طرز تهیه قیمه نذری برای ۵۰ نفر + همراه با نکات مهم

توسط admin
63978 مشاهده

در مطلبی که به طرز تهیه قیمه برای ۴ نفر پرداختیم، نکات بسیار جالبی برای پخت این غذا را گفتیم. البته قصد داریم در این مطلب به طرز تهیه قیمه نذری برای ۵۰ نفر بپردازیم. سپس شما می‌توانید با محاسبه مقدار مواد لازم، آن را به تناسب تعداد افراد مختلف درست کنید. برای مثال اگر می‌خواهید نحوه درست کردن قیمه نذری برای ۱۰۰ نفر یا ۳۰ نفر را یاد بگیرید، همین مطلب را تا انتها بخوانید. اما برای ۱۰۰ نفر، مواد آن را ۲ برابر و برای ۳۰ نفر مواد را نصف کنید.

مواد اولیه برای طرز تهیه قیمه نذری برای ۵۰ نفر

مواد لازممقدار مواد
گوشت گوسفندی یا گوساله 4 کیلوگرم
لپه 2 کیلوگرم
پیاز 3 کیلوگرم
سیب زمینی 4 کیلوگرم
لیمو عمانی نیم کیلو
رب گوجه فرنگی یک کیلوگرم
روغن مایع۲ کیلوگرم
پیاز داغ 1 کیلوگرم
زعفران دم کرده غلیظ۲ – ۳ مثقال دم کرده
گلاب نصف لیوان
زردچوبه 25  گرم
فلفل سیاه 12 گرم
پودر دارچین 3 قاشق غذاخوری
پودر هل سبز 3 قاشق غذاخوری
نمک 130 گرم

نحوه درست کردن قیمه برای نذری ماه محرم

در طرز تهیه قیمه نذری برای ۵۰ نفر می‌توانید به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول – خیس کردن لپه و پختن لیمو

اندازه لپه در خورش قیمه برای هر نفر براساس هر نفر ۲ قاشق غذاخوری تعیین می‌شود. هر چند ما در اینجا گفتیم که ۲ کیلوگرم استفاده کنید. اما اگر تعداد نفرات بیشتر یا کمتر از ۵۰ نفر است، می‌توانید با کمک اندازه‌گیری هر نفر ۲ قاشق غذاخوری، میزان لپه را مشخص کنید.

در این مرحله لپه را از یک روز قبل در آب خیس کنید تا نفخ آن از بین برود. در طی این مدت چندین مرتبه آب لپه را تعویض کنید. لازم است قبل از پختن خورشت قیمه، لپه را به مدت نیم ساعت بپزید و آبکشی کنید.

قصد داریم در این مطلب به طرز تهیه قیمه نذری برای 50 نفر بپردازیم.

مرحله دوم – تفت دادن مواد

در این مرحله از طرز تهیه قیمه نذری برای ۵۰ نفر ابتدا پیاز را نگینی خورد کنید و با روغن تفت دهید. میزان روغن باید به طور کامل روی پیازها را بپوشاند. قبل از اینکه رنگ پیاز طلایی شود (وقتی نرم و شفاف شد) به آن گوشت را اضافه کنید. دقت داشته باشید که ظرف تفت دادن باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا گوشت‌ها روی هم قرار نگیرند. در این صورت گوشت به خوبی تفت داده نمی‌شوند.

همزمان که رنگ گوشت کمی تغییر کرد، به آن زردچوبه و فلفل سیاه را اضافه کنید. حالا شعله را کم کرده و مدام مواد را ترکیب کنید تا گوشت نسوزد. با این روش بوی نامطبوع گوشت از بین می‌رود.

مرحله سوم – اضافه کردن آب جوش به مواد

در طرز تهیه قیمه نذری برای ۵۰ نفر اهمیت زیادی دارد که به نکات ریز توجه کنید. از جمله اینکه نباید به مواد آب سرد اضافه کنید. زیرا طعم مواد را از بین می‌برد و خورشت خوشمزه نمی‌شود. وقتی گوشت به اندازه کافی تفت داده شد و رنگش تغییر کرد، به آن آب جوش اضافه کنید.

دقت داشته باشید که آب اضافه باعث آبکی شدن خورشت قیمه می‌شود. بنابراین فقط باید میزان آب، ۲ بند انگشت از مواد بالاتر باشد.

طرز تهیه قیمه نذری برای 50 نفر / طرز تهیه قیمه نذری برای 100 نفر

مرحله چهارم – تفت دادن لپه‌ها

در این مرحله لپه‌ها را که در مرحله اول خیس کرده و به مدت نیم ساعت پخته‌اید، در روغن تفت دهید. البته لپه را زیاد تفت ندهید. زیرا باعث نپز شدن لپه می‌شود. فقط در حد ۱۰ دقیقه آن را با روغن تفت دهید. رب را هم در همان دقیقه اول اضافه کرده و همزمان با هم تفت دهید. با این روش هم بوی خامی لپه گرفته می‌شود. رنگ رب را هم بهتر می‌کنید.

حالا لپه را به گوشت‌های در حال پختن اضافه کنید. درب قابلمه را ببندید و منتظر بمانید تا گوشت و لپه بپزد.

مرحله چهارم – اضافه کردن لیمو عمانی به قیمه

برای لیمو عمانی به سراغ لیموهایی بروید که زردتر هستند. زیرا تیره بودن لیمو باعث بدرنگ شدن خورشت می‌شود.

حالا لیمو عمانی را در آب خیس کنید تا تلخی آن گرفته شود. بهتر است لیموها را با آب بجوشانید تا آب تلخی آن از بین برود. سپس آن را در ۲۰ دقیقه آخر به خورشت قیمه نذری اضافه کنید تا غذا تلخ نشود.

مرحله آخر قیمه نذری

در این مرحله از طرز تهیه قیمه نذری برای ۵۰ نفر باید چاشنی‌ها را اضافه کنید. همانطور که گفتیم لیمو عمانی را در ۲۰ دقیقه آخر به خورشت اضافه کنید. پیاز داغ را هم فراموش نکنید. این پیاز داغ باید به رنگ طلایی باشد. سپس گلاب، پودر هل، پودر دارچین، زعفران دم کرده و نمک را در ۵ دقیقه آخر به خورشت قیمه اضافه کنید.

در نهایت سیب زمینی‌ها را سرخ کرده و با قیمه نذری سرو کنید.

طرز تهیه قیمه نذری برای 30 نفر / قیمه نذری برای 30 نفر

پاسخ به سوالات شما

  • یک کیلو گوشت برای چند نفر قیمه لازم است؟ هر یک کیلو گوشت برای ۱۲ نفر کافیست.
  • چه موقع لیمو عمانی را به خورش قیمه اضافه کنیم؟ همانطور که گفتیم ۲۰ دقیقه آخر.
  • مقدار لپه برای هر نفر در قیمه چقدر است؟ برای هر نفر ۲ قاشق غذاخوری
  • طرز تهیه قیمه نذری برای ۳۰ نفر چطور است؟ به همین شکلی است که گفته شد. اما مقدار مواد را نصف کرده تا بتوانید غذای ۳۰ نفر را تهیه کنید.
  • چرا چاشنی را در انتها اضافه کنیم؟ چون باعث نپز شدن لپه و گوشت می‌شود. همینطور عطر و طعم آنها در اثر پختن از بین می‌رود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۱ نظر

Avatar
Miss شهریور ۷, ۱۳۹۹ - ۷:۱۸ ب٫ظ

خیلی خوب و کامل بود

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data