۹ روش بی‌نظیر برای از بین بردن سریع نفخ شکم

توسط admin
2904 مشاهده

نفخ معده زمانی بروز می‌کند که شکم پر و سفت شده باشد. بالا آمدن و ورم شکم یکی از نشانه‌های نفخ معده است. ورزش، مصرف مکمل‌ها و ماساژ می‌تواند به از بین بردن سریع نفخ شکم کمک کند. در عین حال تغییرات ساده در شیوه زندگی هم می‌تواند از بروز مجدد این مشکل جلوگیری کند. احساس درد در ناحیه‌ی شکم و بزرگ شدن شکم از عوارض این بیماری است. اگر چه نمی‌توان آن را یک بیماری مهلک دانست. اما بسیار آزاردهنده است. در ادامه به تکنیک‌های برای خلاص شدن از شر نفخ می‌پردازیم.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • به پیاده روی بروید
  • ورزش یوگا انجام دهید
  • قرص نعنا بخورید
  • ماساژ شکمی را امتحان کنید
  • از روغن‌های گیاهی استفاده کنید
  • حمام گرم را فراموش نکنید
  • نوشابه‌های گازدار را ترک کنید
  • از جویدن آدامس خودداری کنید
  • خود را گرم نگه دارید

بیشتر بخوانید: معرفی انواع خوراکی برای هضم بهتر غذا

از بین بردن سریع نفخ شکم

به پیاده روی بروید

فعالیت بدنی می‌تواند به حرکت موادغذایی در روده‌ها کمک کند. در نتیجه گاز اضافه در معده و روده از طریق مدفوع از بدن دفع می‌شود. اما اگر فرد به یبوست مبتلا شده باشد، روده‌ها گرفته می‌شوند که از خروج گاز از بدن جلوگیری می‌کند. پیاده‌روی یک روش آسان برای از بین بردن نفخ شکم فوری است.

ورزش یوگا انجام دهید

برخی از حرکات یوگا می‌توانند عضلات شکم را به شکلی قرار دهند که باعث آزاد شدن گاز اضافی از دستگاه گوارش ‌شود. این دقیقا می‌تواند نفخ را کاهش دهد. چمباتمه زدن یکی از حرکاتی است که به خروج گاز از بدن کمک می‌کند.

برخی از حرکات یوگا می‌توانند عضلات شکم را به شکلی قرار دهند که باعث آزاد شدن گاز اضافی از دستگاه گوارش ‌شود. این دقیقا می‌تواند نفخ را کاهش دهد. چمباتمه زدن یکی از حرکاتی است که به خروج گاز از بدن کمک می‌کند.

قرص نعنا بخورید

اگر بخواهیم از یک دوا برای نفخ معده نام ببریم، آن قرص نعناست که ضرری هم برای بدن ندارد. این قرص در هر فروشگاهی یافت می‌شود و اغلب آن را برای خوشبو کردن دهان مصرف می‌کنند. البته برای رفع سوءهاضمه و گازهای مضر از بدن نیز مفید است. این قرص می‌تواند روده را تحریک کند. همچنین قرص نعناع باعث آرامش ماهیچه‌های روده می‌شود. در نتیجه مدفوع و گاز معده به راحتی از بدن خارج می‌شود.

از بین بردن سریع نفخ شکم / از بین بردن نفخ شکم فوری

ماساژ شکمی را امتحان کنید

ماساژ دادن به شکم می‌تواند به حرکت روده کمک کند. ماساژهایی که بر روی روده بزرگ انجام می‌شود، مفیدتر هستند. برای انجام این کار می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:
دست‌های خود را درست بالای استخوان لگن راست قرار دهید.
سپس حرکت دایره‌ای و سبک بر روی روده‌ها انجام دهید.
ماساژ باید مستقیم در ناحیه شکم فوقانی به سمت قفس دنده سمت چپ باشد و سپس به آرامی به سمت استخوان لگن ران حرکت کنید.
این حرکت را چند بار تکرار کنید. اگر ماساژ باعث درد در ناحیه‌ی شکم شد، بهتر است فوراً آن را قطع کنید.

