طرز تهیه مسقطی با نشاسته و شیره انگور

توسط مریم کوهشاری
587 مشاهده

باسلوق یا نرمک یکی از شیرینی‌های پرطرفدار است که می‌توانید به راحتی آن را در منزل تهیه کنید. در ادامه با کرفس همراه شوید تا شما را با طرز تهیه مسقطی با نشاسته و شیره انگور آشنا کنیم.

طرز تهیه باسلوق خانگی با شیره انگور

نشاسته گندم 1 پیمانه
آب۳ قاشق غذاخوری
شیره انگور۲ قاشق غذاخوری
پودر هلبه مقدار کافی
گلابنصف استکان

برای درست کردن باسلوق با شیره انگور یا دوشاب به صورت زیر عمل کنید:

مرحله ۱: آماده کردن مواد

ابتدا نشاسته و آب سرد را با هم ترکیب کنید و با قاشق هم بزنید تا نشاسته در آن حل شود. حالا شیره انگور را هم داخل این ترکیب بریزید و روی شعله ملایم قرار دهید. در حالی که مواد در حال جوش است مدام آن را هم بزنید تا ته نگیرد. در همین حالت مواد حالت کششی می‌گیرد و مثل فرنی می شود.

طرز تهیه مسقطی زعفرانی شیرازی

مرحله ۲: اضافه

در همان حالت که شعله کم است مدام مواد را هم بزنید و پودر هل و گلاب را هم به آن اضافه کنید. برای اینکه خامی نشاسته گرفته شود، روی ظرف دم کنی بگذارید. بعد از ۲۰ دقیقه باسلوق خانگی با شیره انگور به طور کامل دم می‌کشد. البته تا آماده شدن کامل آن هر ۳ دقیقه یک بار درب ظرف را باز کنید و مواد را با قاشق هم بزنید.

بعد از سفت شدن شعله را خاموش کنید. اجازه دهید باسلوق کمی خنک شود و سپس آن را در قالب بریزید. با دست هم می‌توانید آن را به گلوله در بیاورید و در پودر نارگیل غلت دهید. اگر خواص شیره انگور را بدانید حتما همین حالا برای درست کردن این شیرینی اقدام می کنید.

نکاتی برای طرز تهیه باسلوق خانگی با شیره انگور

  • میزان آب باید با نشاسته یکسان باشد. اگر میزان مواد زیاد و آب کم باشد، باسلوق بیش از حد سفت می شود. برای همین مجبورید دوباره با قاشق به آن آب اضافه کنید.
  • اگر بیش از حد نشاسته اضافه کنید، رنگ باسلوق شما به سفید گرایش پیدا می‌کند. بنابراین اندازه‌ مواد را رعایت کنید.

مسقطی یکی از دسرهای خوشمزه و سنتی ایرانی است که اصالت ان متعلق به شهرستان لار استان فارس می بادش و به همین جهت آنرا با نام مسقطی شیرازی هم می شناسند. امروزه مسقطی هم مانند دسرهایی مثل باسلق بیشتر به عنوان شیرینی در کنار چای استفاده می شود.

طرز تهیه مسقطی زعفرانی شیرازی

روش‌های زیادی برای درست کردن مسقطی یا همان باسلق خانگی وجود دارد. در این قسمت شما را با طرز تهیه باسلوق با نشاسته و زعفران آشنا می‌کنیم.

کره۱۲۵ گرم
گلابنصف لیوان آب
شکر۳۰۰ گرم
آب سرد۴ لیوان
نشاسته۱۵۰ گرم
زعفرانبه مقدار کافی
آب لیمو ترش۱ قاشق غذاخوری
خلال پسته و بادامبه مقدار کافی

طرز تهیه مسقطی شیرازی

برای درست کردن این شیرینی ساده خانگی درست مثل طرز پخت شله زرد به صورت زیر عمل کنید:

طرز تهیه باسلوق با نشاسته

مرحله ۱: آماده کردن مواد

ابتدا نشاسته را با آب سرد ترکیب کنید تا نشاسته در آن حل شود. سپس آن را داخل قابلمه بریزید و حرارت را کم کنید. در همین حالت شکر را به آن اضافه کنید تا در آب حل شود. سپس زعفران دمکرده را به مواد اضافه کنید تا طعم و رنگ مسقطی بهتر شود.

تا زمانی که مواد غلیظ شود آن را روی شعله نگهدارید و مدام هم بزنید.

مرحله ۲: اضافه کردن مواد

در این مرحله از طرز تهیه مسقطی زعفرانی شیرازی گلاب و کره را به مواد اضافه کنید. مدام آن را هم بزنید و شعله را هم کم کنید تا مسقطی ته نگیرد. حالا یک قالب را چرب کنید و مواد را داخل آن بریزید. در انتها مسقطی شیرازی را با خلال پسته و بادام تزئین کرده و در یخچال بگذارید. 

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data