۲ روش برای طرز تهیه دمپخت گوجه با سیب زمینی

توسط admin
440 مشاهده

دمپخت گوجه با سیب زمینی یکی از بهترین و ساده‌ترین غذاهایی که می‌توانید برای وعده شام یا ناهار بپزید. این غذا خیلی سریع حاضر می‌شود. شما می‌توانید دمپخت گوجه را با گوشت قلقلی و یا مرغ درست کنید. همچنین روش دیگر برای درست کردن این غذا بدون گوشت است. در ادامه با کرفس همراه باشید تا شما را با چند روش برای طرز تهیه دمپخت گوجه آشنا کنید.

بیشتر بخوانید: خوراکی‌های چاق کننده ، لیست غذاهای چاق کننده برای افراد لاغر

مواد لازم برای درست کردن دمپخت گوجه

 • برنج: ۳ پیمانه
 • سیب زمینی استانبولی: ۳ عدد
 • گوجه فرنگی: ۴ عدد
 • پیاز: ۲عدد
 • هویج: ۲عدد
 • روغن: یک قاشق غذاخوری
 • رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق غذاخوری
 • نمک، زردچوبه و فلفل سیاه: به مقدار کافی

طرز تهیه دمپخت گوجه با سیب زمینی

برای درست کردن این غذا می‌توانید به صورت زیر عمل کنید:

بیشتر بخوانید: طرز تهیه خورش گوجه سبز با شوید

مرحله اول: تفت پیاز

در ابتدا برنج را با آب گرم و نمک خیس کنید و بعد به سراغ پیاز بروید. پیاز را نگینی خرد کنید و بعد داخل روغن تفت دهید. شعله را کم کنید تا پیاز با حرارت ملایم شفاف و نرم شود. پیاز را حسابی تفت دهید و برای خوشرنگ شدن، به آن زردچوبه بزنید. وقتی پیاز نرم و شفاف شد، به آن رب، نمک و فلفل سیاه بزنید.

طرز تهیه دمپخت گوجه با سیب زمینی

مرحله دوم: سرخ کردن هویج

ابتدا هویج را پوست بگیرید و به همان شکل با یک لیوان آب روی حرارت قرار دهید تا کمی نرم شود. سپس هویج را با چاقو نگینی خرد کنید. در مرحله بعد برای طرز تهیه دمپخت گوجه باید ابتدا سیب زمینی را سرخ کنید و بعد هویج را به آن اضافه کنید.

مرحله سوم: سرخ کردن سیب زمینی

سیب زمینی‌ را به صورت معکب‌های کوچک خرد کنید و داخل آب سرد بگذارید. با این کار سیب زمینی بعد از سرخ شدن نرم نمی‌شود. بعد از ۱۰ دقیقه، سیب زمینی را با روغن سرخ کنید. بعد از ۵ دقیقه، هویج خرد شده را هم داخل سیب زمینی بریزید. و هم بزنید. وقتی هر دو تفت داده شد، پیاز سرخ شده را هم به آن اضافه کنید. حالا همه مواد با هم ترکیب شده‌اند.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه خورش ماست اصفهانی

مرحله سوم: پختن غذا

برای طرز تهیه دمپخت گوجه با سیب زمینی باید برنج را با مقدار کمی آب روی حرارت دهید تا آب به جوش بیاید. توجه داشته باشید آب باید یک بند انگشت از برنج بیشتر باشد. وقتی آب به جوش آمد، مواد سرخ شده را داخل آن بریزید و با یک قاشق چوبی هم بزنید.

گوجه پلو با گوشت قلقلی

مرحله چهارم: دم کردن دمپخت گوجه

اجازه دهید آب برنج با حرارت ملایم تبخیر شود. در این مرحله از طرز تهیه دمپخت گوجه نیازی به هم زدن غذا نیست. وقتی هیچ آبی روی برنج نبود، شعله را کم کنید و دمکنی روی قابلمه قرار دهید. به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید برنج دم بکشد.

گوجه پلو با گوشت قلقلی

شما می‌توانید دمپخت گوجه را با گوشت چرخ‌کرده هم درست کنید. برای این کار به صورت زیر عمل کنید:

 • برنج: ۳ پیمانه
 • سیب زمینی استانبولی: ۳ عدد
 • گوجه فرنگی: ۴ عدد
 • پیاز: یک عدد درشت
 • گوشت چرخ کرده: ۲۵۰ گرم
 • روغن: یک قاشق غذاخوری
 • رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق غذاخوری
 • نمک، زردچوبه و فلفل سیاه: به مقدار کافی

برای طرز تهیه دمپخت گوجه با سیب زمینی و گوشت چرخ کرده به صورت زیر عمل کنید:

2 روش برای طرز تهیه دمپخت گوجه با سیب زمینی

مرحله اول: سرخ کردن سیب زمینی

ابتدا سیب زمینی را به شکل معکب خرد و سپس در روغن سرخ کنید. برای خوش‌رنگ شدن سیب زمینی از زردچوبه و فلفل سیاه استفاده کنید. بعد از اینکه سیب زمینی سرخ شد، آن را از روغن بگیرید.

مرحله دوم: سرخ کردن گوشت قلقلی

پیاز را رنده کنید و داخل گوشت چرخ کرده بریزید. حالا آن را با دست حسابی وز دهید. بعد گوشت را به صورت گلوله‌های کوچک (به اندازه فندق) درآورید. روغن را داخل ماهی‌تابه داغ کنید و همان زمان قلقلی‌های گوشت چرخ کرده را داخل روغن داغ بیندازید. این کار را با فاصله انجام دهید تا گوشت از همان نپاشد. بعد قلقی‌ها را با یک قاشق چوبی حرکت دهید تا به طور کامل سرخ شود.

مرحله سوم: سرخ کردن گوجه

حالا گوجه را هم پوست بگیرید و خرد کنید. بعد آن را داخل روغن تفت دهید. بعد از اینکه نرم شد به آن یک قاشق رب هم اضافه کنید. در آخر هم قلقلی گوشت چرخ کرده و سیب زمینی سرخ شده را روی گوجه بریزید و شعله را خاموش کنید.

2 روش برای طرز تهیه دمپخت گوجه با سیب زمینی

مرحله چهارم: پختن برنج

شما باید برنج را از چند ساعت قبل خیس کنید. حالا آب اول را بریزید و دوباره آب جوش روی آن بریزید. آب باید به اندازه یک بند انگشت از برنج بیشتر باشد. به مقدار کافی نمک داخل برنج بریزید و بعد شعله را زیاد کنید. همین که به جوش آمد شعله را متوسط کنید و بعد هم سیب زمینی سرخ شده، گوجه و گوشت قلقلی را داخل غذا بریزید و هم بزنید تا یکدست شود. صبر کنید تا آب برنج کامل تبخیر شود و سپس شعله را کم کنید و درب قابلمه یک دم‌کنی قرار دهید. حالا بعد از ۲۰ دقیقه طرز تهیه دمپخت گوجه تمام می‌شود و غذای شما دم می‌کشد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data