متغیر است. رگ‌های خون رسان به پوست در این قسمت قرار دارند.

روی برای کاهش لاغری صورت

راه‌های حفظ حالت صورت در هنگام کاهش وزن

برای انجام حالت صورت شما در طی رژیم دو راه وجود دارد: حفظ بافت چربی زیر پوستی یا تقویت عضلات برای جایگزینی بافت چربی از دست رفته.

با توجه به اینکه بدن هیچ‌گاه به صورت مقطعی قادر به مصرف چربی‌های نمی‌باشد و با شروع رژیم غذایی یا ورزش از تمامی چربی‌های بدن به طور یکسان استفاده می‌کند، می‌توان راهکارهایی برای اجبار بدن به حفظ لایه چربی زیر پوست یافت.

با توجه به هماهنگ شدن بدن انسان با شرایط محیطی مختلف در شرایط آب و هوایی متفاوت چربی زیر پوستی انسان‌ها و رنگ پوست تغییر می‌کند، برای مثال چربی زیر پوستی کشورهای سردسیر از میزان چربی زیرپوستی کشورهای استوایی بمراتب بالاتر است. در این مناطق بدن انسان برای حفظ گرما و جلوگیری از دست دادن آن ذخیره چربی زیر پوستی را افزایش می‌دهد؛ این اتفاق در ورزشکاران رشته‌های آبی نیز به علت تماس دائم با آب و از دست دادن حرارت زیاد بدن در تماس مداوم با آب؛ بدن اقدام به افزایش دخیره چربی زیر پوستی می‌کند. این افزایش به معنای افزایش چربی‌های شکمی یا دیگر نواحی بدن نمی‌باشد.

null

همچنین روش های نفس‌گیری مختلف در حین شنا و همانندی تقریبی فشار آب با ماساژ صورت، باعث تقویت عضلات صورت و جایگزینی بافت‌های چربی از دست رفته در زمان کاهش وزن می‌گردد.

روی برای کاهش لاغری صورت

*نکته

حواستان باشد راه رفتن در استخر، سونا و جکوزی ورزش شنا محسوب نمی‌شود. برای افزایش چربی‌های زیر پوستی و تقویت عضلات صورت از طریق ورزش شنا، بدن حداقل به ۳ جلسه شنای ۳۰ دقیقه‌ای در هفته نیازمند است. این تمرینات باید از ۱۵ روز پیش از شروع رژیم لاغری شروع و تا ۳۰ روز پس از آن ادامه پیدا کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data