ماساژ دادن به شکم می‌تواند به حرکت روده کمک کند. ماساژهایی که بر روی روده بزرگ انجام می‌شود، مفیدتر هستند.

از روغن‌های گیاهی استفاده کنید

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ صورت گرفت که نشان می‌داد روغن‌های گیاهی همانند داروها بر روی درمان نفخ و یبوست تاثیر دارند. ۱۱۶ نفر که به IBS خفیف (یبوست) مبتلا بودند، مورد آزمایش قرار گرفتند. آنها در کنار غذا از روغن رازیانه و کورکومین استفاده می‌کردند. بعد از گذشت ۳۰ علائم بیماری IBS در آن‌ها ناپدید شد.
افرادی که به کلسترول خون مبتلا هستند نباید این روغن‌های گیاهی را مصرف کنند. همچنین اگر داروی دیگری را مصرف می‌کنید، باید از مصرف روغن خودداری کنید. زیرا ممکن است باعث تداخل دارویی شود.

یکی دیگر از‌ راه‌های از بین بردن سریع نفخ شکم حمام است

حمام گرم را فراموش نکنید

یکی دیگر از‌ راه‌های از بین بردن سریع نفخ شکم حمام است. گرمای حمام باعث تسکین دردهای شکمی می‌شود. همچنین آرامش می‌تواند سطح استرس را کاهش دهد. بنابراین عملکرد دستگاه گوارش را بهتر و به کاهش نفخ معده کمک کند.
به طور متوسط بدن بانوان روزانه به ۲۵ گرم و بدن مردان به ۳۸ گرم فیبر نیاز دارد. این در حالی است که بسیاری از افراد این مقدار فیبر را مصرف نمی‌کنند. پس برای درمان نفخ و یبوست می‌توانید غذاهای حاوی فیبر مصرف کنید. سبزیجات تقریباً فیبر زیادی به همراه دارند. البته نباید بیش از ۷۰ گرم فیبر در طی روز مصرف کنید. زیرا عوارض دیگری را به دنبال دارد.

نوشابه‌های گازدار را ترک کنید

یکی دیگر از دلایل نفخ معده، مصرف نوشیدنی‌های گازدار است. این نوشیدنی‌ها در معده گاز تولید می‌کند. این نوشیدنی‌ها باعث تولید گاز دی‌اکسید کرب و تشکیل حباب در معده می‌شود. همچنین قندها یا شیرین کننده‌های مصنوعی در رژیم غذایی می‌توانند باعث گاز و نفخ شوند.
هر زمانی که احساس تشنگی کردید، به جای نوشیدنی‌های شیرین و گازدار، آب معمولی بنوشید. نوشیدنی ۷ لیوان آب در طی روز می‌تواند به از بین بردن نفخ شکم فوری کمک کند.

یکی دیگر از دلایل نفخ معده، مصرف نوشیدنی‌های گازدار است. این نوشیدنی‌ها در معده گاز تولید می‌کند. این نوشیدنی‌ها باعث تولید گاز دی‌اکسید کرب و تشکیل حباب در معده می‌شود.

از جویدن آدامس خودداری کنید

الکل‌های قندی موجود در آدامس می‌توانند باعث ایجاد نفخ در معده شوند. زمان جویدن آدامس هوا وارد معده می‌شود که نفخ شکم را به دنبال دارد. آدامس‌های نعناعی در این موارد باعث تازه شدن نفس می‌شود. اما از سوی دیگر نفخ را بیشتر می‌کند.

پس برای از بین بردن سریع نفخ شکم در چنین شرایط شکم را با سشوار یا حوله‌ی داغ، گرم کنید.

خود را گرم نگه دارید

نشستن در جای خیس مثل چمن‌های پارک می‌تواند باعث نفخ شکم شود. پس برای از بین بردن سریع نفخ شکم در چنین شرایط شکم را با سشوار یا حوله‌ی داغ، گرم کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data