طرز تهیه آش شوربا اصفهانی برای روزهای سرد زمستان

توسط admin
18782 مشاهده

شوربا یکی از محبوب‌ترین غذاها در بین مردم شهر اصفهان است. این غذا هم مثل آش رشته اکنون در سایر شهرهای ایران هم تهیه می‌شود. اما احتمالا شما هم از دست آشپزهایی هستید که با طرز تهیه شوربا اصفهانی آشنایی ندارید. این آش برای سرماخوردگی فصل زمستان و پاییز بی‌نظیر است. حتی می‌توانیم بگوییم یکی از بهترین غذاها برای روزهای سرد محسوب می‌شود.

آش شوربا طبع گرمی دارد و می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. همچنین به دلیل اینکه منبع سرشاری از انواع ویتامین و مواد مغذی است، در سلامت بدن نقش مهمی را ایفا می‌کند. خوردن آش‌ها و سوپ‌ها در فصل سرد پاییز و زمستان را فراموش نکنید.

بر همین اساس سایت کرفس مطلبی را برای طرز تهیه آش شوربا اصفهانی آماده کرده است.

مواد لازم برای طرز تهیه شوربا اصفهانی

مواد لازممقدار مواد
گوشت چرخ کرده 300 گرم
پیاز متوسط۲ عدد
نمک، فلفل و زردچوبهبه مقدار کافی
برنج نیم دانه و ماش و لپهاز هر کدام نصف فنجان
سبزی سوپ خرد شده۳۵۰ گرم
شلغم درشت۱ عدد

طرز تهیه آش شوربا با لپه

برای درست کردن این آش می‌توانید آن را با لپه درست کنید. البته روش دیگری هم برای درست کردن آش شوربا ساده هم هست که در انتهای این مطلب به آن پرداخته‌ایم. برای درست کردن آش شوربا به صورت زیر عمل کنید.

مواد لازم برای طرز تهیه شوربا اصفهانی

مرحله اول: درست کردن گوشت قلقلی

در ابتدا گوشت را چرخ کنید و بعد داخل یک کاسه بریزید. حالا نمک، فلفل و زردچوبه را روی آن اضافه کنید. پیازها را هم رنده کرده و در داخل گوشت چرخ‌کرده بریزید. مواد را خوب ترکیب کرده و ورز دهید. از این گوشت تکه‌های کوچک بردارید و گرد کنید تا به صورت قلقی‌های کوچک درآید.

مرحله دوم: پختن برنج و لپه و ماش

در این مرحله از طرز تهیه آش شوربا با لپه به سراغ برنج، ماش و لپه بروید. آن‌ها را خوب بشویید و روی حرارت قرار دهید تا نیم‌پز شوند.

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد با هم

حالا که لپه و برنج و ماش نیم پز شد، یک پیاز را خرد کرده و تفت دهید. بعد آن را داخل غذا بریزید. زمانی که آب در حال جوش است، گوشت‌های قلقلی‌ را داخل آش شوربا بیندازید. بین انداختن قلقلی‌ها داخل آب فاصله بیندازید تا آب از جوش زدن نیفتد. در این صورت گوشت از هم باز می‌شود.

طرز تهیه شوربای ساده

مرحله آخر: اضافه کردن شغلم به آش شوربا

در این مرحله از طرز تهیه آش شوربا اصفهانی شلغم را با رنده ریز کنید. سبزی آش را هم خرد کرده و همراه با شلغم داخل آش بریزید. به مدت نیم ساعت صبر کنید تا اش شوربای شما آماده شود.

طرز تهیه شوربا با شوید

یک روش دیگر برای طرز تهیه شوربا اصفهانی درست کردن آن با شوید است. این روش هم مثل دستور پخت قبلی است. البته تفاوت کمی هم با هم دارند. برای درست کردن این آش شوربا به صورت زیر عمل کنید:

مواد لازم برای تهیه آش شوربا ساده

مواد لازممقدار مواد
گوشت چرخکرده ۳۰۰ گرم
 برنج نیم دانه۱ پیمانه
 پیاز۱ عدد
 شوید خشک یا تازهنصف فنجان خشک – ۲۰۰ گرم تازه
 نمک و فلفلبه مقدار کافی
زردچوبه  به مقدار کافی

مرحله اول: پختن برنج

در طرز تهیه آش شوربا اصفهانی ابتدا برنج را بشویید و با آب جوش روی اجاق بگذارید تا بپزد. تا قبل از اینکه برنج پخته شود، گوشت چرخ کرده را با پیاز رنده شده ترکیب کنید. حالا از آن قلقلی درآورید و کنار بگذارید.

طرز تهیه شوربا اصفهانی

مرحله دوم: اضافه کردن گوشت به برنج

در این مرحله از طرز تهیه آش شوربا اصفهانی وقتی برنج کمی پخته شد قلقلی‌ها را داخل آن بریزید. بلافاصله شوید خشک یا شوید تازه را هم به آش شوربا اضافه کنید. زردچوبه، نمک و فلفل را هم در همین زمان داخل آش بریزید.

 درب قابلمه را ببندید و اجازه دهید آش با حرارت کم پخته شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data