روش‌هایی برای کاهش درد عضلانی پس از ورزش

توسط حمید صالحی
151 مشاهده

پس انجام هر فعالیت ورزشی ساده، حرفه‌ای و یا حتی در حین فعالیت بدنی روزمره عضلات ما دچار آسیب‌های ریزی خواهند شد؛ که در اصطلاح علم ورزش به آن‌ها پارگی میکروسکوپی (tears) گفته می‌شود. پس از این آسیب‌های کوچک، بدن انسان سعی به ترمیم خود می‌کند اما به‌گونه ای که با همان میزان فعالیت بدنی دچار آسیب‌های کمتر شده و یا اصلا دچار آسیب نشود. این سیستم بدن به انسان اجازه می‌دهد که با ورزش و تمرین بتوانیم توان عضلانی خود را افزایش دهیم.

دلیل دیگردرد عضلانی، پس از ورزش ماده‌ای است به نام اسیدلاکتیک؛ این ماده در اثر سوخت و ساز در عضلات بدن، بدون حضور اکسیژن تولید می‌شود. هرچقدر فعالیت بدنی انسان سنگین‌تر باشد، بدن فرصت کمتری برای اکسیژن رسانی به عضلات در حین فعالیت خواهد داشت و در نتیجه میزان تولید اسید لاکتیک در عضلات افزایش پیدا می‌کند. این ماده یکی از دلایل اصلی گرفتگی عضلانی پس پایان ورزش محسوب می‌شود.

روش‌هایی برای کاهش درد عضلانی پس از ورزش

*نکته

میزان و شدت این تمرینات باید به توجه به آمادگی بدنی فرد و به تدریج اضافه شود. چرا که افزایش ناگهانی شدت تمرین میزان آسیب را افزایش داده و امکان دارد بدن قادر به ترمیم میزان آسیب وارد شده به‌طور طبیعی نباشد.

 

**نکته

سیستم افزایش حجم عضلانی در بدن یک کارگر ساختمانی و یک ورزشکار حرفه‌ای یکسان است؛ چیزی که یک فعالیت بدنی و پیشرفت از نظر قدرت عضلانی در یک ورزشکار را از کار روزمره متمایز می‌کند، وجود نظم زمانی و شدت تمرینات است. به دلیل وجود نظم در زمان و شدت افزایش تمرینات ورزشی بدن فرد ورزشکار قادر به آماده‌سازی شرایط ذهنی و جسمی پیش و پس از تمرین بوده و در نتیجه رشد عضلانی سریع‌تر و بیشتری خواهد داشت.

 

***نکته

اسید لاکتیک به‌طور معمول طی ۳۰ الی ۴۵ دقیقه پس از پایان فعالیت ورزشی از عضلات خارج می‌شود؛ اما اثرات مخرب آن بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از پایان ورزش در بدن باقی خواهد ماند.

در این مقاله به بررسی روش‌هایی خواهیم پرداخت تا میزان درد و گرفتگی پس از ورزش را کاهش داده و به بازگشت فرد به حالت عادی بدن خویش کمک کنیم.

روش‌هایی برای کاهش درد عضلانی پس از ورزش

نوشیدن آب

دلیل ایجاد گرفتگی توسط اسید لاکتیک در عضلات، پایین آمدن PH عضلات و خون و اسیدی شدن آن است. نوشیدن آب می‌تواند به رقیق شدن خون و آب میان بافتی موجود در عضلات کمک کرده و از کاهش شدید PH خون و آب میان بافتی جلوگیری کند. در نتیجه آسیب عضلات و گرفتگی آن‌ها پس از ورزش کاهش خواهد یافت.

روش‌هایی برای کاهش درد عضلانی پس از ورزش

ماساژ

ورزشکاران حرفه‌ای غالبا پس از پایان تمرینات خود یک برنامه شنای نیم ساعته در برنامه روزانه خود در نظر می‌گیرند؛ شنا به غیر از کمک به افزایش روحیه و ایجاد آرامش در فرد، به علت فشار آب بر تمامی سطح پوست می‌تواند اثری همانند ماساژ بر بدن داشته و به خارج شدن هر چه سریع‌تر اسید لاکتیک از عضلات کمک کند. همچنین ماساژ به وسیله آب یا دست انسان با افزایش جریان خون در عضلات، سبب افزایش تغذیه عضلات و در نتیجه افزایش سرعت بازسازی عضلات خواهد شد.

روش‌هایی برای کاهش درد عضلانی پس از ورزش

لباس‌های تنگ و کشی!!!

هر چند عجیب، اما محققان دریافته‌اند این گونه لباس‌ها با کمک به افزایش جریان خون می‌توانند در کاهش خستگی عضلانی پس از ورزش موثر باشند.

روش‌هایی برای کاهش درد عضلانی پس از ورزش

خوابیدن

۷ ساعت خواب حداقل زمان مورد نیاز برای کمک به بازگشت بدن به حالت طبیعی است. در حین خواب فعالیت عضلانی بدن به حداقل رسیده و بدن شما فرصت کافی برای ترمیم بافت‌های عضلانی را داراست.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data