غذاهای منجمد و سلامتی شما

توسط متین سکوت
45 مشاهده

فریزر یخچال وسیله ای مفید است که به شما اجازه می‌دهد تا مواد اولیه غذاها را آماده داشته باشید.با این شرایط همیشه موادی لازم برای پخت غذای محبوبتان خواهید داشت. علاوه بر این، فریز کردن غذاها موجب می‌شود تا حد امکان از دور ریختن غذا جلوگیری شود. به عنوان مثال حبوبات و مواد لازم برای پختن سوپ بیش تر از اندازه ای است که شما نیاز دارید، پس بهتر است به جای اینکه تصمیم بگیرید غذاهای منجمد را دور بریزید، آن‌ها را برای استفاده بعدی در فریزر نگهداری کنید.

شاید تنها مشکلی که در این زمینه وجود داشته باشد این است که غذاها قبل از فریز شدن خیلی خوشمزه تر باشند و بعد از فریز کمی زننده به نظر بیایند. با همه این شرایط، هیچ کدام از این دلایل نباید از استفاده شما از فریزر جلوگیری کند.  با یادگیری روش‌های درست فریز کردن مواد غذایی، به راحتی مواد غذایی تان را منجمد کنید و طعم عالی آن‌ها را نیز حفظ کنید. ما در این مطلب نحوه چگونگی فریز کردن مواد غذایی را یاد می‌گیریم. داشتن ظروف مناسب برای منجمد کردن غذا علاوه بر آسان تر کردن فرآیند یخ زدن غذاها، در جهت کمک به تازه تر ماندن غذاها نیز موثر هستند.

توصیه‌هایی برای انجماد بهتر مواد غذایی

ظروف قابل استفاده مجدد با استفاده از یخچال فریزر با درب‌های انعطاف پذیر: برای فریز کردن غذاهای شخصی از ظرف‌های کوچک و برای غذاهای بیشتر مانند خوراک گوشت از ظرف‌های بزرگتر استفاده کنید. اگر قصد گرم کردن ظرف غذای فریز شده را دارید حتما از ظرف‌هایی که در برابر گرما و شعله مقاوم هستند استفاده کنید.

ظروف پلاستیکی و فویل آلومینیوم: این ظروف برای فریز کردن مرکبات بسیار مناسب هستند، مخصوصا اگر به دنبال ظرفی یکبار مصرف هستید.

پاکت‌هایی که از قسمت بالا چفت می‌شوند: این پاکت‌ها به دلیل مسطح بودن جای خیلی کمی در فریزر اشغال می‌کنند.

رول‌های پلاستکی و آلومینیومی: استفاده از این رول‌ها برای زمانی که می‌خواهید برای جلوگیری از نفوذ هوا ، غذایتان را با یک لایه اضافه تر بپوشانید مناسب است.

لیبل‌های برچسب ظروف غذا: برچسب زدن بر روی ظروف غذا، بعدا به شما کمک خواهد کرد که زودتر غذای مورد نظرتان را از بین چندین ظرف مشابه پیدا کنید.

کدام غذا‌ها را می‌توان منجمد کرد؟

تقریباً تمامی غذا‌های مصرفی به جز غذا‌های کنسروی و همچنین تخم‌مرغ داخل پوسته را می‌توان فریز کرد. علاوه بر این کیفیت بعضی از غذا‌های منجمد شده مانند مایونز، بسیاری از سس‌ها و کاهو پس از ذوب شدن یخ کاهش می‌یابد.

آیا انجماد، باکتری‌ها و انگل‌ها را تخریب می‌کند؟

انجماد در دمای C° ۱۸- باکتری‌ها، مخمر‌ها و کپک‌ها را غیر فعال می‌کند. وقتی ماده غذایی رفع انجماد می‌شود، ممکن است این میکروب‌ها دوباره فعال شوند، بنابراین باید به شرایط نگهداری غذای رفع انجمادشده، دقت شود و مانند غذای تازه نگهداری شود.

