طرز تهیه باقلا قاتق با مرغانه برای ۴ نفر

توسط مریم کوهشاری
236 مشاهده

باقلا قاتق یکی از غذاهای مخصوص مردم شمال است که البته در سایر شهرهای ایران هم طرفداران زیادی دارد. البته درست کردن این غذا کار راحتی نیست. باید کمی هم صبر و تحمل داشته باشید تا این غذای شمالی خوشمزه آماده شود. طرز تهیه غذاهای سنتی دیگر مثل آش شوربا ، شله زرد و … را می‌توانید مشاهده کنید. دقیقا با همان رنگ و بویی که مادربزرگ‌ها برایمان درست می‌کردند. در ادامه با مجله کرفس همراه باشید تا شما را با طرز تهیه باقلا قاتق با لپه باقالی آشنا کنیم.

 مواد لازم برای درست کردن باقلا قاتق

مواد لازممقدار مواد
لوبیای مخصوص باقلا قاتق۳۰۰ گرم
تخم مرغ (مرغانه)۳ عدد
شوید خشکنصف فنجان
کره یا روغن زیتون۱۰۰ گرم
سیر کوبیده شده۴ حبه
آبیک لیتر
دارچینبه مقدار کافی
طرز تهیه باقلا قاتق با لپه باقالی

طرز تهیه باقلا قاتق با مرغانه برای ۴ نفر

برای درست کردن باقلا قاتق باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

مرحله اول: پوست کندن لوبیای مخصوص

در ابتدا باید پوست لوبیای مخصوص باقلا قاتق را جدا کنید. برای این کار می‌توانید به مدت دو ساعت لوبیای خشک را در آب گرم خیس کنید تا نرم شود. لوبیای تازه‌ای که از بازار خریداری می‌کنید، نرم و تازه است و به راحتی پوست آن کنده می‌شود. روش پوست کندن لوبیا مخصوص فقط برای باقلاهای خشک است.

مرحله دوم: تفت دادن مواد

حالا در این مرحله از طرز تهیه باقلا قاتق با مرغانه باقلا را با مقدار کمی روغن و یا کره تفت دهید. بعد از ۱۰ دقیقه سیر را له کرده و داخل آن بریزید. شعله را کم کنید و مرتب آن را هم بزنید که رنگ آن تغییر نکند. سپس شوید را هم که پیش‌تر خرد کرده‌اید، داخل این ترکیب بریزید و هم بزنید. کمی که رنگ مواد تغییر کرد، به آن زردچوبه و نمک اضافه کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن سایر مواد

در این مرحله از طرز تهیه باقلا قاتق مازندران برای ۴ نفر، یک لیتر آب به مواد اضافه کنید. درب قابلمه را ببندید و اجازه دهید آب به جوش بیاید تا مواد نیم‌پز شوند. حالا تخم‌مرغ را بدون اینکه به هم بزنید، داخل غذا بریزید و درب قابلمه را ببندید. دقت داشته باشید که تخم‌مرغ را داخل غذا هم نزنید.

مرحله چهارم: معطر کردن باقلا قاتق

در این مرحله از طرز تهیه باقلا قاتق با مرغانه برای ۴ نفر باید آن را با ادویه معطر کنید. برای این کار با کمی دارچین می‌توانید غذای خود را خوش‌طعم‌تر کنید. برای این کار هم می‌توانید از پودر دارچین و هم چوب دارچین استفاده کنید.

علت تلخ شدن باقالی قاتق

نکات مهم برای درست کردن باقلا قاتق مازندران

اگرچه ما دستور کامل تهیه این غذای شمالی را دادیم، اما احتمالا نکاتی هم هستند که شاید برای کسانی که اولین بار تجربه پخت چنین غذایی را دارند، وجود داشته باشد. مهم‌ترین نکات در طرز تهیه باقلا قاتق با لپه باقالی عبارت است از:

انتخاب لوبیای مخصوص باقلا قاتق

برای درست کردن باقلا قاتق دو نوع لوبیای مخصوص در بازار هست. نوعی از آن بعد از پخته شدن شکل خود را به طور کامل حفظ می‌کند. اما نوعی از باقلاها بعد از کمی پختن از هم وا می‌رود و له می‌شود. این نوع باقلا زودپز است و نباید بیش از حد پخته شود. برای باقلاهای تازه نیازی به خیس کردن ندارد. فقط نوع خشک را در آب خیس کنید تا پوست آن راحت‌تر جدا شود.

علت تلخ شدن باقالی قاتق چیست؟

شوید به باقلا قاتق مازندران طعم خوبی را می‌دهد. اما اگر میزان آن را بیش از حد کنید، باعث تلخ شدن این غذای خوشمزه می‌شود. پس به همان میزانی که گفتم داخل غذا شوید خرد شده بریزید.

طرز تهیه باقلا قاتق مازندران

زمان پخت باقلا قاتق

اگر طرز تهیه باقلا قاتق با مرغانه برای ۴ نفر را همان‌طور که گفتیم انجام دهید، غذای شما در مدت ۲۰ دقیقه حاضر می‌شود. این غذا را می‌توانید با ماهی شور، زیتون پرورده، ماست، سیر ترشی و یا خیارشور سرو کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data