تأثیر انجماد بر تازگی و کیفیت مواد غذایی

اگر غذای تازه از همان ابتدا، فریز شود بعد از رفع انجماد کیفیت بهتری نسبت به غذایی که در انتهای عمر ماندگاری‌اش فریز شده است، دارد. غذا باید در دمای C° ۱۸- یا کمتر نگهداری شود تا محتوای ویتامین‌ها، رنگ، طعم و بافت غذا حفظ شود. انجماد به مواد مغذی آسیب نمی‌رساند. فعالیت آنزیم‌ها باعث تخریب کیفیت غذا می‌شود. آنزیم‌های موجود در مواد غذایی حیوانی و گیاهی باعث رخ دادن واکنش‌های شیمیایی قبل و بعد از برداشت می‌شود و انجماد سرعت فعالیت‌های آنزیمی را کاهش می‌دهد.

بهترین روش بسته‌بندی غذا‌های منجمد

بسته‌بندی کاغذی به حفظ کیفیت غذا کمک کرده و مانع از سوختگی ناشی از انجماد می‌شود. لکه‌های خاکستری که در سطح گوشت و مواد غذایی مختلف منجمد شده دیده می‌شوند، اصطلاحاً سوختگی ناشی از انجماد گفته می‌شود که غذا را ناسالم نمی‌کند، فقط در این نقطه‌ها غذا خشک می‌شود. در صورتی که بسته‌بندی نسبت به هوا نفوذپذیر باشد، کیفیت محصول منجمد طی زمان کاهش می‌یابد. برای انبارداری طولانی‌تر، تعداد لایه‌های بسته‌بندی بیشتری لازم است.

تغییر رنگ غذاهای منجمد به چه معناست؟

رنگ قرمز روشن گوشت طی انجماد تیره‌تر شده و تقریباً قهوه‌ای رنگ می‌شود که می‌تواند به علت فقدان اکسیژن و نگهداری طولانی مدت به شکل منجمد باشد. انجماد معمولاً اثری بر تغییر رنگ گوشت پرندگان ندارد، فقط استخوان و گوشت نزدیک استخوان تا حدودی تیره‌تر می‌شود. کاهش رنگ در سبزیجات و غذاهای منجمد و غذا‌های پخته در نتیجه بسته‌بندی نامناسب و خشک شدن محصول طی نگهداری رخ می‌دهد.

زمان و سرعت انجماد

انجماد باید سریعاً انجام شود تا کیفیت غذا در بهترین حالت حفظ شود. انجماد سریع مانع از تشکیل کریستال‌های یخ بزرگ می‌شود، چون زمان کافی برای بزرگ شدن کریستال‌های یخ وجود ندارد. انجماد آرام باعث ایجاد کریستال‌های بزرگ و مخرب می‌شود. در خلال رفع انجماد، ذوب کریستال‌های بزرگ باعث آسیب به سلول‌ها و باز شدن دیواره سلولی و خروج آب و سایر مواد غذایی داخل سلول‌ها می‌شود. مثال بارز آن خروج آب از گوشت در خلال رفع انجماد آن است که هر چه زمان انجماد طولانی‌تر، کریستال‌های تشکیل شده درشت‌تر و در نهایت خروج آب از گوشت بیشتر اتفاق می‌افتد.

آیا غذا‌های منجمد شده سالم هستند؟

غذا‌هایی که در فریزر در دمای ثابت نگهداری می‌شوند، سالم هستند. علاوه بر دما، طول مدت نگهداری مواد غذایی به صورت منجمد هم بروی کیفیت غذا اثر می‌گذارد. انجماد با کاهش سرعت تحرک مولکول‌ها، باعث غیرفعال شدن میکروب‌ها می‌شود. در نتیجه انجماد، عمر ماندگاری گوشت طولانی‌تر شده و از فساد غذا و ایجاد بیماری‌های میکروبی جلوگیری می‌شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data